söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKORE DAĞLARINA TÜRK BAYRAĞINI DİKEN GAZİ NECAMETTİN  UĞURNAL (1)


KORE DAĞLARINA TÜRK BAYRAĞINI DİKEN GAZİ NECAMETTİN  UĞURNAL (1)
        
Necamettin Uğurnal bir Kore gazisidir.1927 doğumludur. Kore savaşlarına katılan binlerce Türk askerlerinden biridir. Söke’de yaşayan son Kore gazilerindendi. 11 Aralık 2012 de aramızda ayrıldı. Cenaze namazı Söke Koca Cami’de kılındığı zaman İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Askeri yetkililer, Söke Şehitler ve Gaziler Derneği Başkanı, bazı daire amirleri ve diğer yetkililer, yakınlarıyla birlikte cenaze töreninde hazır bulundular dualarla toprağa verildi. Necabettin Uğurnal evli ve iki çocuk babası idi. 85 yaşında iken aramızdan ayrıldı. Yolu aydınlık ve mekânı gül gülistan cennet olsun… Zaten en büyük mertebe şehitliktir. Dini inancımıza göre şehitler ölü değildir.
Rahmetli Necabettin Uğurnal ile zaman zaman Çınarlı kahvede oturup konuşuyorduk. Sohbetimiz sırasında cebinden çıkardığı koca bir zarfın içinde 1952-1953 yılları arasında Kore Savaşı hakkında “NASIL SAVAŞTIK” başlıklı daktilo ile yazılmış üç sayfalık bir belge verdiler. Belgenin iki sayfası Kore Savaşları ile ilgili idi. Üç üncü sayfasında kendisiyle birlikte Kore Savaşlarında 163 nolu tepeyi işgal ederken, iki arkadaşı ile birlikte Türk bayrağının dikilişini gösteren bir koca resim vardı. Bana aynen şöyle dedi: “ Aziz Hocam Kadir Bey, Ben Kore dağlarında onurla Türk askerleriyle birlikte savaştım.  O günün anısına bunları size armağan ediyorum. Bir gün dostlarım ve torunlarım okusunlar, belki siz de bir yerde yazarsınız diye düşünüyorum“ diyerek bana verdiler. Ben de söz verdim, bir gün “Söke’de İz Bırakanlar” adını taşıyan kitabımı yazarsam, bunları kitabıma alacağım” diye söz verdim. İşte ölümünden sonra bunları buraya alıyorum. İnşallah çocukları ve torunları bir gün bunları okur ve gururla ve rahmetle anarlar.  
Şimdi Necabettin Uğurnal’ın bana verdiği    “Nasıl Savaştık”  başlıklı yazısını aynen sizlerle paylaşmak istiyor ve sevgili Kore Gazimizi Necabettin Uğurnal’ı rahmetle ve saygıyla anıyorum.
KORE’DE NASIL SAVAŞTIK
Sizleri geride sulh, sükûn ve huzur içinde bırakarak aziz vatanımızdan on binlerce kilometre uzakta dünyanın öbür ucunda bulunan Kore’ye savaşa giden Türk askerlerinden biriyim. Kore’ de savaşı nasıl kazandık, anılarımdan bir bölümünü sizlere sunmak istiyorum. Bizler Kore’ye giden yalnız bir cemiyet ve bir cemaat, bir millet değil, fakat bütün bir dünya efkârınca tasvip edilen beşeriyet( insaniyet ) hürriyet, adalet ve saadet getirecek davayı kazanmaya gittik. Bundan dolayı çok heyecanlı idik.
Eskiden bayrağımızı, sancağımızı serhatlarda bizim kahraman atalarımız taşımıştı, şimdi de biz aklıselimin bayrağını götürdük. Gittiğimiz yerde yarattığımız eser hürriyet ve uhuvvetin ebedi ağabeydi olacağına inanıyoruz. Omzumuzda taşıdığımız Ay Yıldızlı şanlı bayrağımızın sembolu bize verilen milli şeref (onur) ve haysiyetin timsalidir. Onu vatan haricinde ve vatan dâhilinde yaşatmak ve korumak asli görevimizdir.
29 Eylül 1950 Cuma günü İskenderun’dan Amerikan Birleşik Devletler Bahriyesinin (denizcilik) PVT. ELDEN JOHNSON adlı gemisine binerek refakatimizde Türk donanmasına bağlı muhriplerden GELİBOLU Gemisi olduğu halde saat 12.00 de Türk sularından ayrıldık.30 Eylül sabahı PORT- SAİT yakınlarına gelindiğinde GELİBOLU Gemimiz JOHNSON’un sağında, solunda zik- zaklar yaparak kâh bizi geçiyor, kâh geride kalıyordu. Bahriyeli (denizci) kardeşlerimiz geminin güvertesinde dizilmiş vaziyette şapkalarını göğüslerinin üzerine indirip kaldırarak “ SAĞ OL, SAĞ OL “ diye bağırıyor, biz de onlara son ayrılık marşını söylüyor, mendillerimizi sallıyorduk. Heyecanla söylediğimiz marşımızın sözleri şöyle idi:
Devam edecek>>>

 

Bu makale 1378 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz