söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi ADANALI ŞAİR BAKİ YILDIRIM'IN ARDINDAN


ADANALI ŞAİR BAKİ YILDIRIM’IN ARDINDAN

Bana en zor gelen yazı aramızdan ayrılan bir arkadaşın arkasından yazı yazmaktır. Ne yazacağımı bilemiyorum. Yüreğim yanıyor, ellerim titriyor. Gözlerimin yaşını tutamıyorum. Üzülüyor, üzülüyorum.Ama yazmadan, anmadan da edemiyorum. Aşağı yukarı bir yıldan bu yana Şair Baki Yıldırım Adana /  Ceyhan’da evinin bulunduğu bahçede çalışırken üzerine duvar düşmüştü. Beli, eli, kolu,  omuzları fazla incinmiş olacak ki felç olmuştu. Konuşamaz duruma düşmüştü. Birkaç kez aradımsa da onunla konuşmak mümkün olmadı. Evinde yatalak bir halde tedavi görüyordu. 16 Şubat 2017 günü Aydın’da idim. Yanım gelen Fuat Gürsoy’la bir kahvede çay içip sohbet ederken, şiirimiz üzerine konuşurken.  Elimdeki ajandayı açtım.  Ajandamın içinde bir kaç şiir vardı. Bunlardan biri Baki Yıldırım’a aitti. “ŞİİRLERİM “ adını taşıyan bu şiiri pat diye önüme düştü. Okuduğum şiiri aynen sunuyorum:  
Bırakın yaşayım şiirlerimle
Şiir hem ekmeğim hem aşım benim
Bırakın taşayım şiirlerimle
Şiir hicranımda gözyaşım benim
 
 Şair Baki Yıldırım şiire âşıktır,  şiire sevdalıdır. Şiir onun aşı ve ekmeğidir. Başının taşı ve gözlerinin yaşı şiirdir. Derdini ve kederini şiirle anlatıyor, Onun en güzel marşı şiirle yazılmıştır ve Şiirle haksızlığa bayrak açmıştır. Şiirle yedi arşa göklere yükselmiş ve gerekirse başını şiir için feda etmekten çekinmeyen kişiliğe sahiptir. Yanılmıyorsam Baki Yıldırım 15.06. 2012 tarihinde Söke’ye kadar gelmiş ve bizzat evimizin balkonunda bir sabah kahvaltısında bir araya gelmiştik. Bu şiiri o günlerin anısına bana armağan etmişlerdi. Adı geçen bu şiiri okuyunca Fuat Gürsoy hemen bana dönerek: Kadir Ağbi Baki Yıldırım’ın öldüğünü duydum”  dedi. Dondum adeta. Hemen Adana’daki arkadaşı olan Mansur Ekmekçi’yi aradım. O da  “ evet maalesef Baki Bey vefat etmiş, doğrudur” dedi. Eve dönünce bilgisayarımı açtım. Olayın doğru olduğunu öğrendim. Bilgisayar’da aynen şu haber vardı:” Ceyhan Köprü Gazetesi, Adana Dergisi ve Adana Gazetesinin İmtiyaz sahibi Selçuk Yıldırımın Babası Şair Baki Yıldırım hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 15 Ocak Pazar günü Ceyhan Asri mezarlığında defin edileceği kaydedildi” diye yazıyordu. Aldığım haber gerçekten doğru idi. Nedenli üzüldüğümü burada ifada edemem. Sevenlerinin başı sağ olsun mekânı cennet olsun demekten başka ne diyebilirim.


Şair Baki Yıldırım Adana’dan geliyor, şairlerin, yazarlardın harman olduğu Çukurova’dan geliyor. Bu topraklarda Karacaoğlan, Dadaloğlu, Aşım A.Vahap Kocaman, Ahmet Ada, Âşık Halil Karabulut, Âşık Feymani, Kul Mustafa, Yaşar Kemal Orhan Kemal, Muzaffer İzgü gibi şair ve yazarların yer aldığı yerden geliyor.
Şair Baki Yıldırım bir aşk  şairi idi.  Halk şiirine uygun   şiirler yazıyordu. Uyakları, heceleri halk şiirimizin geleneğine uygun olarak şiirler yazıyordu. Örnek olarak  “Hasret” başlıklı şiirinde şöyle yazıyordu:

 Gözlerim yoruldu yol gözlemekten
Pişmanlık duymadım seni sevmekten
Yataklara düştüm inan hasretten
Seven gönül  seni unuttu sandı. (1)
 
Şiirde görüldüğü gibi şiirde bir aşk lirizmi vardı. Sözcükler, heceler ve uyaklar yerli yerinde ustaca kullanılmıştır. Şiirde (6+5=11) ölçüsüne göre      sağlam olarak yer almıştır. Şair Baki Yıldırım ile  başta Adana olmak üzere,  Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Kütahya Simav, Tunç bilek, Aydın, Nazilli, Söke, Kuşadası, Didim, Muğla, Bodrum, Isparta, Karaağaç, Eğirdir, Göller Yöresi  gibi il ve ilçelerde yapılan şiir etkinliklerinde hep birlikte olduk.  Cana yakın barışsever sevgi dolu  bir insandı. 72 yaşında iken aramızdan ayrıldı.  

1945 Adana / Ceyhan doğumlu idi.42 yıllık fotoğrafçılık mesleğinin yanı sıra edebiyatla, sanatla ve şiirle uğraşıyordu. Ceyhan İleri gazetesinde “ Baki’nin Penceresinden” Kültür sanat sayfasını hazırlıyordu. Şiirleri birçok dergi ve seçkilerde yer aldı, bir kısmı bestelendi. “Sevgi Çiçekleri Solmasın ” şiirler kitabının önsüzünü bu satırların yazarı tarafından yazıldı.  İkinci şiirler kitabı “ Sevginin Yüceliği “adlı kitabıyla Türk edebiyatına önemli eserler kazandırdı.  Basılmaya hazır üç kitabı daha vardır. Şair Baki Yıldırım’ın vefatından dolayı sanat, kültür dünyasına, sevgili ailesine, dost ve yakınlarına başsağlığı diliyorum., Mekanı  cennet olsun.  

1-Şair Baki Yıldırım, Sevgi Yolu Dergisi Şairleri Güldeste 2008- Hazırlayan: Gündüz Aydın, Ay Yayınları- Salihli- Manisa.

 

Bu makale 1650 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (22/2/2017)
    Mekanı cennet olsun kıymetli şairimizin... sizin de başınız sağ olsun sevgili dostum... Allah sevgileri başına konar inşallah...