söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAbdülkadir GÜLER - ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN


Abdülkadir GÜLER - ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

• Cennet anaların ayakları altındadır.

Hz. Muhammed ( a.s.)

• Beni de bir ana doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemaller doğuracaktır.  

Gazi  Mustafa Kemal Atatürk.

• Hiçbir sevgi ve şefkat, annelerin yerini  tutamaz.

Honore de Balzac.

• Çocuğun iyi ve kötü davranışlarından anne sorumludur.

Napoleon Bonaparte.   

Bizleri yetiştiren bin bir cefa ile büyüten, okutan ve bugünlere getiren annelerimiz unutulur mu? Cennet Anaların ayakları altındadır, diyen Hz. Muhammed’e hak vermemek elde değildir. Ne demişler: Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz, atalarımızın bir başka değişinde: Ağlarsa  anam ağlar, gayrısı yalan ağlar “ yerli yerinde  söylenmiş bir  atasözü…

Onun için annelerimizi unutmamalıyız. Unutmayalım ki annelerin duası duaların en tesirlisidir. Anneme öbür âleme göndereli 37 yıl oldu. Ben şahsen onun mübarek dualarının başımın üzerinde bir gölge, yanımda koruyucu bir kalkan gibi hissediyorum. Ben böyle inanıyorum.

Bugün Pazar günü ve bu günde kutlanan Anneler Gününü yaşayan tüm annelerin bu mutlu gününü saygıyla ve sevgiyle kutluyor, aramızdan ayrılan tüm anneleri rahmetle anıyorum. Hasta olanlara da acil şifalar diliyorum.  Sözümü “ Annemin Sesi”  adlı bir şiirimle bağlamak istiyorum:

 

Annemin sesi

Tatlı mı tatlı

Annemin sesi

Gelişi, dik duruşu

Renkler ötesi, eleğimsağma

Sanki Arap atı denli, küheylan

Asil ve soylu aydınlık

Güzide bir ceylan

Tüm kirliliklerden uzak

Konuşması güzel, eli bereketli

Dört mevsimde açan yediveren

Kulağımda her zaman hoş çınlıyor

Nağmelerden öte bir anne sesi

Benim gönlümde ilkbaharda

Özgürce açan bir nevruz çiçeği…

Güncel Sanat, Yıl:8, Sayı:48, Mayıs-Haziran 2017- Antalya.

***

GİDENLERİN   ARDINDAN

Geçen gün yine acı haberlerle uyandık ve günler yaşadık. Camilerimiz acı acı selalarla çınlandı. Vatandaş olarak yüreklerimiz bir kez daha yanı.  Acılar paylaşınca azalır. Ben de bu acılara ortak olmak isterim. Denizli Cumhuriyet Başsavcılarımızdan Mustafa Alper (48) yaşında idi. Bir trafik kazasına kurban gitti. Aydın Gazeteciler Cemiyeti Söke Şubesi Başkanı ve Tempo Radyosu’nun sahibi Ali Esmer’in babası Durmuş Esmer (95),  MHP İl Genel Meclisi Üyelerinden Orhan Ateş’in amcası Fahri Ateş  (75 ), Çeltikçi Mahallesinden Hacı Ali Civelek (75 ), Halil Özşarlak ‘ın sahibi olduğu Damla Eczanesinin eski kalfalarından Mehmet Ali Yağcı (66) ve eski muhtarlarımızdan Ahmet Kabakçı  (60) Hakkın rahmetine kavuşmuşlardır. 

Hepsine Allah’tan rahmetler diliyor ve saygıyla anıyor, yakınlarına, acılı ailelerine başsağlığı diliyorum. Mekânları cennet olsun. Ölüm acıdır ama takdiri ilahidir. Ateş düştüğü yeni daha çok yakıyor. Ölümün önüne geçemeyiz. Ünlü türkücülerimizdendir İbrahim ERKAL 29 gündür hastanede yatıyordu, 50 yaşında idi. Bir beyin kanaması sonucunda yitirdik. O’nun da yolu açık olsun. Mekânı cennet olsun. Türkülerimiz öksüz kaldı. Sözümü Yunus EMRE’nin bir şiirlerle bitirmek istiyorum:

 

SULAR HEP AKTI GEÇTİ

KURUDU,VAKTI GEÇTİ

NİCEHAN, NİCE SULTAN

TAHTI BIRAKTI GEÇTİ

DÜNYA BİR PENCEREDİR

HER GELEN BAKTI GEÇTİ.

 

Bu makale 796 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (13/5/2017)
    Annelere duygu dolu yaklaşımınız çok hoşuma gitti arkadaşım... Ben de tüm anneler "anneler günleri" kutlu olsun diyorum... Sağlıcakla kalınız:)