söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKORE DAĞLARINA TÜRK BAYRAĞINI DİKEN GAZİ NECAMETTİN UĞURNAL (2)


KORE DAĞLARINA TÜRK BAYRAĞINI DİKEN GAZİ NECAMETTİN UĞURNAL (2)

Kore  dağlarına bir  grup arkadaşımızla şanlı Türk bayrağını  dikerken    gururla  aşağıdaki Türküyü   hep binlikte söylüyorduk:
İzmir’in dağları ne güzel dağlar
Şehit olanların anası ağlar
Bozulur düşmanlar sel gibi kaçar
Kader böyle imiş şefkatli anam
Canım feda olsun şanlı vatana.
Marşı’nı hep birlikte ve heyecanla defalarca söyleyip gidiyorduk. Hepimizin bir amacı vardı, Türkiye’nin ve şanlı bayrağımızın onurunu korumak ve yaşatmaktı. GELİBOLU Gemisinden ayrılmadan önce şöyle bir mesaj alındı: “Gelibolu Personeli Cepheye giden kardeşlerine candan yol açıklığı ve başarılar diler, Kılıçlarınızın keskin, mermilerinizin isabetli kılmasını Yüce Allah’tan niyaz ederler.” Bu mesaj  tüm arkadaşlarımıza defalarca ilettik. Bana cevaben Top Komutanı tarafından gönderilen teşekkür mesajına müteakip GELİBOLU şanlı Türk bayrağına hamilen JOHNSON ve onun kahraman yolcularını selamladıktan sonra Akdeniz’in mavi sularında ana vatandan ayrıldık.  
25 Haziran 1950’de Kuzey Kore Orduları baskın şeklinde bir taarruz ile harekete geçmişler ve Güney Kore’yi istila etmişlerdi. Amerikan bilfiil müdahale etti. Birleşmiş Milletleri Kuzey Kore Devletini toplantıya çağırdı. Davete icabet eden ilk 16 devlet mensup kuvvetler peyderpey harekâta katılmaya başladılar. 18-20 Ekim 1950 günlerinde Pusan Limanı’nda karaya basmış olan birlikler trenle TEAGÜ’ye nakledilerek bir eğitim kampında misafir edildiler. 27 Ekim günü 9.cu Kolordu komutanlığından TEAGÜ güneyi bölgesindeki 11.ci Kore Tümeni keşif kıtası tarafından havalanan bir kısım düşman birliklerinin TEAGÜ’ya saldırması ihtimaline karşı hazırlıklı bulunması mealinde bir emir alınmış ve o gece sabaha kadar silah başı yapılmıştı. Ondan sonra Tugayın MUN-SAN- Nİ ‘ye intikali hakkında emir alınmış ve 10 Kasım’da harekete geçilmişti. Daha sonra birliklerimiz MUN- SON-Nİ ‘yerine onun daha kuzeyinde CHOTAN denilen istasyon civarında toplantılar. Aslında bu bir askeri kamuflajdı.
14 Kasım’da Tugay 25.ci Tümen emrine verildi. Tugaya 25 km genişlik, 50 km uzunluğunda bir saha içinde için de yol ve Köprü yapımı emri verildi. Tıkama mevzilerinin işgali ve bu bölgede bulunan Çetecilerin takibi görevi verildi. 17 Kasım’da 25.ci Tümenden Tugayın KUNURİ bölgesinde intikali ve orada bir araya gelmesi konusunda emer alınmış ve Ordu CHOTAN – KEESSONG - KUMCHON’ni bölgesine yaklaştırılmıştı.26 Kasım günü Türk Tugayı KUNURİ civarında 9.ci Kolordu ihtiyatı olarak toplanmış bulunuyordu.
DÜŞMAN VE DOST KUVVETLERİ HAKKINDA BİLGİ:
340 bin kişilik bir ÇİN kuvvetlerinin Mançur’ ya hududu boyunca yığınak yapmış olduğu Kuzey Kore kuvvetleri arasında bazı düşman ÇİN birliklerinin bulunduğu 9. ci Amerikan Kolordusu cephesinde ise 30 bin kadar düşman kuvvetlerinin bulunduğu öğrenilmişti. Muhtemel bir muhabere vazifesine hazırlıklarımız yapılıyordu. Tugay toplanma bölgesinden kuzey, kuzeydoğuya giden yolları istihkâm bölüğüne ve keşif takımı vasıtasıyla keşfettirmişlerdi. Tugay karargâhı ileri, geri kademe ikiye bölünmüş, geri kademe KUNURİ’ye nakil olunmuştu. Topçu Taburu 24 Kasım’da 25.nci Tümene takviye topçusu kuvvet olarak verilmiş ve çalışmalarıyla komutanlarımızın takdirlerini kazanmıştı. 26 Kasım 1950 günü saat15.00 de Tugay Komutanı ve yakın yardımcıları 9. Kolordu Karargâhına davet edilerek şu emri verilmişti: “ Rok Kol ordusu geriye çekiliyor, TOKCHON şehri düşman tarafından kuşatılmıştır. Bu Kolordunun sağ tarafını tehdit etmektedir.Ordu Komutanı Türk Tugayına bu yola hareket ederek TOKCHON’u işgal etmesini ve 2.ci Tümenle burada irtibat sağlamasını ve burardan kuzey batıya doğru giden yolları almasını emretmiştir. Hemen harekât çok mühimdir. Çünkü kuşatılmak istemeyiz. Bu şehri almak üzere muhabere edeceksiniz “dediler.
Yazımız  devam edecek>>>

 

Bu makale 1355 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz