söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGÜLE GÜLE MUHAMMED ALI CLAY


GÜLE GÜLE MUHAMMED ALI CLAY
                                                
Ünlü boks şampiyonu Muhammed Ali Clay ABD‘de kendi bir 10 Haziran 2016 Cuma günü doğduğu yerde Louisvelle’de dualarla toprağa verildi. Cenaze töreninde 15 bin seveni vardı. Törende ABD eski Başkanlarından Bill Clinton ve komedyen Billy Crystal birer konuyma yaptılar. Yine 2001 yılında hayatını konu edinen Filmle Oscar’a aday gösterilen ünlü aktör Will Simith ve eski boks şampiyonu Lennox  Lewis ‘te katılanlar arasında idi… Özgün konuşmalar yaptılar. Lennox  Lewis konuşmasında Muhammed Ali’ den  çok şeyler öğrendim ve hayatımı değiştirdi “ dedi…
Ayrıca törende sevenleriyle birlikte Türkiye’den Reisi Cumhurumuz Sayın Recep Tayip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmezle birlikte töreninde hazır bulundular. Efsane boksör Muhammed Ali Clay çok sevilen bir insandı. Onun için çok ağlayanlar da oldu. Basında okuyorum Hatay / İskenderun’da yaşayan 76 yaşındaki Emel Hadduroğlu Ozan’da o ağlayanlardan biri. Emel Hadduroğlu Ozan’ın öyküsü şöyledir. Yıl 1976. Genç anne, akraba evliliği sonucu kan uyuşmazlığı nedeniyle çocukları hastalanır. Tedavi etmek için Almanya‘ya gider. O dönemde 1 yaşında olan Nilgün ve 3 yaşındaki oğlu Camiz’i Alman hastanesinde tedavi ettirmeye çalışır. O günlerde Muhammed Ali Clay’ da Almanya’da olduğunu öğrenir. Çocukların tedavisi için kaldığı Münih’te ki otele gider. Maddi yönden birçok sıkıntıya giren Emel Hadduroğlu Ozan, Muhammed Ali’den yardım ister. Bu arada Muhammed Ali de ilgi gösterir ve  “Ben de babayım, size yardım edeceğim “ diye söz verir. Emel Hanım Muhammed Ali Clay’la nasıl görüştüğünü şöylece anlatıyor:
“Çocuklarıma yardım etmesi için Muhammed Ali’ye ulaşmak istedim. Yerini buldum.  Büyük bir kalabalığın içinde idi. Kalabalığı yara yara ona ulaşmaya çalıyordum, bırakmadılar, Ben de feryat ederek sesimi duyurdum. Beni işaret ederek çağırdılar. Bana ”Ağlama ağlama ben de babayım, size yardım edeceğim” dedi.  Çocuklarıma sarıldı, onları öptü ve okşadı. Yola çıkamadım, Nilgün öldü, oğlumu Amerika’ya götürüp tedavi ettirmek istedi. Almanya’daki doktorlar “biz burada tedavi ederiz” dediler. Bunun üzerine Muhammed Ali Profesörleri Almanya’ya gönderdi. Ameliyata tam 5 profesör girdi.  Çocuğumun ameliyatı ile ilgilendiler. Daha sonra oğlum 32 yaşında iken kaybettik. 40 yıl önce bana yardım elini uzatan maddi ve manevi yönden yardımda bulanan Muhammed Ali’yi unutmak mümkün mü? Onun ölümü bana çok zor geldi. Onun için her gün ağlıyorum. Onun bu insanlığını asla unutamıyorum. Mekânı cennet olsun diyor.
İşte dünyada üç kez dünya şampiyonu olan efsane boksör Muhammed Ali Clay böylesine yardımsever bir insandı. Gönüllerde derin izler bırakıp göçtü bu dünyadan. Yolu aydınlık olsun. Nurlar içinde yatsın.  
Mekanı cennet olsun…

 

Bu makale 1589 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz