söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiATATÜRK'ÜN SÖKE'YE GELİŞİNİN 93.YILINDA TÖRENLERLE ANILDI


ATATÜRK’ÜN SÖKE’YE GELİŞİNİN 93.YILINDA TÖRENLERLE ANILDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 93.Yılında Söke’de gerçekten şanına uygun olarak törenlerle anıldı. 9 Şubat 2017 günü Kuşadası’na giden yolun üzerinde bulunan Cafer Efe’nin heykelinin bulunduğu yerde bayraklarla, öğrencilerle  Atatürk’e bir saygı  gösterisi bağlamında “ Söke’mize   hoş geldiniz” şeklinde saygıyla karşılandı. Daha sonra Söke Cumhuriyet meydanında toplanıldı. Çelenklerin sunumundan sonra Atatürk’e saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra asıl kutlamalara başlandı. Bu anma töreninde halkın ilgisi geçekten büyüktü.   Bu da gösteriyor ki Söke halkı Atatürk’ü gerçekten Atatürk’ü seviyor…
Töreni ben de izledim.  Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Toyran ve llçe kaymakamız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu günün anlamına uygun birer konuşmalar yaptılar. Daha sonra öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları sergilendi.
Bu arada meraklı bir vatandaş adını vermek istemiyorum.  Bana aynen şöyle dedi: “ Kadir bey, Atatürk’ün Söke’ye ilk gelişi biz 4 Şubat 1924 olarak biliyoruz. Geçmişte bu tarihte birçok kutlamalar oldu. Sonradan bugün olduğu gibi 9 Şubat’ ta kutlanıyor. Ben bunu iyice merak ediyorum. Bazı gazeteler yazıyor, lakın tam sağlıklı bilgi ve belgeler ortaya koymuyorlar. Birkaç kişiye sordum “bunu  Söke Ekspres gazetesinin yazarı Abdülkadir Güler’e   sorunuz “dediler. Gerçekten   öyle midir?  Elinizde sağlıklı belge varsa bunları varsa, yine Söke Ekspres’te okumak isterim “ dediler.  Ben  bunun hikayesini birkaç kez yazdım. Yazar öğretmen arkadaşım Yaşar Çağbayır ile birlikte bu konuyu orta çıkardık. Bunlar (1995- 1996) yılında Yeni Söke Gazetesi’nde aynen yazılıdır. Merak edenler arsa zahmet edip Yeni Söke gazetesinin (1995- 1996) arşivine bakabilirler,
Zamanın Kaymakamı Şener Can’dan bu yana. Atatürk’ün Söke’ye gelişi  09 Şubat 1996’dan buna  kutlanıyor. (Tam 21 yıl oldu )…
Sözü fazla uzatmak istemiyorum. Şu gazetede, bu adam şunu yazmış demiyorum. Ben sağlam  kaynaklara dayanan ve bizzat  araştırmalarım sonucunda  bana gönderilen  iki  önemli belgeyi   merak  edenlere  sunuyordum:
 
BİRİNCİ BELGE:
T.C.
Başbakanlık
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih
Yüksek Kurumu Başkanlığı
(Araştırma Planlama Ve Koordinasyon Dairesi )
 
SAYI: APK.Pla. Şb. 522.- ( B- 13)
KONU:  Atatürk’ün Söke’ye gelişi.
05 Ocak 1996

Sayın Abdülkadir GÜLER,
İLGİ: 27.11. 1995 tarihli yazınız.
 ……Atatürk’ün Söke’ye ilk gelişi  hakkındaki  ilgi  yazınız  , bağlı kuruluşlarımız Atatürk Araştırma Merkezi ve Türk Tarih Kurumu tarafından incelenmiş, 10  ve 11 Şubat  1924 tarihli HAKİMİYET-İ  MİLLİYE  Gazetesi’nde yer alan  bilgilere göre Atatürk’ün  Söke’ye ilk geliş  tarihinin  9 Şubat 1924 olduğu sonucuna varılmıştır  ( ……………………)
 
Bilgilerinize rica ederim.
 
                                                        İMZA  
                                                        Prof. Dr. Reşat GENÇ
                                                        Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek                                                                                           Kurumu Başkanı.
EKİ:10.11. Şubat Tarihli
Hakimiyet-i Milliye Gazetesi.
ADRES; Atatürk Bulvarı, 217- Kavaklı dere / ANKARA
 
İKİNCİ BELGE:
 
Bana gelen  ikinci  tarihi Belge’de  Atatürk’ü yakından tanıyan ve  izleyen GENELKURMAY BAŞKANLIĞN’DAN gelmiştir.  Onu da aynen sunuyorum:  
 
T.C.
GENELKURMAY BAŞKANLIĞI
HİZMETE ÖZEL
ATAŞE: 3214-1-96  /  Arşiv
 
KONU:  ATATÜRK’ün Söke’ye İlk Geliş Tarihi.
02 Ocak 1996
 
Sayın Abdülkadir GÜLER,
Emekli Milli Eğitim Müdürü
Söke/AYDIN
 
…..Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Kütüphanesinde bulunan Hakimiyet-i  Milliye  Gazetesi’ne göre  Atatürk 9 Şubat  ( 1340), 1924 tarihinde  Söke’ye ilk  olarak gelmişlerdir . ( …………..)
Bilgilerinizi rica ederim.  
 
GENEL KURMAYBAŞKANLIĞI NAMINA.
 
                                                        (İMZA)
                                                Hüseyin GÖRÜR
                                                  Öğ. Kd. Albay
                                         Genelkurmay ATAŞE Bşk.lığı
                                            Arşiv Müdürü - ANKARA  
 
EKİ:  10-11. Şubat 1924 tarihli
Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi
 
 
Şimdi bana gelen Hâkimiyet-i Milliye Gazetesine göre başka bir şey daha demeye gerek var mı?
Kısmet olursa yakında çıkacak olan “SÖKE’ DE İZ  BIRAKANLAR “ adlı kitabımda
Konuyla ilgili bilgiler, belgeler ve gazetenin aslına uygun olarak aynen gösterilecektir. Bu konuda merak edenlere saygılarımla duyurmuş olayım.
Sonuç olarak: ATATÜRK’ün Söke’ye geliş tarihinin pek önemli görmüyorum. Önemli olan onun fikirlerine ve düşüncelerine  bağlı ve saygılı olmaktır. Bunu bilenlere selam olsun. Bundan 93 yıl önce Söke’mize onur veren Gazi M. Kemal ATATÜRK’ü içtenlikle  hoş geldiniz diyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderi, büyük lider ATATÜRK’ü saygıyla ve rahmetle anıyor, mekanı cennet olsun diyorum.

 

Bu makale 1148 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (13/2/2017)
    Tarih üzerine yoğunlaşmak bence de gereksiz bir şey canım arkadaşım... Gelmiş mi ulu önder bu ilçeye gelmiş yeter... Burada Büyük Atatürk'e sonsuz saygılarımı sunuyorum... Ve tüm kendini bilenlere çağrıda bulunuyorum, yolumuz Atatürk yolu canlarım... Bu yolu şenlendirelim... Rahat uyusun Atamız... Saygılarımla...