söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiEYLÜL ÜSTÜNE YAZILMIŞ ŞİİRLER


EYLÜL ÜSTÜNE YAZILMIŞ ŞİİRLER

Eylül bildiği gibi şiirimizde hüzün ve matem ayı olarak dizelerde yer alır. Roman dünyamızda ve Türk Edebiyatında Mehmet Rauf Eylül Romanı ile bilinir. Edebiyatımızda eylül hüznün ve zaman mekânıdır.
Eylül şiirimizde sadece bir iklim, bir sonbahar ay’ı olarak algılanır. Ağaçlardan yavaş yav aş yapraklar dökülür, yapraklar sararır, doğanın rengi birdenbire sararır ve değişir. Dağlar bile bu mevsimde hüzne bürünür.  Bu mevsime hazan da denilir. Edebiyatımızda ilk güzel hazan şiirini Cenap Şehabeddin kaleme almıştır. Bunlardan başka Ahmet Haşim ve Yahya Kemal akla gelir. Tabi bunlardan başka Eylül için şiir yazan başka şairlerimiz de vardır.  Örneğin Cahit Sıtkı, Ziya Osman Saba, Nigar Hanım, İsmail Hikmet Ertaylan, Halit Fahri Ozansoy. Enis Behiç Koryürek, Faruk Nafiz Çamlıbel, Ahmet Hamdi Tanpınar,  Ahmet Muhip Dranas,  Oktay Rifat, Yusuf Mardin, Cahit Külebi, Attila İlhan, Turgut Uyar, Edip Cansever, İlhan Geçer, Sedat Umran,  Ümit Yaşar Oğuzcan, Kerim Aydın Erdem, Ayhan Hünalp, Sezai Karakoç, Hilmi Yavuz, R. Mithat Yılmaz, Abdülkadir Güler, Yahya Akengin gibi şairler eylül üstüne şiirler yazışlardır. Elbette başka şairlerimiz de vardır, ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı  “Eylül Sonu”   şiirinde şöyle der:
 
Günler kısaldı, Kanlıca’nın ihtiyarları
Bir bir hatırlamakta geçen son baharları
 
Yalnız bu semti sevmek için ömrümüz kısa
Yazlar yavaşça bitmezse, günler kısalmasa…
 
İçtik bu nadir içkiyi yıllarca, kanmadık
Böyle bir zevke tek ömür yetmiyor, yazık!
 
Ölmek kaderde var, bize ürküntü vermiyor
Lakin vatandan ayrılışın ıstırabı zor…

Hiç dönmemek, ölüm gecesinde, bu sahile
Bitmez bir özleyiştir, ölümden beter bile…
Yahya Kemal BEYATLI (1884- 1958)
----
1 - 18 Eylül Gaziler günüdür.  Milli Mücadele’de, Anafartalar’da, Kore’de, Galiçya’da, İstiklal Savaşı’nda ve Çanakkale’de gelmiş, geçmiş aziz vatanın kurtarılmasında emeği geçen, destanlar yazan kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor, yaşayanlara sağlıklı günler diliyorum.
2-  19 Eylül Pazartesi günü okullarımız ders başı yaptılar. 2016- 2017 Eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diliyor, değerli öğretmenlerimize ve sevgili öğrencilerimize sağlıklı ve başarı dolu günler diliyorum. A. GÜLER.

 

Bu makale 1168 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (22/9/2016)
    Her ne kadar şair olmasa da bir bir garip Halil güven de vardı, Eylül üzerine şiir yazmış:) Saygı ve sevgilerimle:)