söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGAZETEMİZ SÖKE EKSPRES 55 YAŞINDA


GAZETEMİZ SÖKE EKSPRES 55 YAŞINDA

Aydın iline bağlı ilçeler arasında basın – yayın konusunda Söke, en zengin ilçelerinden biridir. Bağrında yetiştirdiği yüzlerce yazar vardır. Bunlardan biri de yakında ölümünün 23. yılında birlikte mezarı başında andığımız hikâye, roman, deneme, tarihi roman gibi eserleri yazıp ve bunları Anadolu’dan yurtdışına kadar ulaştırmasını sağlayan bir Sami Kocagöz vardır.  Bugün hâlâ Söke basınında elliye yakın kitap sahibi şair ve yazarlarımız vardır. Söke bu açıdan kültür, dergi, gazete, radyo, televizyon gibi basın, yayın araçlarıyla tanınmış bir ilçedir.  Söke Aydın ilçeleri arasında geniş bir kültür coğrafyasına sahiptir. Dünden bugüne Söke kültür hayatına hizmet eden birçok yayın organları ortaya  / gazeteler çıkmıştır. Aklıma gelenleri yazıyorum:
Işık Gazetesi (1919-1922), Ses Gazetesi (1936-1937), Söke Gazetesi (1951), Demokrat Söke (1952), Hakikat Gazetesi (1955),Hür Söke (1960-1965), Söke’nin Sesi (1961-1962), Söke Ekspres (1962 ve halen yayınına devam ediyor), Gerçek Gazetesi (1965), İşçi Gazetesi (1964), Hür Söke (1965 - 1968), Yine / Hür Söke (1975-1982), Halk Gazetesi (1980- 1989), Bilge Gazetesi (1962 ), Yeni Söke (1993), hâlâ yayınına devam  ediyor. Söke Esnafın Sesi (1995), Gerçek Gazetesi (1996), yayınına devam ediyor. Söke Özgür Gazetesi (1990), Mizan Gazetesi (1995), Söke Flaş Gazetesi (2011 - yayınına haftalık olarak devam ediyor. Bunlardan başka Maraton Gazetesi, 09 Gündem Gazetesi, Lider Gazetesi- Söke Yarın  Gazeteleri  gibi çıkmışsa da uzun soluklu yayınları pek devam etmemiştir.
Dergilerimizden Başparmak Dergisi (kuruluşu:1989 – yanına 27 yıldır yayınına devam ediyor, sayı 195 ‘e ulaştı. 12 yıldır yayınına devam eden Sarızeybek dergisi sayı olarak 65‘tir. Söke kültürü bağlamında bunların büyük bir önemi ve değeri vardır. Tüm emeği geçenleri kutluyor ve aramızdan ayrılan Söke kültürüne emeği geçenleri rahmetle anıyorum.
Büyük bir onurla Söke basın, yayın kültürüne devam eden günlük gazetelerimizden Yeni Söke, Gerçek, Söke Flaş ve Söke Ekspres, dergilerden Beşparmak, Sarızeybek ve 2016 yılında aramıza katılan İYONYA dergisine de  (hoş geldiniz der), adı geçen dergi ve gazetelerin çalışanlarına, yazarlarına, sahiplerine sağlık ve başarılar diliyorum. Ömürleri uzun olsun diyorum.
Söke Ekspres’te 05 Ocak 2002 ‘den bu yana yazıyorum. Özellikle sanat, folklor ( halk bilimi )  gibi yazılara daha çok önem veriyordum.  Daha önce (1993- 2002 ) yılları arasında Yeni Söke‘de yazıyordum. Her iki gazeteden de çok şeyler öğrendim Sayın Hasan Hüseyin Yavaşoğlu ve Sayın Yılmaz – Kadir Kalaycı’ya buradan sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü yazı hayatımda bu her iki gazetenin üzerinde büyük hakları vardır. Bunu her yerde onurla ve gururla söylüyorum. Sağ olsunlar var olsunlar diyorum. Tabi bu gazetelerin mutfağında çalışanlara  da aynı dileklerimi tazeliyorum.
Söke Ekspres’in eski kurucularından Şevki Gemicioğlu, Zeki Yavaş, daha sonra sahipliğini yapan Muharrem Bora ve eşi Asiye Bora, yazar duayenlerimizden Halil Özşarlak, Kerim Yalçınkaya ve halen 1993’den bu yana Söke Ekspres’i omuzlayan, bin bir emekle bu günlere getiren Yılmaz ve Kadir Kalaycı beylere ne kadar teşekkür etsek azdır. Şevki Gemicioğlu, Muharrem ve Asiye Bora, Zeki Yavaş’a Allah’tan rahmet diler, Halil Özşarlak, Kerim Yalçınkaya ve Yılmaz Kalaycı ailesine sağlıklı günler diliyorum. Söke gazetesinin çalışkan, iş bilen iyi yetişmiş bir yazı ailesi ve mutfağında özveriyle çaba gösteren bir personeli vardır. Bu azimli grubu tebrik etmek gerekir. Bu görev de Yılmaz Kalaycı’ ya düşer…
Gazeteler bir toplumun konuşan dili, duyan kulağı ve gören gözleridir.  Gazi M. Kemal Atatürk bir sözünde şöyle der: "Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültür. Basın bir milletin  müşterek  sesidir” diye vurgular… işte bu kültürü yaşatanlar gazetelerdir. Söke Ekspres‘te kesintisiz olarak 54 yıldır bu hizmeti onurla sürdürüyor. Söke Ekspres’in 55. Basın ve yayın yılını en iyi dileklerimle kutluyor, Başta Yılmaz Kalaycı ve yazı ailesi olmak üzere tüm çalışanlarına, Söke Ekspres’i okuyanlara ve destekleyenlere selam ve sağlık dileklerimi sunuyorum. Söke Ekspres’e daha nice başarı ve mutluluk dolu yıllar diliyorum.

******
NOT:
1- Söke'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılını törenlerle kutluyoruz. Söke'nin bir daha böyle acılı günleri yaşamamasını diliyorum. Söke'nin kurtuluşunda şehit düşen ve gazi olan tüm kahraman insanlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun diyorum.
2- Kuyucak' tan bir şehidimiz var. Şehit Astsubay Bahri UÇUŞ dualarla  toprağa verildi. Şehidimize Allah'tan rahmet, acılı ailesine  sabır ve baş sağlığı diliyorum...
3- Söke Ticaret Odası Başkanlarından güzel insan ve gönüllerde iz bırakan REŞAT ANYA aramızdan ayrılalı  bir yıl oldu. Sevgili  Reşat ANYA'yı da rahmetle ve saygıyla anıyoruz... Işıklar içinde  uyusun...

 

Bu makale 1120 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz