söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE DUA


ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE DUA

              
- Anlamıyor musunuz?
Biz Çanakkale’de Türklerle değil Allah ile savaştık!
Tabii ki yenildik.
General Wiston Churchill

-Allah kahretsin, şu Çanakkale’yi!...
Hepimizin mezarı olacak orası!..
Amiral Lord Fsher.
***
Çanakkale Savaşları ve kazanılan bu büyük zafer başlı başına bir  destandır.  Bu destanı kahramanca yazanlara selam olsun. Bu  topraklarda şehit kanı vardır. Çanakkale topraklarında her bir metre kareye 500 mermi düşmüştür. Çanakkale Savaşları sırasında gözlerini kırpmadan vefat eden, şehit olan şehitlerimizin sayısı 253 bindir. Yabancı düşmanlardan da en az 250 bin asker daha ölmüştür. Bunların içinde İngilizler, Fransızlar ve Anzaklar vardır. Bu güzelim toprakları bize kanlarıyla armağan eden Çanakkale Şehitlerini ziyaret etmek üzere tam üç kez gitmek bana  nasip oldu. Her üçünden de  
Eski Aydın  Milletvekili büyük vatanperver,vefalı dost M. Kemal Yılmaz ile beraberdik. O bize rehberlik yapıyordu. Bu konuda profesyonel bir Turizm rehberi idi. En değimiyle en az 25 kez Çanakkale’ye gittiğini söylüyordu. İlk gittiğimiz günlerde Aydın Eski Eserleri Sevenler ve Tanıtma Derneği Üyeleri ve Dernek Başkanı Ertuğrul Özdemir’de yanımızda idi. Aşağı, yukarı 45 kişiydik. 18,19,20 Nisan 2003 tarihlerinde M. Kemal Yılmaz rehberliğinde Çanakkale’deki Şehitliklerimizi ve  gezdiğimiz  yerlerden bazıları:
Bigalı Köyü’nde Atatürk’ün Evi, Conkbayır’da Atatürk’ün Anıtı,
Kanlısırt ve  57. Alay Şehitliği, Mehmet Çavuş Anıtı, Kabatepe Savaş Müzesi, Anzak Koyu Mezarlığı, Mechul Asker Anıtı, Fransız Mezarlığı, Nuri Yamut Antı, Mecidiye Köyü Tabyası  ve Şehit Onbaşı Antı, Kilitbahir Kalesi, Şehitler Abidesi,Yahya ÇavuşAnıtı,  Alçıtepe Köyü’nde Savaş Kalıntıları, Şehir İçinde  Tarihi Aynalı Çarşı, Deniz Müzesi. Nusret Mayın Gemisi ve Maketi Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Seyit Onbaşı Anıtı gibi gezdiğimiz yerlerden bazılarıdır.  
Toplu halde 57. Alay Şehitliğine geldiğimizde rehberimiz M. Kemal YILMAZ cebinden beyaz bir kâğıt çıkardı.   Ve aynen şöyle dedi: “ Kadir bey, bu bir duadır. Şehitlerimiz için yazılmıştır. Yüksek  bir sesle bir okur musunuz” dedi.  RUA’yı aynen okudum. Bu DUA’yı sizlerle de paylaşmak istiyorum:
                       
ŞEHİTLERE DUA
 
Aziz ve sevgili şehitlerimiz,
Bugün  bu güzel vatan topraklarında rahat  gezip dolaşabiliyorsak bunu size borçluyuz. Şanlı bayrağımız göklerde onurla dalgalanıyorsa bu sizin sayenizdedir. Kurtardığınız bu güzel Türkiye’yi bölmek, parçalamak, milli birliğimizi,beraberliğimizi yıkmak isteyen iç ve dış düşmanlara karşı durmak  vicdan borcumuzdur.
Size söz veriyoruz. Daha çok çalışarak, Türkiye’mizi zengin ve güçlü yapacağız.Hiç bir düşman  bize yan bakmaya cesaret edemeyecek. Hürriyetimizi, Cumhuriyetimizi, borçlu olduğumuz  sevgili Atatürk’ü  ve onun dava arkadaşlarını  ve siz  değerli şehitlerimizi  hiç unutmayacağız. Sizi daima şükranla anacağız. Atatürk’ün yolundan ve ondun ilkelerinden ayrılmayacağız. Rahat uyuyun. Ruhlarınızı kutsuyoruz. Allah Rahmet Eylesin, yattığınız yerler cennet olsun. Amin…  (1)
İşte bu duygu ve düşüncelerle başta  Gazi M. Kemal Atatürk ve onun kahraman  silah arkadaşları olmak üzere tüm Çanakkale’de şehit düşen, tarihlere destan yazan şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyor ve  mekanları  cennet olsun diyorum.  
Sözümü Ezineli Yahya Çavuş’un Anıtı önünde yazılan bir şiirle bağlamak istiyorum.
Bir kahraman takım ve de Yahya Çavuş’tular,
Tam üç Alayla burada gönülden vuruştular.
Düşman tümen sanırdı, bu şahane erleri,
Allah’ı arzu ettiler, akşama kavuştular…
                                            Vali NAİL MEMİK

1- Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı, Gezi –Araştırma- İnceleme, Abdülkadir Güler, 4.Baskı- 2008

 

Bu makale 1321 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (21/3/2017)
    Bir şehit torunu olarak size Allah razı olsun sizden diyorum sevgili arkadaşım... Allah tüm şehitlerimize yanında yer ayırandır onlara kendinde yer verendir... Ruhları şad olsun o erenlerin... ne mutlu o erenlerden olabilenlere... Sağlıcakla kal arkadaşım...