söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAĞAÇLI MAHALLESİ İLK KEZ YAZLIK SİNEMA KEYFİ YAŞADI...


AĞAÇLI MAHALLESİ İLK KEZ YAZLIK SİNEMA KEYFİ YAŞADI...

Söke ilçesi Ağaçlı Mahallesi sakinleri, sinema ile tanıştı. Mahalle sakinlerinden Haluk Yalçınöz’ün öncülüğünde Söke Belediyesi’nin katkılarıyla Mahalle Meydanı’na projeksiyon cihazı, üç metrelik perde ve ses tesisatıyla açık hava sineması kuruldu.
Söke Belediyesi’nin bando takımın gösterisinin ardından başlayan film gösterimiyle mahalle halkı ilk kez sinemayla tanışma fırsatı yakaladı. Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın başrolünde oynadığı ‘İftarlık Gazoz’ filmini izleyerek sinema keyfi yaşayan vatandaşlara fil gösterimi esnasında Söke Belediyesi tarafından gazoz ikram edildi.  İki saat süren filmin ardından mahalle halkı ilk kez sinema izlemenin mutluluğunu yaşadı.  
SİNEMA ETKİNLİĞİ SÜRECEK
Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, Söke Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Neriman Ceylan Arslan, sinema etkinliğine katılarak vatandaşları yalnız bırakmadı.
Sinema etkinliğine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirten Haluk Yalçınöz, “Söke Belediyesi’ne sinema talebimizi ilettiğimizde büyük destek verdiler. Belediyemizin desteğiyle mahalle halkımız ilk kez sinema ile tanıştı. Bu etkinlikle mahalle sakinlerimiz arasındaki birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirdiğimizi düşünüyorum. Mahalle halkımız sinema etkinliğinden büyük bir memnuniyetlik yaşadı. Bu anlamda her yıl sinema etkinliğimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Emek ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
****
LATMOS BELGESELİ 100 WORD FİLM FESTİVALİ’NDE FİNALDE YARIŞIYOR
Yönetmenliğini Yavuz Pulluçu’nun, senaristliğini Hasan Cüneyt Bozkurt’un, görüntü yönetmenliğini Baran Vardar’ın, sanat yönetmenliğini Umut Özgür Özel’in, danışmanlığını Bahattin Sürücü’nün yaptığı ve kamera arkasında Yusuf Erdem’in yer aldığı Latmos Belgeseli, 100 Word Film Festivali’nde ABD’de finalde yarışıyor.
Sesini, Türkiye kamuoyuna duyuran Yavuz Pullukçu ve ekibi, 8000 yıl önce ekolojik bir yaşam süren ve mağara duvarlarına çizdikleri resimlerde şiddet sahneleri bulunmayan, aksine mutluluğu simgeleyen figürleriyle dikkat çeken kendine özgü bir kültüre sahip Latmosluların bugünkü torunlarının, evlerini satıp yurtlarını terk etmeleri için maden ocakları tarafından teşvik edilmesini gözler önüne serdiler. Tarihsel ve ekolojik önemi göz ardı edilen, milli park statüsü kazandırılması ve UNESCO’ya aday gösterilmesi gereken çok önemli bir bölgenin maden ocaklarının tehdidine teslim edilmesine seyirci kalmadılar.
Bilindiği gibi sivil toplum kuruluşları, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Aydın ve Milet Arkeoloji Müzeleri işbirliğiyle başlatılan çalışmalarla çekirdek bölge diye adlandırılan alanlar, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 4491 sayılı kurul kararıyla koruma altına alınmış ve maden faaliyetlerinden korunmuş olsa da sınırın dışında kalan mevcut maden ocaklarının çalışmaları devam ettiği gibi yeni ruhsatların da önü açıktır.
Bu kapsamda Beşparmak Dağları’nın Yavuz Pullukçu’nun yönettiği Latmos Belgeseli’yle bu başarıları elde etmesi ülkemiz açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Bu makale 1064 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz