söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYÖRÜKLER DÜNYASINA BİR BAKIŞ (6)


YÖRÜKLER DÜNYASINA BİR BAKIŞ (6)            

 

Yörüklerde Kadın: 

Yörüklerde kadının ayrı bir yeri vardır. Çadırın orta direğidir kadın. Kadın Yörükler arasında kadın önemli bir saygınlığa sahiptir. Yörüklerde evin yönetimi en yaşlı kadın tarafından idare edilir.  Çünkü çocuk doğurur,  evlat yetiştirir,konuklarına kadın ağırlar. Kilimi, çadırı, heybeyi, kolanı, kadın dokur, kadın yapar. Evin aşını kadın hazırlar.

Hayvanlardan genelde sütü kadınlar  sağar, Üzerlerine giyilen giysiyi kadınlar tarafından hazırlanır. Keçiden, koyundan kırkılan yünü, bin bir renkli motiflere dönüştürür, en güzel heybeler onların elinden çıkar. Çadırda dumanı o  tüttürür. Yörük kadını çok maharetlidir  çalışkan ve üretkendir. Beş parmağında beş hüner vardır. Üretkenliğin. Sevginin ve vefanın eşsiz bir örneğidir. Derli, toplu bir anadır.

Erkeklere gelince, evin güvenliğini sağlamaktan, çarşıya, pazara gitmekten sorumludurlar.Ayrıca develeriyle yakın köylerden, köylülerden yükünü para karşılığında taşırlar.

Yörükler tutucu insanlar değildir. Kadın, erkek dağda, bayırda rahatça bir araya gelir ve konuşurlar. Kardeşçe sohbet  ederler. Genç kız, genç erkek, delikanlı ile birlikte koyun, keçi otlatırlar. Kaçma, göçme gibi olaylara pek sık rastlanmaz. Hiç bir kimsenin namusuna leke sürülmez.

Sözün özü: Yörükler ahlaklı, gözü, gönlü tok insanlardır. Dedikodulardan uzak kalırlar. Birlikte yaşamayı tercih ederler. Paylaşmayı bilirler.  Örneğin, yaylada kestiği keçinin boynuzunu atmaz, saklar, dönüşünde, yol kenarında rastladığı çerçilere boynuzundan bıçak sapa yapılır diye satmayı da bilir. Daha doğrusu  Yörükler  tutumlu insanlardır. (7)

7- Batı Akdeniz Bölgesi Yörükleri, Musa Seyirci, Der yayınları, İstanbul - 2000

 

Yazımız devam edecek...

 

----------------

NOT:  Saygıdeğer okuyucularımızın Kurban Bayramlarını kutlar, sağlıklı günler diliyorum.

 

Bu makale 766 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz