söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBİR KÜLTÜR ÇINARI HALİL ÖZŞARLAK İÇİN BİRKAÇ SÖZ


SÖKE'DE İZ BIRAKANLARDAN:
--------            
BİR KÜLTÜR ÇINARI HALİL ÖZŞARLAK İÇİN BİRKAÇ SÖZ

Eczacı Halil Özşarlak Söke’nin bir kültür ve edebiyat duayenidir.1985 ‘te Söke’ye geldiğim günlerde yakından tanıdığım Av, Ahmet Güçsav ile hep birlikte beraber  ve yan yana gördüm.  Rahmetli A. Ahmet Güsav’la bir ara yaptığımız bir söyleşide Halil Özşarlak için şöyle diyordu: “ H. Özşarlak, Söke’ de dünden bu güne   sanatçıları,  yazarları ve  şairleri bir araya  getiren koca bir köprü gibidir.  Bu köprüden herkesin geçmesini dilerim” diyordu.  
Gerçekten de ben onu hep bu sözlerin  ışığında gördüm. Bir başka deyişle ben Sayın Halil Özşarlak’ı Söke’de koca bir kültür çınarı olarak görüyorum. Böyle bir çınarın gölgesinde her zaman sağlıkla, mutlulukla esinlendik. Sanat ve kültür etkinliklerinin dışında Söke’nin ekonomik ve ticari hayatında çoğu zaman  hep öncülük etti ve arkadaşlarını destekledi.  Örneğin Söke Ticaret Odası’nda uzun yıllar Yönetim Kurulu ve MeclisBaşkanlıklarında görev yaptı. Özşarlak’ın Söke’mizde ve hatta Aydın’da sosyal, toplumsal ve kültürel alanda önemli ölçüde imzaları ve emekleri vardır. Bunlar sadece benim görüşlerim ve tespitlerimdi.  
Sayın Halil Özşarlak’ı yakından tanıyan eski Aydın Milletvekilimiz Eğitimci yazar M. Kemal YILMAZ bir yazısında şunları yazıyor:
• Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Özşarlak,” Cumhuriyetin 75. Yılında Söke” adlı özel dergideki sunuşu ile “ Söke Pazarı” başlıklı yazısını 1998 de okumuştum.   O dergideki sunu şu ile “ Söke yöneticileri, emekli öğretmenler, şairler, yazarlar yer alıyordu. Böylesi güzel bir cumhuriyet şölenine de öncülük ediyordu.
• Ülkesinin ve yaşadığı yörenin halkından ve sorunlarından kopmamış gerçek bir aydın. Güzel anlatım gücü olan bir yazar ve düşün adamı. Ek olarak Halil Özşarlak’ın daha birçok özellikleri var…
•  O bir yönetici, sosyal etkinliklerde öncü bir arkadaş.  Sökeli aydınları bir araya getiren faydalı  bir arkadaş.
•  O eczacı, o bir yazar, bir şair. Hepsi bu mu?
+ Sanat musikisi konusunda da uzmandır O.  Ünlü bestecilerle dostluk kurmuştur. ( örnek olarak  Üstat Avni  ANIL ‘LA ),Söke’de  konserler düzenler, beste de  yaptığını sanıyorum.
+ İPEKLİ MENDİL, bence bir anıt. Yazarını ve onun düşüncelerini hep yaşatacak bir anıt… Söke için kalıcı bir kültür anıtı o. Halil Özşarlak’ın çalışmaya, topluma faydalı olmaya, üretmeye devam etmesini diliyorum. Kendisini yürekten kutluyorum.(Yılanın Gözyaşları / Denemeler, Anılar, 2013). Evet. M. Kemal Yılmaz şimdi yok aramızda. O’nu da saygıyla ve  rahmetle anıyorum.  
Bugünlerde hâlâ 30 yıla yakın zamanda yayınına devam eden Beşparmak sanat ve kültür dergisinin ilk kurucuları arasında yer aldı, maddi ve manevi yönden hep destek verdi. Söke Şairler ve Yazarlar Derneğinin de kuruluşunda ve 12 yıldır yayınlanan Sarıseybek dergisinin de yine ilk kurucuları arasında yer aldı.  Söke’nin yerel  gazetelerinde Söke Ekspres, Yeni Söke, dergilerden Beşparmak,  Balova ve Sarızeybek  gibi yayın organlarında yazılarıyla  hep  göründü ve  katkıda bulundu.  İlerlemiş yaşına rağmen hala ara sıra  Söke Ekspres’te    yazmaya devam ediyor.
1.    1932’de doğdu. İlk ve Ortaokulu Söke’de bitirdikten sonra,1948’ de  öğrenime açılan Aydın Lisesi’nin ilk öğrencisi oldu.1951 ‘de liseyi bitirip  yarıyıl Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde, bir yılda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi. Bir süre Aydın ve Söke Lisesi’nde kimya öğretmenliğini yaptı. 1965 yılında Söke’de Damla Eczanesini işletti. Söke Ticaret Odasında uzun yıllar Meclis ve yönetim Kurulu Başkanlıklarında bulundu. Sanatımızın ve kültürümüzün bir duayenidir.
2.   
3.    Yapıtları: İpekli Mendil (2003), Aydın Lisesi(2008), Bir Eczacının Not Defteri (2009) ve Yılanın Gözyaşları Yaşayan Anılar ve  Öyküler, ‘(2013) adını taşıyan kitapları vardır.
4.    Kaynak: İpekli Mendil’den.
Sözün özü Eczacı ve yazar  Söke'nin  bir kültür  çınarıdır.  Bizleri  bir araya  getiren ve  yol,yordam öğreten  aynı zamanda bir öğretmendir. Bir koca kültür çınarıdır. 2017 yılının Sayın Halil  ÖZŞARLAK Ağabeyimize hayırlı  ve sağlık dolu  günler getirsin... Selam  ve   saygılarımla...

 

Bu makale 990 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (28/12/2016)
    O benim öğretmenim o benim ağabeyim o benim arkadaşım o benim her şeyim:) Sana ne kadar teşekkür etsem azdır sevgili dostum:) Sağ ol var ol:) Sevgili öğretmenime sağlıklı uzun ömürler diliyorum: Saygı ve sevgilerimle...