söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYÖRÜKLER DÜNYASINA BİR BAKIŞ (5)


YÖRÜKLER DÜNYASINA BİR BAKIŞ (5)

 

 

Yörüklerde  Yaşam: 

 Yörüklerin yaşamları yaylak ve kışlaklarda geçer. Onlar hayvancılıkla uğraşırlar. Geçimleri bu yoldadır. Kaynaklarının temeli hayvancılıktır.İçinde barındıkları  keçe   kara koyun yününden, kara çadırları  Keçi kılından yapılmıştır.Bunlar Yörük kadınları  tarafından yapılır.  Yine koyun, keçi sütlerinden yoğurt, kaymak, tereyağı, peynir elde edilir.Yiyecekleri bunlarla birlikte  et, bulgur,ot yemekleri, ve  süte dayalı yemeklerdir.

Daha çok hayvansal gıdalarla   beslenirler. Yine çevrelerinde kurulan pazarlarda koyun, keçi,  tokluk, oğlak  ve  erkek kuzuları  satıp  bol para kazanırlar. Pazarlarda başka ihtiyaçlarını temin ederler. Onların gözleri, gönülleri toktur.

Pazar Yörükler için çok önemlidir,  Bu pazarlarda uzaktan, yakından dostlarını, arkadaşlarını ve yakınlarını görürler. Yine askerdeki, uzaktaki yakınlarından gelen mektupları alırlar. Mektupları belli Yörüğün, kara çadır adresi yoktur. İlçe ve kasabalarda belli yerlerde (  bir dükkân veya  bir Esnafın  yerini adres olarak gösterirler.) Bakkal veya toptancı gibi alış veriş merkezlerinde mektup yerleri vardır. Mektuplar  hep bir yerde  toplanır.Yörekler kışlağa indiğinde   çocuklarını onlara en yakın köy veya  kasaba okullarına gönderirler.  

Bundan dolayı çocukları zor günlerde okurlar.Oturdukları yerleri  sürekli değişken olduğu için  seçimlerde oy kullanmaları da zordur.Ancak vatan borcu olarak   çocuklarını    askere   gönderirler. Yörükler bayrağına ve vatanına  ve milletine  saygılı insanlardır. Her Karaçadırın mutlaka bir al bayrağı vardır. Bayramlarda ve düğünlerde bu bayraklar Karaçadırın kapısının önünde gururla dikilir ve dalgalanır. Askere gidenler ve dönenler için kurbanlar kesilir ve konuk komşuya  dağıtılır. (6)

 

6- Bu bölümde değerli folklorcu dostum Musa Seyirci’nin( 1951- 02.06.2011) “Batı Akdeniz Bölgesi Yörükleri / Der Yayınları- İstanbul,2000.s, 262” adlı kitabından yararlanmıştır.Musa Seyirciyi rahmetle ve saygıyla anıyorum. (Bak: Milliyet Blog: Abdülkadir Güler, 01 Temmuz 2011)

 

Yazımız  devam edecek.

-----------------------------------------------------

NOT: 

Bu yıl üç bayramı milletçe birlik ve beraberlik içinde özgürce kutlamanın sevincini yaşıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı, 6 Eylül Söke'nin kurtuluşu ve Kurban Bayram. Bu güzelim vatanı  bizlere kanlarıyla armağan eden şehitlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum. Yüce milletimizin her zaman sağlık ve bağımsızlık içinde özgürce yaşamasını diliyorum. Bu satırlarımı okuyan her kese selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

Bu makale 761 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz