söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYetkin ERDOĞAN - ATATÜRK'ÜN KİŞİLİĞİNE VE ESERLERİNE SALDIRAN GAFİLLER


Konuk Yazar: Yetkin ERDOĞAN

ADD Söke Şubesi Bşk.Yrd.

 

ATATÜRK’ÜN KİŞİLİĞİNE VE ESERLERİNE SALDIRAN GAFİLLER

 

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Yedi düvele meydan okumuş, emperyalizmi dize getirmiş, kula kulluk etmemiş,vatanını satmamış, borç para dilenmemiş, halkını soymamış, soydurtmamış, namuslu, onurlu, kültürlü bilgece yaşamıştır.

Ülkesini padişahlıktan kurtarıp Cumhuriyete kavuşturarak, ortaçağ karanlığından çıkarıp laik, demokratik uygar bir Türkiye yaratmıştır.

Osmanlı döneminde çivi bile dışarıdan alınırken, uçak fabrikası, lokomotif, tren yolları, dokuma, şeker, demir çelik, silah fabrikaları gibi ağır sanayi ile örnek çiftlikler, kooperatifler, barajlar, üniversiteler, okullar, kütüphaneler, müzeler, harf devrimi, kıyafet devrimi ve adını sayamadığımız birçok devrimler yapmış az zamana çok hizmetler sığdırmıştır, yüce önderimiz.

Dünya tarihinde ilk Kurtuluş Savaşı’nı yaparak ülkesini emperyalizmin kanlı pençesinden kurtarmış, mazlum ülkelere örnek olmuş, bütün dünyanın saygı ve hayranlığını kazanmış büyük bir lider üstün devlet adamı, muzaffer başkomutandır. Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK.

Tarih boyunca hiçbir Türk hakanı, şahı, padişahı Kuran-ı Kerim’i Türkçeye çevirtmemiştir. Atatürk bu çeviriyi yaptırarak Türk halkına İslami açıdan büyük hizmet gerçekleştirmiştir. Müslüman Türk halkına dininin esaslarının, Tanrı ile arasına kimse girmeden, İslam dininin asıl kaynağı olan Kuran-ı Kerim’i Türkçe olarak okuyup öğrenmelerini sağlamıştır. Ezanı da Türkçeye çevirtip notalı, duygulu, ahenkli okutmuştur. İbadeti de Türkçeye çevirtme fikrinde olup ömrü vefa etmemiştir. Ne yazık ki; 1950 yılından bu yana ezan ve Kuran-ı Kerim Arapça okunuyor. Cuma hutbesinin Türkçe okunulmasına dokunulmamıştır, ne hikmetse (!)

Aklı ve yüreği vatan ve millet sevgisiyle bağımsızlık aşkıyla dolu yüce önder bütün bu yaptıklarını, gecesini gündüzüne katarak, okuyup araştırarak, bilim insanları ve uzman kişilerle konuşup tartışarak, planlar yaparak en kısa zamanı kullanarak gerçekleştirmiştir.

Birçok yoksul aile çocuklarını yatılı okula gönderip ve birkaç tanesini de evlat edinerek, okutup yurda yararlı insanlar yetiştirmiştir. Bunlardan biri de Afet İNAN dır Bursa  Kız Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra İzmir’de görev yaparken ATATÜRK ile tanışırlar. ATATÜRK O’nu yabancı dilini geliştirmesi için İsviçre – Lozan’da yatılı bir okula gönderir. Yurda döndükten sonra Türk tarihi üzerine araştırmalar yapar, Türk Kadın Hakları konusunda konferanslar verir. UNESKO bünyesinde Türk Milli Komisyonu içerisinde Türk Tarih Kurumunu temsil eder. Türkiye’de birçok akademik çalışmalar yapmış, birçok eserler ortaya koyarak dolu dolu bir hayatı olmuştur.

Böylesi bir bilim insanına alçakça yakıştırmalar yapmak Türk milletine, onun tarihine ihanettir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           ATATÜRK’E ve Afet hanıma bu günlerde iftiralarla saldıran gafiller, ATATÜRK’ÜN ilke ve devrimlerinin aydınlığından korkup Örümcek dolu kafalarını karanlığa gömen yarasalardır.

Biz ATATÜRK’ÇÜLER, geçmişimizi ve bugünümüzü gerçekçi, bilimin ışında değerlendirir, geleceğimize öyle bakarız. Ülkemizin hangi tehlikelerle karşı karşıya kaldığı ve kalacağını görür, tepkimizi koyarız.

Tarihi tersinden okuyan bedbahlar Osmanlı’nın şaşalı dönemiyle avunup son padişah ve paşalarının akıbetini görmezden gelirler. Vahşi kapitalist, emperyal güçlere yaslanıp, Aziz ATATÜK’E ve yakınlarına saldırmayı marifet sananlar, günü gelince  “Çılgın Türklerin” neler yapacağını bu günden göremezler. Çünkü onlar, ATATÜRK’ÜN “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir” dediği akıl ve bilimden, sanattan, uygarlıktan, çağdaşlıktan yoksundurlar.  Aynı zamanda vicdani duygu ve ulusal bilinçten, vatan ve millet sevgisinden de yoksundurlar.                                                         

Biz ATATÜRK’ÇÜLER olarak ATATÜRK’E dil uzatanları şiddetle lanetliyoruz.

ATATÜRK’E saldıranları şu anonim şiirle yanıtlamak yerinde olur diyoruz;

 

CEVABEN

Ne ararsın tanrı ile aramda?

Sen Kimsin ki orucumu sorarsın?

Hakikaten gözün yoksa haramda,

Baş açığa niye türban sararsın?

 

Rakı, şarap içiyorsam sana ne.

Yoksa sana bir zararım, içerim.

İkimizde gelsek kıldan köprüye,

Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

 

Esir iken mümkün müdür ibadet?

Yatıp kalkıp ATATÜK’E dua et.

Senin gibi gafiller yüzünden 

Dinden soğuyacak bu millet.

 

İşgaldeki hali unutma!

ATATÜRK’E dil uzatma hayırsız!

Sen anandan doğardın ama 

Baban kimdi, bilemezdin şüphesiz!

ANONİM

 

Bu makale 1017 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (13/5/2017)
    Duyguların duygularımdır sevgili arkadaşım... Saygı ve selamlar...