söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKARDEŞÇE RAMAZAN'I YAŞAMAK


KARDEŞÇE RAMAZAN’I YAŞAMAK

Yaşayışımızda, kültürümüzde ve dini inançlarımızda Ramazan’ın  ayrı bir yeri ve önemi vardır. Halk arasında 11 ayın Sultanı diyorlar. Bu kutlu ayda oruç tutanlara ne mutlu. Hasta olanlar, doğum yapan kadınlar ve aklı beliğ ( olumlu ) olmayanlar oruçtan muaftırlar. Oruç konusunda büyük yaratıcı Yüce Mevla’m bir sözünde şöyle der:” Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın  indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa  ( tutmadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister. Zorluk istemez. Allah şükretmemizi ister.(Bakara Süresi:185) Bu konuda fazla konuşmak haddim değildir, konuyu Sayın din Hocalarımıza bırakıyorum.  

Çok şükür millet olarak aynı çatı altında bu Ramazan ayında aynı saflarda yine birlikteyiz.  Geçen yıl bizimle birlikte onların bir kısmını bu yıl göremiyoruz. Onlar aniden uçup gittiler.  Rahmeti Rahman’a kavuştular. Yolları aydınlık ve mekânları cennet olsun. Gelecek yıla, bu mübarek günlere ulaşmamız belli değildir. Yüce Mevla’m hayırlısını versin. Mevla’m neylerse güzel eyler…

Ramazan ayı sosyal ve toplumsal bakımından da güzel bir aydır. Bereketi boldur. Bu ayda mü’minler zekâtlarını ve diğer sadakalarını hep bu ayda vermeyi tercih ederler. Özellikle bu ayda Türkiye genelinde Şehir şehir,  ilçe ilçe ve köy köy İftar çadırları,iftar sofraları  kurulur, yemekler verilir.Zengin, fakir herkes bu yemeklere davet edilir.

İlimiz Aydın Büyükşehir Belediyesinin Aydın merkez olmak üzere  bütün  17 ilçe ve kasabalarına kadar   her   akşam değişik mahallelerde iftar  yemeklerini vermesi takdire   şayandır. İlçemiz Söke’de de bu güzel hizmeti halkımıza verdiğini görüyoruz, Bu çaba alkışlanmalıdır. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde kardeşçe yaşamız bunlar önemlidir. Milli birliğimiz ve özgürce dirliğimiz için bu mübarek ayda çok dua edelim. Çünkü Türkiye’nin birliğini ve dirliğini bozanlar vardır. Bunlara meydan verilmemelidir.  

Aslında Ramazan ayı bir ibadet ayıdır. Ancak Ramazan’da halk arasında ilk akla gelen yemeklerdir. Oruç sonucu sofralarımıza çeşitli yemekler gelir.  Anadolu’nun bölge bölge zengin bir yemek veya mutfak kültürü vardır.Sözlerimi hayırlı ve bereketli Ramazanlar dilerken, yemek  konusunda bir destan yazan Aşık Hüseyi’nin bir şiirini  burada sizlerle  paylaşmak istiyorum.

 

AÇGÖZLÜ DESTANI

 

Ramazanda çok taamdan hazzetmem
Hemen kırk elli sahan olsun
Nefsimi ziyade zevke doyurmam
Dilerse bunda şad'ı cihân olsun

Tabaklar gelsün çifte çifte
Şekerli reçelden idelim siftah
Anın ardından ekşili köfte
Dolma yerken gönlüm şâd olsun

Soğanla sarımsak olurlar acı
Etli pilav başımın taacı
Zerde dahi anın ilâcı
Kolayca boğazıma revân olsun

Ocaklığımız tuğla taşıdır
Baklava yemeklerin başıdır
Bal helvası anın eşidir
Taze pişmiş üstünde duman olsun

Tezpişti gelsin bal ile yağdan
Şekerli kaymak sol ile sağdan
Bir kuzu dolması kızara yağdan
Biri de fırında püryân olsun

Yağlı höşmerim sahana yayılır
Ballı lokma birer birer sayılır
Bıldırcın kızartmasın gören bayılır
Bunları yiyince karnım doysun

Koyun paçası sirke sarımsakla
Kılıç balığı pişmiş zeytinyağile
Oturup başladım dört parmak ile
Ben yerken görenler hayran olsun

Sofranın kenarı altın varaklar
Etrafına dizmiş yağlı çörekler
Bıldırcın dolması, etli börekler
Tertipli pişsin üstü duman olsun

Bu âşıka pilavdan mezar kazılır
Buzlu hoşaflar ağzımda kolay ezilir
Sofra kurulunca dal kılıç yazılır
Kaşıklar kılıç, pideler kalkan olsun

Şehri İslambol da bizim baş vatan
Gece benim ile beraber yatan
Ben bunları yerken şamdanı tutan
Onbeş yaşlarında bir civân olsun

Âşık Hasan der ki, çoktur işlerim
Tavuk dolması ister dişlerim
Kavurma ile cenge başlarım
Yahni benim ile imtihân olsun

Bir zaman bu yerlerde sağ olursam
Şehri İslamı da mukim bulursam
Hergün yemekleri böyle bulursam
İsterse altı ay ramazân olsun

Kâmilî (Aşık Hasan Dede)

Çağrı Kültür Sanat Folklor Dergisi,

Nevin Halıcı, Yıl; 60, S:679- Haziran 2016- Ankara

 

-----------------

BAŞSAĞLIĞI:

Geçen gün Bingöl’ün Genç İlçesi'nde, teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Aydınlı Uzman Çavuş Ufuk Demirkıran'ın baba ocağına ateş düştü. Şehit Ufuk Demirkıran'ın cenazesi memleketi olan Aydın'ın Sultanhisar İlçesi'nde toprağa verildi. Başta acılı ailesi olmak üzere kahraman Silahlı kuvvetlerimize ve Yüce milletimize baş sağlığı diliyor, Şehit Uzman Çavuş Ufuk DEMİRKIRAN’a Allah’tan rahmet diliyor ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum...

 

Bu makale 732 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (16/6/2017)
    Ramazan dileklerinizin bütün yaşamı kapsamasını dilerim canım arkadaşım... Bir ay değil güzellikler her ay her yıl devam etsin isterim... Hayırlı ramazanlar ve selamlar size ve yengeme:)