söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDR. SEVİM ŞAHİN'LE BİR KONUŞMA-(2)


SÖKE' DE  İZ BIRAKANLARDAN;
DR. SEVİM ŞAHİN'LE BİR KONUŞMA-(2)

Bu arada 1960 ihtilali  oldu. O tarihe kadar okulunu birincilikle bitirenler bir üst sınıfa alıyorlardı. Kızılay Hemşire Okulu’na,  veya Cebeci Ankara Ebe Hemşire Okuluna alıyorlardı. Benden 3000 TL istiyorlardı.  Oysa daha önce Ablam Fatma Şahin, Birsen Sallayıcı ve Gülten Döner aynı okula gitmişlerdi. Bu arada babamı Ankara ‘ya gelmesini istedim. Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü  binası Anafartalar’ da idi.  Genel müdür yine beni almak istemedi. Çok sevdiğim  Psikoloji öğretmenim Mediha Ekit hanım  yanıma geldi. Durumu ona izah ettim. Ertesi gün beni alelacele Sıhhiye Hanım Hanımeli Sokakta bulunan Akşam gazetesinin burusuna gönderdi.  Orada Mustafa Özkanla bir beyle tanıştım. Bize fazlasıyla ilgilendi.  Hemen Genel müdürü aradı ve onun katkılarıyla kaydımı yaptım. Bu okuldan sonra Numune Hastanesine tayınımı yaptım.28 Eylül 1965 ameliyathanede hemşire olarak göreve başladım.  Bu arada Yeni Mahalle Kız lisesinde dışarıdan  liseyi de bitirdim.Bu arada  ağabeyim Salih ( Selahattin ) Şahin’İ de  veremden kaybettik. Bir hedefim vardı , ona  ulaşmak istiyordum. Zengin bir aile değildik. Ama onurlu ve  dik bir duruşumuz vardı.
Nazmi Şener isimli bir Hava Yüzbaşı ile tanıştım onu çok sevmiştim. Yüksek okullarda okumama pek istemiyordu. Fakat kısa bir süre sonra ayrılmak zorunda kaldık. Tekrar okumaya karar verdim. Gazi Üniversitesi Dış Hekimliği Yüksek Okulu’nda 5 yılda başarışla bitirdim. Bir ara Almanya’ya da gittim. Türkiye’ye döndüğümde 1981 de Erzurum’da bir süre Diş Hekimi olarak çalıştım. Alevi nedenlerden sonra Söke’ye gelip Söke Devlet Hastanesinde görev yaptım ve burada emekli oldum.  Emekli olduktan sonra serbest Diş Hekimi olarak çalıştım.
Dr. Sevim Hanım bunları anlattıktan sonra siyasi, sosyal ve kültürel derneklerle ilgili sorularımız  oldu. Sevim Şahin hanım bu konuda şunları da söylemeye devam eder  şöyle  dedi:
“Kadir Bey, ben zor şartlarda okudum, ancak yaşadıklarım zorluklara rağmen arzu ettiğim yerlere geldim. Ben parti olarak CHP’yi  destekliyordum.  1999 ‘da partim CHP baraj altında kaldı. Beni derinden üzdü ve etkiledi. Hemen partime kaydımı yaptırdım. Aynı yıl 2. Sıradan Söke Belediye Meclisinde üyeliğine seçildim. 5 sene Sayın Mehmet Beliğ Azbazdar Başkanlığında ve Anavatan Partisi yerel yönetimler muhalefet meclis üyeliğinde bulundum. 2004 yılında CHP kadın kolları başkanlığını yaptım. Daha sonraki seçimlerde tekrar Belediye Meclis üyeliğine seçildim. 10 yıllık meclis üyeliğimden sonra CHP nin yönetim kurulu üyeliğinde de bulundum.  10 yılda kadın kolları başkanlığını ifa ettim. Yine 2008 de CHP İlçe başkanlığına seçildim. 27 Aralık 2009 yılında yapılan Söke İlçe Teşkilatı kongresinde tekrar CHP Söke İlçe başkanlığına seçildim. Bu gün hâlâ Söke Belediye kadın meclisinin sosyal ve kadın kolları çalışma grubunun başkanlığı görevini yürütüyorum.    
ÜYESİ OLDUĞUM DERNEKLER:
1- Atatürkçü Düşünce Derneği ( ADD)
2- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ( ÇYDD)
3- Hacı Bektaşı Veli Kültür ve Tanıtma Derneği
4- Şehit ve Gaziler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
5- Balkan Göçmenleri Derneği
6- Söke Şairler ve Yazarlar Derneği
7- Sökev Kurucu Üyeliği
8- Söke Kadın Sığınma ve Danışma Derneği
9- Doğa ve Hayvanları Sevenler Derneği
10- Söke İlçesinde İnsan Yaşamında İkinci Baharı Yaşama Derneği
11- İzmir Alsak Sokak Çocukları Geleceğimizdir Derneği
12- Söke Dostlar Meclisi
Olmak üzere 12 sivil toplum örgütlerine üyesiyim ve onlarla çalışmaktan gurur ve zevk duyuyorum. Gençlere şu tavsiyem olacak: Asla engellerin hedeflerinizin önüne geçmesine izin vermeyiniz. Arkadaşım emekli tarih ve coğrafya öğretmeni Etem Kutsigil bana: “Bayan AZİM der. Siz de bay ve bayanlara azimli olabilirsiniz. Yeter ki kendinize güveniniz diyorum…
 Teşekkürler efendim, sizlere daha nice sağlıklı ve başarı dolu yıllar diliyoruz. Hoş ve esen kalınız efendim.
Ben de teşekkür ediyorum Kadir Bey  diyerek tatlı  bir hava içinde birer çay daha içtik...Dışarıya  çıktığımda güneş dağların tepelerine elveda ediyordu...

 

Bu makale 1381 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz