söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYetgin Erdoğan - LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI


Konuk Yazar: Yetgin Erdoğan

ADD Söke Şub. Bşk. Yrd.

 

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI

 

23 Temmuz 1923 Yılında imzalanan, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tapu senedi niteliğinde olan LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’NI 94. yıldönümünde onur ve gururla kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN başkomutanlığında yapılan Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasından sonra 23 Ekim 1922’de itilaf devletleriyle yapılan Mudanya Mütarekesi’nin (Ateşkes Antlaşması)imzalanmasından sonra, itilaf devletleri Osmanlı Devleti hükümetini İsviçre’nin Lozan kentinde konferansa çağırdı. Bu arada saltanatın kaldırılması sonucu konferansa Türkiye Büyük Millet Meclisi Delegeleri katıldı. Baş delege olarak İsmet Paşa ve diğer delegeler Hasan Bey ve Rıza Nur idi. bunlara geniş bir danışmanlar kurulu da katıldı.

Konferans 21 Kasım 1922 de açıldı. Çetin tartışmalarla geçen görüşmeler 8 ay sürdü. Türk delegeler kurulu, Misak-ı Milli (Ulusal Ant) ilkelerine uygun ve Türkiye’nin TAM BAĞIMSIZLIĞINI sağlayacak bir barış yapmak istiyordu. Türk delegelerin karşısındaki delegeler (İngiliz, Fransız, İtalyan) Sevr anlaşmasına benzer istekler öne sürüyorlardı. Sonuçta 4 Şubat 1923‘ te konferans dağılmak zorunda kaldı.

İtilaf devletlerinin isteği üzerine 23 Nisan 1923’te aynı yerde konferans yeniden toplandı. Atatürk’ün direktifleriyle İsmet Paşa ve diğer delegelerimizin direnip dayatmasıyla (Osmanlı borçları ve Musul-Kerkük meselesi ileriki tarihlere ertelenmek üzere) 23 Temmuz 1923 ‘te imzalandı.

Bu antlaşmayla;

1- Ülkemizin bugünkü sınırları çizildi.

2- Yunanistan ile aramızdaki sorunlar çözümlendi.

3- Kapitülasyonlar (Yabancılara uygulanan adli, idari, ekonomik ayrıcalıklar)kaldırıldı. 

4- Kabotaj hakkımız(Deniz ticaretinde her türlü dışa bağımlılık ve kısıtlamaların kaldırılması sağlandı.

5- Boğazlar rejimi saptandı.

6-İtilaf devletleri İstanbul’dan ve boğazlardan kuvvetlerini çektiler.

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI ile Türkiye batının boyunduruğundan kurtuldu. Türk milletini ve Türk yurdunu yok sayan Sevr antlaşması tarihin çöplüğüne atıldı. Yeni bir Türk devletinin kuruluşunda adım atıldı.Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN önderliğinde  Tam bağımsız, laik, demokratik, sosyal hukuk devlet olan TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ kuruldu.

Başta Gazi Paşamıza, Lozan’da Türkiye Büyük Millet Meclisini temsil eden Baş delege İsmet Paşa’ya diğer delege ve danışmanlarına Atatürkçü Düşünce Derneği olarak sonsuz minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Ruhları şad olsun.

 

Bu makale 945 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (24/7/2017)
    Bugünlerin hazırlayıcısı o erenlere binlerce şükranlar sevgili Arkadaşım etkin... Sağlıcakla kalınız...