söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKENTSEL TASARIM ELEŞTİRİLERİ


KENTSEL TASARIM ELEŞTİRİLERİ

 

Efendim, son zamanlarda herkes uzman, herkes bilirkişi oldu. Bu özgüvene hayran olmamak mümkün değil. İlçemizde müteahhitlik yapmakta olan Sayın Orhan Demir de kentsel dönüşüm konusunu sık sık dile getirerek kamuoyunu bilgilendiriyor. Bilgi paylaşımı elbette güzeldir ve yararlıdır, ancak kendinizi alim, başkalarını ise cahil yerine koyduğunuzda bu kibir sorgulanır.

Kibir sözcüğünü özellikle kullandım. Orhan Bey yıllardır mütevazi kişiliğiyle tanıdığım ve bu özelliği ile de sevip saydığım bir kardeşimizdi. Bu nedenle de herkesi küçümseyip her şeyi kendisinin bildiğini iddia etmesini hayretle ve şaşkınlıkla karşıladım.

Sayın Demir bir gazeteye beyanat vermiş:

“Türkiye’de belediyelerin başvurusu sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın destekleriyle Kentsel Tasarım ile değil tam aksine ‘Kentsel Dönüşüm’ ile yenilenen bir çok il ve ilçe var.”

Mutlaka vardır kardeşim, ancak her kentin yapısı farklıdır. Bu işlerde tek tip çözümler olmaz. Sorunu tespit edip çözümü ona uygun olarak geliştirmeniz gerekir.

“Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu noktada parti ayrımı gözetmeksizin yaklaşımı da belli. En son geçtiğimiz Haziran ayında da ‘Kentsel Dönüşüm’ çağrısında bulundu. Biz de 3.5 yıldır bunun lüzumunu söyledik ve tane tane de anlattık. Söke’ye şehircilik vizyonu katılacaksa Kentsel Dönüşüm’ün şart olduğunu söylerken dilimiz de tüy bitti. Gelinen nokta itibariyle Kentsel Dönüşüm denildiğinde akla gelmemiz bizim için memnuniyet vericidir. Şahsımdan bu noktada destek istenmesi durumunda da hiçbir karşılık beklemeden Söke’ye hizmet etmeye de hazırım”

Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızı konuya neden dahil ettiğini de anlayamadım. Söke Belediye Başkanımızın parti ayrımı yapıldığını ima eden bir konuşması mı olmuştu? 

Sayın Demir dediğiniz gibi; 3,5 yıldır kentsel dönüşümden söz ediyorsunuz.  Hatta bu konuda karşılık beklemeden hizmet etmeye de hazır olduğunuzu ifade etmeniz çok güzel. Ancak gördüğümüz kadarıyla sizin bu konuda çok da başarılı olduğunuzu söylemek mümkün değil. Konuşmak ile konuştuklarınızı hayata geçirmek birbirinden çok farklıdır.

Sayın Demir, sizin bu konudaki uygulamalarınıza baktım. Vatandaşlara verdiğiniz bazı sözler ve yıkımını gerçekleştirdiğiniz bazı konutlar olduğunu öğrendim. 2015 yılında yıkılan konutlar 2018 yılına girmeye hazırlandığımız bu günlerde olduğu gibi duruyor. Yıktıklarınızın yerine konut yapamamışsınız. Konutları yıkılan hemşerilerimiz mağdur durumdalar. Başlarını sokacak bir evleri vardı, o evlerden de oldular ve şu anda aile bütçelerinin bir kısmını ödeyerek kira evlerinde yaşıyorlar.

Söke’ye kazandıracağınız vizyon da böyle midir?

Soru sormuşsunuz:

“Kentsel Tasarım işine niye girdiklerinin bu yanlış kararların niçin verildiği gerek belediyemizce, gerekse de halk nezdinde sorgulanması gerekmiyor mu?”

Sayın Demir, sizin “Kentsel Tasarım İşi” diyerek tanımladığınız konu çok kapsamlı, çağdaş bir şehir planlamasıdır ve bu planlar Bakanlığımıza da gönderilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sizin gibi düşünmemiş,  bu planlardan öylesine etkilenmiş ki, Söke Belediyesini bu çalışması için kutlayıp düzenlemiş olduğu “Şehircilik Şurası”na Başkan Yardımcısı ve Fen İşleri Müdürü  Sayın Mine Aşçı’yı da davet etmiştir. Sayın Aşçı o şûrada “Şehirlerimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım Komisyonunda” görev alarak hepimizi gururlandırmıştır.

 

Bu makale 486 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz