söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖLÜMÜNÜN 19. YILINDA  MEHMET ALİ ASRAV 'I ANIYORUZ


ÖLÜMÜNÜN 19. YILINDA  MEHMET ALİ ASRAV 'I ANIYORUZ
             
Bazı insanları anmak veya hatırlamak bir vefa borcudur. Onun Rahmetli M.Ali Asrav’ı anmadan geçemeyeceğim. İlçemizde benim de yazarları arasında bulunduğum Yeni Söke gazetesinde uzun yıllar birlikte olduk. Cumhuriyetimizin 75. Yılında  hazırlamış olduğum  Sökeli Şairler ve Yazarlar- Güldestesi’nde sevgili ASRAV’ı ‘da   bu antolojiye almıştım. Bu Antoloji 1998 yılında Sarı kemer Belediyesinin Kültür yayınları arasında çıktı. İlçenin bütün  merkez ve köy okullarına  parasız olarak dağıttık.  Bir haylide Anadolu basınında olumlu eleştiriler de aldı. Ünlü öykü ve roman  yazarımız   Samim  Kocagöz bana gönderdiği bir mektubunda “  Sayın Ab.dülkadir Güler,  böyle bir çalışmadan dolayı  sizi öncelikle kutluyorum “ dedikten sonra  “ şair Ahmet  Altümsek’i  de unutmayınız” diyordu. Tabi ben de onu almayı ihmal etmedim ve Antolojime aldım. Bu vesileyle hem Samim Kocagöz’ü  ve hem de Ahmet Altümsek’i  saygıyla anıyorum.
M.Ali ASRAV, Söke’de iz bırakanlar arasında idi. Özel bir kişiliğe sahipti. Dürüst, hoşgörülü vatan sevgisiyle dop dolu bir insandı. 1930 yılında  Söke’de doğdu.İlk ve Ortaokulu Söke’de  okuduktan sonra  öğrenimine İzmir’de devam ederek  Mithat Paşa Endüstri Meslek lisesi’nden mezun oldu. Okul sonrası çalışma hayatına başladı.  Muğla ili Köyceğiz ilçesinde  başlayarak burada  elektrik Teknisyeni olarak çalıştı. Burada Halise Hanımla  tanışarak hayatlarını birleştirdiler. Ve uzun yıllar birlikte oldular. Mutluluk dolu bir  hayat yaşadılar. M. Ali  Asrav vatani görevini  yedek subay olarak Ankara Mamak’ta yaptı. Askerlik süresi boyunca moral eğitim Başkanlığını yaptı.

Burada erlerimize dersler verdi.Zamanın ünlü  sanatçısı ve  Türkiye’ nin  Sanat Güneşi  ZEKİ MÜREN’le ayrı günlerde birlikte  askerlik yaptılar.Aynı masalarda   oturup  karavanı kardeşçe, dostça paylaştılar. Onunla ilgili bu anıları  bizzat kendisinden dinlemiştim. Bu asla bir abartma değildir.
Vatani görevinden sonra M.Ali Asrav  Söke’ye döndü   ve Söke Belediyesinde  işe başladı. Burarda doğru ve dürüst olarak çalıştı ve  elektrik şefliğine değin  yükseldi. Amirlerinin ve mesai arkadaşlarının sevgisine mazhar oldu. Söke’nin yüksek  gerilim  hatlarını,trafolarını kurarak  ilçemizde büyük  hizmetlerde bulundu.Ayrıca  ilçemizde  Televizyon yayınlarının  başlaması nedeniyle  TRT teknisyenleriyle Söke’inin  dağlarını  adım adım , karış karış gezerek  gezdiler.  Uygun yansıtıcıların ayarlamasını sağladılar.TRT elemanlarıyla aktif görevlerde bulundu. Ayrıca görevcinin yanı sır  araştırma  ve incelemeleriyle Yeni Söke gazetesinde denemeler, makaleler gibi yazılar yazdılar. Bunların çocukları tarafından bir kitapta toplamasını çok isterdim. TRT ve Günaydın Gazetesinin   Muhabirliğini  de  yaptığını ifade ediyordu.  Dolu dolu bir insandı. M.Ali ASRAV, emekli olduktaen  sonra yine boş durnmadı. Çünkü o  hiçbir zaman  boş durmayı sevmiyordu.  Dedeman Şirketler  Grubunun  Söke, Burdur, Yeşilova,  Kayseri, ,Pınarbaşı tesislerinde elektrik teknisyeni olarak ta   çalıştı. Yaşamanın son yıllarında  Söke yerel basınında ve Yeni Söke gazetesinde seçkin yazarları arasında yer aldı. Spor ve kahramanlık destanlarını, Kore  Savaşı’ndaki Türkleri ve Gazilerimizin  öyküleriyle dop dolu bir  yazın eriydi. Yeni nesillere ve genç kuşaklara örnek olabilecek yazılar ve mesajlar verdi. İki erkek evladı oldu. Yazarımız ve kadim dostum, bir ağabey olarak tanıdığım Mehmet Ali ASRAV’ı 14 Aralık 1997 yılında Hakk’ın rahmetine ulaştı. Mekânı cennet olsun…  Vefatının 19. Yılında saygıyla ve rahmetle anmak istedim.

Vefatından sonra yine bir dergide bir yazı yazmış ve muhterem eşi Halise Annemize ulaştırmıştım. O günlerde Özel Utku Motorlu Sürücü Kursunda  yönetici olarak  çalışıyordum. Beni telefonlar aradılar. Aynen şöyle diyordu: “ Kadir Bey, oğlum, ben M. Ali Asrav’ın eşiyim.  Pek sokağa çıkamıyorum. Yanınıza gelmek isterdim. Yazınız ve Eşimi hatırladığınız için Çok çok teşekkürler ediyorum” diyordu. Bana vefanın ne  demek olduğunu  bir kez daha anlatmaya  çalışıyordu...Daha sonra Halise Annemiz de  Hakk’a yürüdü… M. Ali Asrav’a kavuştu…  Mekânları gül –gülistan  olsun… Bu yalan ve fani   dünya kime  kalır ki?  
_________________________________________________
 


TÜRKİYE'NİN  BAŞI  SAĞ OLSUN: 10 Aralık 2016 günü İstanbul’da büyük bir kanlı patlama oldu. 48 vatandaşımız şehit oldu. 156 vatandaşımız da yaralandı. Türkiye’yi bölmeye çalışan bu teröristleri şiddetle lanetliyorum. Şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerine  sabırlar diliyorum.  Ve Türkiye’nin başı sağ olsun diyorum.

 

Bu makale 1557 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz