söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBÜTÜN YÖNLERİYLE SEYRANİ ve AŞIK ALİ ÇATAK ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİM (4)


BÜTÜN YÖNLERİYLE SEYRANİ ve AŞIK ALİ ÇATAK ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİM (4)
 
Develi’nin yetiştirdiği Âşık SEYRANİ işte böyle dobra dobra sazıyla deyişlerini ortaya koyan bir Hak ve halk şairidir. Ona âşık olan ve dört dörtlük hayatını ve şiirlerini araştırıp bir araya getiren Develili Âşık Ali ÇATAK, Türk halk edebiyatına kalıcı ve yararlı bir eser ortaya koymuşlardır. SEYRANİ’ nin şiirlerini yazarken bilinmeyen farsça ve Arapça sözcükleri de dip notu haminde açıklamaya çaba göstermişlerdir. Bir şeyle üzülüyorum, su yazı O’nun sağlığında yazmak bana kısmet olmadı. Aradan 21 yıl geçtikten sonra bu yazıyı yazıyorum. Bir yerde geç yazdığım için Âşık Ali ÇATAK’tan özür diliyorum. O şimdi yok aramızda rahmetle ve saygıyla anıyorum.
Bütün Yönleriyle SEYRANİ adını taşıyan kitabında Seyrani’nin şiirlerini, hayat öyküsünü, Kayseri’den Konya’ya, İstanbul’a, Bağdat’ta, Halep’e gidişini ve oradan dönüşünü,   çağının ünlü halk şairleriyle atışmalar yaptığını ve Muammalar bağlamında yarıştığını akıcı ve yalın bir Türkçe ile SEYRANİ hakkında tüm bilgileri sergilemeye çaba göstermişlerdir. Ve bundan da başarılı olmuştur.
SEYRANİ’nin adı, Kayseri’de, Develi’de ve yurdumuzun birçok kent ve ilçelerinde caddelere, sokaklara, okullara, bulvarlara, fabrikalara ve hatta iş yerlerine verilmiştir. 17 şiiri bestelenmiştir. Develi’de Heykeli dikilmiştir. ( Seyrani’nin heykeli 30 Nisan 1976’da Heykeltıraş Gürdal Uyar tarafından yapılmış olup 55 bin TL. Kendilerine verilmiş ve Develi’de Cumhuriyet Meydanına törenle dikilmiştir.) SEYRANİ ta yaşadığı dönemlerde kalp gözüyle bu anları görmüş ve bir deyişinde aynen şöyle dile gelmişlerdir:
Haydar-ı Kerrar-ı deven yedince
Canını Allah’a teslim edince
SEYRANİ dünyadan göçüp gidince
Yaparlar resmini ismi söylenir…
SEYRANİ ve Develili Âşık Ali ÇATAK hakkında daha önce yazı yazan ve başarılarını tebrik edenleri de bir vefa borcu olarak unutmamışlardır. Onun için yazı yazanları da yazıyorum: İsa Kayacan, Cemil Develioğlu, Önal Okyay, Müdderis Abdi Hoca, Dr. Recai Özdil, Âşık Ayşe Çolakoğlu, Şair ve yazar Abdüllah Satoğlu, Saray Halı Fabrika Müdürü Ahmet Menevşe, Asım Yahyabeyoğlu, Prof. Dr. Asaf Ataseven, Kayseri Eski Milletvekili Hakkı Kurmel, Araştırmacı yazar Hayrettin İvgin, Halk Bilimci yazar, araştırmacı Nail Tan, Diş Dr. Fikret Çulhaoğlu, Ramazan Mert, Emekli Vali Rıza Akdemir, Dr. Şükrü Kaya Gürlek, Şair- yazar Yavuz Bülent Bakiler, Kültür Bakanlığı’ndan Yahya  Aksoy ve Eski Kayseri Valisi Yüksel Çavuşoğlu gibi değerli imzaların görüşlerine de yer vermişlerdir. Bugün bu yazdıklarımdan bazıları yok aramızda. Bunları rahmetle anıyor ve yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum.
SONUÇ, olarak Kayseri / Develi ilçesinin yetiştirdiği Âşık SEYRANİ 19. Asırda dönemin önde gelen Halk ve Hak aşığıdır. Yunus Emre’ nin tasavvuf zincirinin son halkasıdır denilebilir. Develili Âşık Ali Çatak ‘ta O’nu dörtdörtlük bir eserde toplamış ve Türk halk edebiyatına kazandırmışlardır. Bir kez daha her ikisini saygıyla ve rahmetle anıyorum. Sözümü yine SEYRANİ’nin Adana - Kozanoğlu Bey’ine yazdığı bir şiiriyle noktalamak istiyorum.( Kısmet olursa bir başka yazımda Develili Âşık Ali Çatak’ın Şubat /1995 tarihinde bana gelen bir mektubundan söz edeceğim)
Yazımız devam edecek...

 

Bu makale 1317 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz