söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSİMAVLI ŞAİR Ali ABDÜLKERİMOĞLU'NU  ANIYORUZ


SİMAVLI ŞAİR Ali ABDÜLKERİMOĞLU’NU  ANIYORUZ

 

Ali Abdülkerimoğlu Kütahya / Simavlı idi. Simav’da  Anadolu Matbaasının sahibi ve  aynı  adı taşıyan ANADOLU gazetesini  çıkarıyordu. Onu çeşitli sanat - kültür  etkinliklerinde görmüş ve onunla tanışmıştım.  

İlk olarak Simavlı Mali Müşavir ve şair Osman Karaarslan’nın hazırladığı 1998 yılında Simav’da  yapılan  bir  şairler şöleninde onunla daha yakından yüz yüze gelerek  sohbet etme fırsatını  bulmuştuk..

Geçen gün kitaplığımı  karıştırırken  onun  “Son Bahar “ ( şiirler - 2004 ) adlı şiir kitabı  pat diye önüme düştü. Vefatının 9. Yılında bir iki  şiirleriyle anmak istiyorum. Ali Abdülkerimoglu bir aşk şairidir. Şiirlerinin çoğunun teması  aşk  üzerine kurulmuştur.  Hece ve  düzgün  uyaklı ( kafiyeli) şiirleri daha çok göze çarpıyor. İşte bunlardan bir örnek:

 

Ölürsem kabrime çiçek getirme

Yeşil gözlerinle ört  mezarımı

Ağlarsan  göz yaşın geri götürme

Yeşil gözlerinle ört mezarımı  

 

Sen  kal baş ucumda, kimse kalmasın

Gözetle taşımı  kimse  çalmasın

Varsın üzerimde çimen olmasın

Yeşil gözlerinle ört mezarımı

 

 

Siyah saçlarına örtüler doku

Sürünrüzerine güllerden koku

Gelip gittiğinde bir dua oku

Yeşil gözlerinle ört mezarımı…(s.5)

 

Sevgilinin yeşil gözlerine aşık olan  Abdulkerimoğlu ‘nun mezarına giden  var mı   acaba ?   Şair Ali  Abdülkerimoğlu 10 Nisan 2008 yılında 82 yaşında iken aramızdan ayrıldı. 1926 yılında Simav’In  Çitköyünde dünyaya gelmişti. Matbaacı ve gazeteci idi.  Anadolu  andını  taşıyan bir  gazetesiyle Türk kültürüne hizmet veriyordu. Bu kitabından başka “ İlk bahar  İkindileri” (2002)  ve  “Güz  çiçekleri”  ( 2004) adlı iki şiir  kitabı  daha vardı. Şair  Ali  Abdülkerimoglu için şair-yazar Mehmet Turan Yarar  şunları yazıyor:

“ Ali Abdülkerimoğlu, dünyamızı,özellikle de ülkemizi kaplayan bin türlü çürükten kaçıp , kendi sağlam kabuğuna çekilerek  kendi gönül  zenginiyle yaşayabilme sırrını çözmüş pek ender insanlardan biridir. Onu böyle tanıdım ama yazık ki çok geç tanıştık.  Gecikmede bendeki cehalete meylin  payını gizlemek zor. Yine de günahın büyükçe bir bölümünü,üstadın iç yapısına bağlı “tevazu  “  tutkusuna yükleyeceğim.

Aziz dostun çok iyi bir şair olduğunu ileri sürenlere ben de katılıyorum. Gerçi –zaman zaman “ acaba gençlik yıllarım, o verimli sandığı dönemlmede olsaydı, biraz dişimi sıkarak, şu güzel şiirlerin benzerini ben de yazabilirmiydim” diye düşündüğüm oluyor… Böylece  Şair Ali Abdülkerimoğlu’nu    onurlandırıyor. Şiirlerinin  yanı sıra nesirde ve denemelerinde de başarılı olduğunu  yazıyor.

Ali Abdülmkerimoğlu  şiirlerinden  dolayı bir çok ödüller almış ve bir kısım şiirleri bestelenmiştir. 1990 yılında Basın Yayın Genel Müdürlüğünden    araştırma ve inceleme dalında Türkiye genelinde    birincilik ödülünü de almıştır.  

Ölümünün 9.Yılında   bir kez daha  saygıyla ve  rahmetle anıyor bir şiiriyle sözümü bağlamak istiyorum.Bu şiiri  53 yıl hayat arkadaşına adadığını belirtten   Abdülkerimoğlu aynen şunları yazıyor:

 

Altmış küsüryıldırn biz bize olduk

Hiç ayrı olmadık, diz dze olduk

Rütyalarda bile göz göze olduk

Başımın üstünde başımsın benim

                           ***

Benden başkasına nazar etmedin

Edipte evimi nezar etmedin

Elimle mezarı kazar etmedin

Başımın üstünde başısın  benim

                         ***

Bir gün şerefime söz düşürmedin

Nazar düşürmerdin, göz düşürmedin

Hanemi yakacak köz düşürmerin

Vefakar, cefakar eşmsin benim.

                            ***

Teselli eyleyip , derdimi atan

Daima yüzüme gülerek bakan

Evimi,yuvamı fgülistan yapan

Göjnlümün muhabbet  kuşusun benim…

 

                                     Ali Abdülkerimoğlu

                   Son Bahar / Şiirler-3. Baskı 2004- Simav

NOT: Saygıdeğer  okuyucalarımızın   mübarek Ramazan  Bayramlarıını  en iyi dileklerimle kutluyor, bayramın barışa,  kardeşliğe ve  sevgiye  vesile olmasını  diliyorum. A. GÜLER

 

Bu makale 790 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (28/6/2017)
    Sevgili şairimize Allah'tan bol rahmet dilerim... Size de vefa duygularınız dolaysıyla şükranlarımı sunarım sevgili arkadaşım... Sağlıcakla kalınız...