söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiVEFATININ BİRİNCİ YILINDA MUSTAFA ÇEZİK'İ ANIYORUZ


VEFATININ BİRİNCİ YILINDA MUSTAFA ÇEZİK’İ ANIYORUZ

Aydın’da Mücadele gazetesinin  sahibi  Mustafa Çezik’i geçen yıl başında kaybettik. Vefatının ardında koca ir yıl geçti. Acısı hâlâ içimizde  duruyor. Güleç yüzüyle hâlâ karşımda durur gibi hissediyorum. Bu değerli insanı unutmak mümkün değildir.
Onunla tanışmamız 1986 yılında başladı,  O günlerde Yeni Söke Gazetesinde de  yazıyordum. Yerli ve Yabancı Gözü ile  Yunus Emre Araştırma ve İnceleme Dayında  Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon  Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde birincilik ödülünü almıştım. Ödülümü için Ankara’ya davet edilmiştim. 24- 26 Kasın günleri arasında Anadolu Gazetecileri     ve basın mensuplarının toplantıları vardı. Devlet Bakanı Namık  Kemal ZEYBEK imzalı plaketimi - ödülü  o günlerde  Türkiye'in Başbakanı  TANSU ÇİLLER'den aldım. Bu yurt genelindeki toplantıya rahmetli Mustafa Çezik’te Aydın’dan  Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak katılmıştım.
İşte o günlerde Mustafa Çezik ile yan yana geldik. Ve dostluğumuz vefat edene kadar devam etti. O günlerde bir grup basın, yayın mensuplarıyla TBMM gittik. O günlerde Milletvekili olan İsmet SEZGİN bizi yanına aldı. Sohbet ettik ve çaylarını içtik. Oda  gitti aramızdan… İsmet Sezgin Abiyi rahmetle anıyorum.
Mustafa ÇEZİK kendi gazetesi  Mücadele gazetesinde GÖRDÜKÇE başlığı altında yazıyordu. Bir Cumhuriyet  aydını ve bir Atatürk hayranı idi. Bir yazısında “Yarım asrı geçen yaşamımda beni etkileyen değerlli kişiler sırasıyla  Hazreti Muhammed, Hazreti Ömer, Hazreti Ali, Yunus Emre, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ile babam Hasan Çezik ve annem Hatice Çezik ve ailem fertleri ve çevrem oldular Kendilerinden feyz aldığım kişilerde şunlardır:
Bülent ECEVİT, Yekta Güngör ÖZDEN, Teoman PAMİR,  Hasan Fehmi GÜNEŞ,  Adil SAĞIROĞLU, Fethi AYTAÇ, Hüsamettin ATA BEYLİ, Cevdet İNCİ, İsmail SİVRİ, Nail GÜRELİ, Nezih DEMİRKENT, Mehmet SARIDEDEOĞLU ve gönlümde sevgi ve saygısı hiç eksilmeyenlerden de A.Rahman DOKUMACI, Ali UZUNIRMAK, Cahit SABANCI, Vali Muharrem GÖKTKAYOĞLU ve Binali  ERDOĞAN gibi kişiler benim can ve unutulmayan dostlarımdı “diye yazıyor. Bunların arasında benim de çok saygı duyduğum ve sevdiğim insanlar da vardır. Örneğin Bülent ECEVET, Yekta Güngör  ÖZDEN, İsmail SİVRİ ve Vali Muharrem GÖKTAYOĞLU  gibi… Bugün  bu isimlerin bir kısmı yok aramızda olmayanları rahmetle anıyor ve yaşayanlara da Allah’tan sağlıklı günler diliyorum. Mekanları cennet olsun diyorum…
Sevgili  Mustafa ÇEZİK giderken  ailesini,oğlu GÜÇLÜ ve sevgili eşini, can dostlarını ve iki eserini  bizlere armağan olarak bıraktı. Eserleri:  Sen İstersen / Şiirler,  Şubat 20213. Mücadele gazetesinde yayımlanan  yazılarından toplayıp kitaplaştırdığı GÖRDÜKÇE (1993). Bu emanetlerine sahip  çıkmamız  lazımdır. İşte buradan yola çıkarak  sevgili kadim dostum gazeteci ve yazan Mustafa ÇEZİK’i vefatının   birinci yalında rahmetle saygıyla anıyor, mekanı cennet olsun diyorum. Sağlığında O’na armağan ettiğim bir dörtlüğümle yazımı   bağlamak istiyorum:
Sevgili Ağabeyim Mustafa ÇEZİK’E  armağanın olsun;
 
SORMAYAN DOSTLAR VAR, YÜREĞİM YANIK,
SİZ GENÇ GELİNLERE BURMA BİLEZİK,
ADAM GİBİ ADAM(DIR), MÜCADELE’DE
BİR VEFALI DOSTTUR MUSTAFA ÇEZİK…


Abdülkadir GÜLER                                        
24 MAYIS 2007 - Söke

 

Bu makale 1935 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz