söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiŞAİR NURETTİN ÖZDEMİR ‘DE AYRILDI ARAMIZDAN


ŞAİR NURETTİN ÖZDEMİR ‘DE AYRILDI ARAMIZDAN
 
25 Ağustos 2016 Perşembe günü cep telefonum çalındı. Heyecanla açtım.  Boğuk bir selse bir bayan karşıma çıktı.  “ Hocam ben şair ve eski Milletvekillerimizden Dr. Nurettin Özdemir’in kızıyım. Babamı maalesef bu sabah kaybettik” ancak diyebildik… Ben de üzülerek başınız sağ olsun, Allah rahmet eylesin diyebildim… Hiç beklemediğim bir haberdi.
Şair Nurettin Özdemir 1927 Gümüşhane / Kelkit doğumlu idi.  İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. (1961).Daha sonra CHP’den Gümüşhane Milletvekili seçilmiş ve1972 yılına kadar TBMM de yer almıştı. Çalışkan, dürüst ve sevilen bir parlamenterdi. 1980 yılında Kültür Bakanlığı Müşavirliğine atandı. Emekli oluncaya kadar bu görevde kaldı. Bir süre de Kızılay Genel Başkanvekili olarak çalıştı.
 12. Dünya Şairler Kongresi’nde ülkemizi temsil etti. Şiirlerinde Türkiye sevgisini, Türk insanının yaşama sevincini dile getiren Özdemir’in şiirlerinin bir bölümü Yusuf Mardin ve Talat S. Halman tarafından İngilizceye çevrildi. Bazı şiirleri de Sekip Ayhan Özışık, Selahattin İçli, Erol Sayan ve Faruk Şahin tarafından bestelendi. Hakkında Atatürk ve Fırat üniversitelerinde mezuniyet tezleri hazırlandı.?
İLESAM Üyesi olan ve elli yılı aşkın bir süre şiirle uğraşan beş çocuk babası olan Özdemir, bütün şiirlerini ‘Zaman ve Aşk’ isimli son kitabında toplamıştır. Şiirleri varlık, Hisar, Şadırvan, Ülkü, Çağrı ve çeşitli seçkilerde yer aldı. Eserleri; Hayat Şiiri (Şiir–1949), Yağmur Sonrası (Şiir–1955), Yitik Sevgi (Şiir–1959), Artık Vakit Geçti Yorgunum (Seçme Şiirler–1981), Zaman ve Aşk (Bütün Şiirleri–1997)
Şair Özdemir’le 1991’de Yunus Emre SEVGİ YILINDA Eskişehir’de Uluslararası şairler şöleninde bir araya gelmiştik.  Dostluğumuz bugüne kadar devam ediyordu. Sevecen, babacan bir insandı… Nurettin Özdemir, Ankara ‘da hastalıklar boğuşuyordu. Bir iki yıl önce Eski Aydın Milletvekili M. Kemal Yılmaz, şair ve yazar Mehmet Aydın ve yine şair Milletvekili Şinasi Özdenoğlu ile birlikte   Türkiye  Büyük Millet Meclisinde (TBMM)  de bir araya geldik. M. Kemal Yılmaz bizleri ağırlamıştı. Bol bol sohbet edip şiirler okumuştuk. Ne Yazık ki M. Kemal Yılmaz,  Mehmet Aydın’ da arka arkaya vefat ettiler. Şimdi de şair Nurettin Özdemir de onlara kavuştu. ( 25,08.2016). Cümlesini saygıyla ve rahmetle anıyorum. Mekânları cennet olsun diyorum… Şair Nurettin Özdemir’in kendine özgü bir vatan sevgisi vardı.  O’na göre Antalya’da bir su, Posof’ta  bir tarla, Gümüşhane’de  yemyeşil bir bahçe, Sivas’ta bir yaylasında ıssız bir gece,Kelkit’te bir kardeş mezarı, Ceylanpınar’da bir ince ceylan ve  Edirne’de bir ince minaredir.
Sevgili şair dostum Nurettin Özdemir bir vefalı can dostumdu…  Bir kez daha rahmetler diyor ve ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Sözümü onun da çok sevdiği  “Vatan” isimli bir şiiriyle bağlamak istiyorum:   
 
VATAN
 
Vatan
Antalya’da bir mavi su
Posof’ta bir çorak tarla
Gümüşhane’de bir yemyeşil bahçedir.
Vatan
Sivas Yaylasında
Yıldız bakışlarıyla aydınlanan
Ipıssız bir gecedir
 
Vatan
Kelkit’te bir kardeş mezarı
Zonguldak’ta bir maden işçisi
Rize’de çay toplayan bir gelin
Ve seccadesinde namaz kılan bir ihtiyar ninedir
 
Vatan
Aydın tebessümüyle Aslıhan
Ve duru bakışlarıyla Emine’dir
 
Vatan
Ceylanpınar’da bir ince ceylan
Edirne’de bir ince minaredir
 
Vatan
Konya’da Hazreti Sultan Mevlana
Ve Eskişehir’de Yunus biçaredir
 
Vatan
Hudut boylarında dalgalanan
Güzel bayrağımızda
Hâre hâredir
 
 
Vatan
Küçük ellerinin avuçladığı
Sade bir toprak parçası değil çocuğum
Toprakla büyüyen bir kutsal düşüncedir.
 
                                    Nurettin ÖZDEMİR
                        Gönül Sohbetleri Güldestesi
                                       Hazırlayanlar:
Feyzi Halıcı, Hüseyin Yurdabak,  Abdullah Satoğlu, Ankara 1996
 
 
BAŞ SAĞLIĞI:
Söke’ mizin tanınmış ailelerinden iş adamı Muzaffer İşlekel’in oğlu Osman Zeki İşlekel  22 Ağustos 2016 günü aramızdan ayrıldı. Genç yaşta aramızdan ayrılan Osman Zeki İşlekel’e Allah’tan rahmet,  başta İŞLEKEL Ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Acılarını paylaşıyor, sabırlar diliyorum. A.GÜLER

 

Bu makale 1565 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz