söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiNİCE BAYRAMLARA  SEVGİYLE


NİCE BAYRAMLARA  SEVGİYLE 

Fakiri, zengini bir tutmak güzel
Şu nefreti, kini unutmak güzel
Üç günlük fani ve yalan dünyada
Kardeşçe bayramı kutlamak güzel…

Bayramın önce sözlük anlamı üzerinde durmak istiyorum: 1.İs, Milli veya dini bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler.  Cumhuriyet bayramı, Ramazan bayramı gibi, 2- Sevinç neşe anlamındadır, 3- Özel olarak kutlanılan gün anlamına geliyor. Üzüm bayramı, Ağaç bayramı gibi. Ayrıca Türkçe'mizde bayramla ilgili dilimize girmiş deyimler, sözcükler vardır. Örneğin: Bayram alayı, bayram şekeri, bayram namazı, bayram tapu, bayram çocuğu, bayram havası, bayram yeri, bayram tebriği ve bayram ziyareti gibi.  
Kültürümüzde bayram ve bayramların ayrı bir yeri vardır. Milli bayramlar, dini bayramlar diye ikiye ayrılır. Milli bayramlarımız: Cumhuriyet Bayramı, Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi. Dini bayramlarımız olarak Ramazan ve Kurban bayramı vardır.
Milletçe Ramazan bayramını bir kez daha birlikte kutluyoruz. Çoluk çocuk, ana, baba, dayı, amca, hâlâ ve teyzelerimiz ve kuzenlerimizle bir araya gelmek ne denli güzel. Bu orta ailecek, dost ve akrabalarla birlikte yaşamak bir mutluktur…  Ayrıca bayram münasebetiyle kapımızı çalan davulcuya da gerekli bahşişlerini vermeyi de lütfen ihmal etmeyelim. Tabi sevgili minik çocuklarımızı sevindirelim…  Bunlar her zaman kapımıza gelmiyorlar. Bu da bir bayram geleneğidir.
Bayramlarda akrabalarımız ve dostlarımızla bir araya gelmek hoş bir olgudur. Ben şahsen bunun hasretini çekiyorum. Dayılarım, amcalarım, yeğenlerim ve kuzenlerim çok uzaklarda kaldı. Onlarla bir araya gelmek bir başkadır. Bayramlar sevgidir, bayramlar barıştır, bayramlar dostluk ve kardeşliktir. Bayramlar birlikte kardeşçe, dostça yaşamak ve paylaşmaktır. Bunu anlayanlara ne mutlu. Bayramları bayram gibi yaşayanlara merhaba diyorum. Bu duygularla uzak olsun, yakın olsun tüm dostlarımızın ve güzel yurdumuzun  değerli insanlarının bayramlarını   gönülden kutluyorum. Bayramlar sevginin, barışın, özgürlüğün, dostluğun ve kardeşliğin simgesini taşıyan güzel duyguların ifadedir.
Bayramlarda bizden büyüklerin elleri öpülür, küçük çocuklara çeşitle hediyeler verilir. Yakın çevremizde dargınlar varsa barıştırılır. Bayram ikliminde sevgiyle ve barışla yaşamak gerekir. İşte bu duygularla tüm İslam âleminin ve saygıdeğer okurlarımızın bayramlarını en iyi dileklerimle kutluyor, cümlesine sağlık, bereket ve başarılar diliyorum.
Sözlerimi “BUGÜN BAYRAM”  adını taşıyan şiirimle bağlamak istiyorum:
Bayram bayram
Dostluk, kardeşlik, erdemlik
Yakın derin ve uzak
Görünmesin tüm çirkinlikler
Her yer gün aydınlığınca sıcak
***
Duman tütsün her ocak
Kardeşçe, dostça merhaba
Bayramın kutlu olsun ey dost
Güvercin mavisi aydınlık
Defne yeşili huzur
***
Çocuklara salıncak
Ve her geline bir duvak
Bugün bayram
Küçük, büyük herkese
 ***
Candan diyorum merhaba
Tüm kötülüklere inat
En kötü günün böyle olsun
Barışalım, görüşelim, kucak kucak
*** 
Dostça, kardeşçe, uygarca
Kin ve nefret öte kalsın
Her şey gün aydınlığınca  sıcak..
                                         
 Abdülkadir GÜLER

Yaz Güneşi Bengisu ( şiirler )  Söke Cumhuriyet Matbaası-2004
 
 BAŞSAĞLIĞI:  İstanbul'da Atatürk Hava Limanında yine bir patlama oldu. 42 Vatandaşımız öldü,238 'i yaralı oldu. Terörü  şiddetle  kınıyorum. Ölenlere  Allah'tan rahmet, yaralılara   Allah'tan  acil şifalar diliyorum. A.GÜLER

 

Bu makale 1043 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (4/7/2016)
    Şiir çok güzel be dostum Allah daha nice böyle güzel şiirler yazmayı nasip eder inşallah, senin ve yenge hanımın bayramını içtenlikle kutluyorum ve Allah bu ülkeyi bu delilerin zulmünden korusun diyorum:)