söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCEMRELER DÜŞÜYOR


CEMRELER DÜŞÜYOR
 
Cemre: Isınmak, ısı ve sıcaklık anlamındadır. Genelde cemreler Şubat ayında düşmeğe başlar. Takvim yapraklarımıza göre ilk cemre 20 Şubat’ta düştü… Zaten şu günlerde havalarda yavaş yavaş ısınmaya başladı. Birer hafta araya ile suya ve daha sonra toprağa düşecek. Fakirlere gün doğacak. Kömüre, oduna ve hatta tezeğe bile ihtiyacı olanlar rahat bir nefes alacak. Börtü, böcekte yavaş yavaş yuvalarından çıkacaklar. Cemreler baharın gelişine ayna tutuyorlar.
Aydınlı şair öğretmen meslektaşım Erhan Tığlı “Kalbime Cemre Düştü“ başlıklı şiirinde Cemreler hakkındaki düşüncelerini özetlemiş oluyor; Üç dörtlüğünü sizlerle paylaşmak isterim:  
 
Havama cemre düştü ?selam yolladım kuşlarla ?gökyüzünün mavisine ?yaşım yirmiye dönüştü. ??Toprağıma cemre düştü ?canlandı doğam renk renk ?karınca arı kelebek ?mutluluğu bölüştü. ??Suyuma cemre düştü ?aktı ırmağım gürül gürül ?açtı tüm çiçeklerim ?dalım yaprağım gülüştü.

Sözü fazla uzatmadan veya eğip bükmeden yazımı bir şiirimle  bağlamak istiyorum:  
 
CEMRE DÜŞECEK SULARA

Gökkuşağı’nda bir çiçek
Kırlangıcın güz türküsü
Ufuk dağları öpecek
Aşk sevginin giz örtüsü

***
Sorma, kimdir, nasıl, neden?
Aydınlığa gebe şafak
Yağmur yağacak inceden
Damla  damla, ufak ufak

***
Ortam dönüşür bahara
Her çiçekte bal arısı
Cemre düşecek sulara
Gitti gecenin yarısı…

Abdülkadir  GÜLER

1-Yaz Güneşi Bengisi şiirler / Söke 2004
2-Eylül Sonrası / şiirler-  Söke 2017

 

Bu makale 1243 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (21/2/2017)
    Çok güzel be sevgili arkadaşım... İnşallah bu sene cemreler barış ve kardeşliğin de habercisi olurlar... Allah sevgisi üzerinize olur inşallah...