söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiATATÜRK'E SAYGI


ATATÜRK’E SAYGI

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M. Kemal ATATÜRK aramızdan maddeten ayrılalı 78 yılda.  O manen her zaman gönlümüzdedir. Yüce Türk milleti vefakardır, ona iyilik yapanları kolay kolay unutmaz. Onun bu saygıdeğer insanı, büyük lider ve unutulmaz kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk zaman sevgiyle ve saygıyla anılmalıdır. Çünkü o anılmaya değer ve layık bir kahramandır. Türk ulusu Yüce Atasına minnettardır… Öyle inanıyorum ki bu 10 Kasım günlerinde Ölümsüz liderimiz Atatürk tüm okullarımızda, Üniversitelerimizde ve tüm kurum ve kuruluşlarımızda birlik ve beraberlik çemberi  içinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk anlatılacaktır. Atatürk bugün 135 yaşındadır. 
Vefatının 78. Yılında O’nu seven bir öğretmen olarak saygıyla ve rahmetle anıyordum. Işıklar altında mışıl mışıl uyusun...
Bir sözünde gençlerimize hitap ederken: Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk Cumhuriyetini müdafaa ve muhafaza etmektir, muhtaç olduğun kudret asil kanda mevcuttur” diyordu. Özellikli Türk gençleri Atasına sahip çıkmalarını dilerim. Böyle bir günde özel hazırlanmış konuşmalar ve içten yazılmış şiirler okunuyor. Ben de 1970 - 1985 yılları arasında güney illerimizde, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa üçgeninde öğretmenlik yaptığı Harran Ovası’nda o yıllarda kaleme aldığım ve öğrencilerime okuduğum “ KÖY ODASINDA MUSTAFA KEMAL “adını taşıyan şiirimi bu köşemde sizlerle paylaşmak istiyorum:

KÖY ODASINDA MUSTAFA KEMAL
Her gece anlatılır ?Köy odasında Mustafa Kemal ?En yetkin kişilerce ?Harp görmüş, darp görmüş ?Bu vatan kurtarılmış öylece ?Mavi gözleri var omuzları irice ?Köy odasında Mustafa Kemal ??Her sabah anlatılır ?Köy odasında Mustafa Kemal ?En yaşlı kişilerce ?Silah arkadaşları hâlâ dirice ?Sakarya, Conkbayır, Çanakkale’de ?M. Kemal'in gözleri çakmak çakmak ?Roman gibi, destan gibi ?Böylece yaşanmış ?Bir masal gibi ?Köy odasında Mustafa Kemal ??Her öğle anlatılır ?Köy odasında Mustafa Kemal ?Altın saçları, yanakları al al ?Yüreğinde dalga dalga bir vatan ?-Aha düşman şurada: ' Ya ölüm,  ya İstiklal! ' ?Köy odasında Mustafa Kemal ??Her vakit anlatılır ?Köy odasında Mustafa Kemal ?Kadını, erkeği, çoluk- çocuk, her Türk ?Destan destan büyür dillerde ?En büyük Türk Atatürk ?Her saat yaşanır böylece
Köy odasında Mustafa Kemal?............................................. ??Aslan bakışları, omuzları irice ?Ne güzel bağdaş kurmuş ?Köy odasında Mustafa Kemal… (1)
Abdülkadir  GÜLER
 
1- Atatürk Aramızda, Antoloji, O. Hasan Bıldırki - 1987 - İzmir
2- Harran’da Atatürk Çiçeği – şiirler Abdülkadir Güler,1986- İzmir
3- Abdülkadir Güler Hakkında  bir  lisans Tezi, Haz: Merve Nur Usluer, Erciyes Üniversitesi-2010- Söke
4- Eylül Sonrası -Şiirler Abdülkadir Güler, 2016- Söke

 

Bu makale 1003 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • HALİL (10/11/2016)
    Ruhu şad olsun sevgili Atamızın... Sevgili arkadaşın size de teşekkürler diyor saygı ve sevgilerimi yolluyorum...