söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖLÜMÜNÜ 23. YILINDA HALK OZANI ŞEMSİ YASTIMAN'I ANIYORUZ-(1)


ÖLÜMÜNÜ 23. YILINDA HALK OZANI ŞEMSİ YASTIMAN’I ANIYORUZ-(1)

GİRİŞ:              
Orta Anadolu toprağı halk ozanların harman olduğu yerdir. Bu topraklarda nice ozanlar yetişmiştir. Kayseri / Develi de Âşık Seyrani, Sivas’ta Pirsultan Abdal, Sivas’ta Âşık Veysel, Kırşehir’de Âşık Paşa, Ahi Evran, Geycekli Âşık Hasan, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş ve şimdi sözünü edeceğim Kırşehirli Şemsi Yastıman geliyor. Şemsi Yastıman 10 Temmuz 1923 yılında Kırşehir’de doğmuş ve 1994 yılının 10 Temmuz’un da Çanakkale – Lapseki ilçesinin Çardak Emet Tatil köyünde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.  Aramızdan ayrılalı çeyrek asra yakın bir zaman oldu. Vefanın 23. yılında saygıyla ve rahmetle anmak istedim. Onunla ilgili bir anımı ve bir mektubundan söz etmek istiyorum.
1964 yılında Diyarbakır Erkek İlköğretmen Okulu’ndan mezun olunca ilk tayın yerim Kırşehir ili, Çiçekdağı ilçesine bağlı Demirli Köyü’nde göreve başladım. 1964-1966 yılları arasında görev yaparken Malya Devlet Üretme Çiftliği’nden  (bu günkü adıyla TİGEM  - Tarım İşletmeleri  Genel Müdürlüğü )   evlendim. Sözün kısası - Kırşehirlilerin damadı oldum. Bundan dolayı bir yanımda Kırşehirlidir. Bundan dolayı da gurur duyuyorum.  Kırşehir’e ve özellikle halk ozanlarına karşı büyük bir  ilgi ve  sempatim vardır. Şemsi Yastıman’ı, Neşet Ertaş’ı, Çekiç Ali’yi ve Geycekli Âşık Hasan’ı buralarda tanıdım. Şemsi Yastıman’ın ünlü şiirinden biri “Memleket Hasreti” adını taşıyor. 1973-1980 yılları arasında Diyarbakır’da Öğretmendim. Bu arada ara sıra Şemsi Yastıman’la da haberleşiyordum. Onun İstanbul - Beşiktaş’ta ( Çırağan caddesi - NO.34 )’de bir Sazevi iş yeri vardı. Sazıyla ve sözüyle Kırşehir’in adını Anadolu’ya taşıyan bir halk ozanı idi. Taş plaklarda ve radyolarda zaman zaman   onun tarafından okunan  ilgimizi çeken  “MEMLEKET HASRETİ” ünlü bir şiiri vardı. Bu şiirin Türkiye radyolarında severek izliyorduk.  Adı geçen üç dörtlüğü sizlerle paylaşmak istiyorum:
 
Ölmez sağ olursam bu yaz inşallah
Sılayı bir daha görmek istiyom
Çuğuna varınca ya akşam, sabah
Topraklara yüzüm sürmek istiyom
 
Kaman’ı, Mucur’u, Çiçekdağı’nı
Kındam Dinekbağı, hem Özbağı’nı
Köylü, kentli, hastasını, sağını
Görüp bir muhabbet kurmak istiyom
 
Hacıbektaş, Ahi evran Sultanı
Âşık Paşa, Kaya Şeyhi cananı
İmarette neslim Şeyh Süleymanı
Uğrayıp hal, hatır sormak istiyom,
 
Bu sözünü ettiğim ünlü şiiri bir gün Karadeniz Ereğli’de yayımlanan yerel bir gazetede Mahir Temel imzası ile yayınlandığını gördüm. Kırşehir ile ilgili  Yastıman’ın kullandığı bazı sözcükleri  de değiştirmişti... Bu  bir  hırsızlıktır. Sanatta  aşırmadır.

Devamı edecek>>>

 

Bu makale 1847 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (3/3/2017)
    Selamlar "Kadirşinas" kardeşim sevgili dostum... Şairimize Allah'tan rahmetler diliyorum... Saygılarımla...