söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKORE DAĞLARINDA TÜRK BAYRAĞINI DİKEN GAZİ NECAMETTİN UĞURNAL (3)


KORE DAĞLARINDA TÜRK BAYRAĞINI DİKEN GAZİ NECAMETTİN UĞURNAL (3)

Gazi Necamittin Uğurnal Kore  anılarını anlatıyor..
Muhtemel bir muhabere vazifesine hazırlıklarımız yapılıyordu. Tugay toplanma bölgesinden kuzey, kuzeydoğuya giden yolları istihkâm bölüğüne ve keşif takımı vasıtasıyla keşfettirmişlerdi. Tugay karargâhı ileri, geri kademe ikiye bölünmüş, geri kademe KUNURİ’ye nakil olunmuştu. Topçu Taburu 24 Kasım’da 25.nci Tümene takviye topçusu kuvvet olarak verilmiş ve çalışmalarıyla komutanlarımızın takdirlerini kazanmıştı.
26 Kasım 1950 günü saat15.00 de Tugay Komutanı ve yakın yardımcıları 9. Kolordu Karargâhına davet edilerek şu emri verilmişti: “ Rok Kol ordusu geriye çekiliyor, TOKCHON şehri düşman tarafından kuşatılmıştır. Bu Kolordunun sağ tarafını tehdit etmektedir.Ordu Komutanı Türk Tugayına bu yola hareket ederek TOKCHON’u işgal etmesini ve 2.ci Tümenle burada irtibat sağlamasını ve buradan kuzey batıya doğru giden yolları almasını emretmiştir. Hemen harekât çok mühimdir. Çünkü kuşatılmak istemeyiz. Bu şehri almak üzere muhabere edeceksiniz “dediler.
CELAL DORA emrinde bir motorlu keşif kıtası ki bunlar (Keşif takımı, İstihkam takımı, silah taktımı, 2. Piyade Taburu, 1.ci ve 2.ci Taburlar, bir Tank takımından oluşan bir muhabere grubu teşkil edilerek hemen ilgili vasıtalarla ve bir kısmı yayan olarak TOKCHON istikametine hareket etmiştik. Grubun asıl görevi önemle CHON-ON-MYON bölgesine kadar gitmek ve burada tugayın önemli bir bölümünü düşman işgalinden korumaktı ve keşif yapmaktı. 27 Kasım1950 ‘de büyük bir başarıyla Kore Dağlarına iki arkadaşımla birlikte şanlı bayrağımızı Mançurya Hududu 163 nolu Tepe’ye Türk bayrağını dikerken burada benimle (bendeniz Sökeli çavuş Necamettin Uğurnal, onbaşı Ankaralı Rıdvan Karakoç ve İbrahim Yıldırım ile birlikte idik” diyerek noktalıyor.  
Aynı resimleri ve bilgilerin bir bölümünü rahmetli M. Ali ASRAV ‘ da bana vermişti. Bu değerli tabloyu “Sökeli Şairler ve Yazarlar–Güldeste 1998 Ankara, s: 37)’ de adlı kitabımda yer vermiştim. Kore dağlarına 163 nolu Tepe’ye bayrağımızı gururla dalgalandıran Kore Gazisi Necamettin UĞURNAL’ın vefatının 4. Yılında anıyor, mekânı cennet olsun diyorum. (1)
1-Sökeli Şairler ve Yazarlar - Güldeste- Abdülkadir GÜLER, Ankara 1998

 

Bu makale 1123 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (19/12/2016)
    Teşekkürler ahde vefalı dostum teşekkürler... Selam ve saygılarımla...