söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN


HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

Ramazan’a hoş geldiniz diyerek yazıma başlıyorum. Cümlenize hayırlı Ramazanlar diliyorum. Ramazan faziletli (erdemli) bir aydır. Bu mübarek günleri hakkıyla yaşayanlara ne mutlu… Geçen yıl aynı saflarda bizimle birlikte olanların bir kısmını ne yazık ki bu Ramazan’da göremiyoruz. Onlar da uçup gittiler aramızdan. İnanıyorum ki gül gülistana kavuştular. Cümlesini rahmetle ve saygıyla anıyorum. anıyorum.
Aslında ben bir din adamı değilim. Bu köşede ahkâm da kesmek istemiyorum. Sadece sade bir vatandaşım ve Allah’ın birliğine, dirliğine tek kelimeyle Amentü’ye inanıyorum. Yüce Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur. Ramazan’ın Allah’ın yanında önemli bir yeri vardır. Halk arasında 11 ayın sultanı   diye anılır…Bu mübarek ayın yüzü, suyu hürmetine melekler yeryüzündeki tüm canlıları, ormanı, ağacıları,insanları, kuşu, kurdu, börtü, böceği görünen görünmeyen tüm evreni kucaklar. Bu bir inanç meselesidir. Herkes inancında hürdür. Hiçbir kimseye asla aykırı bir sözüm yoktur. Sözün  özü budur bence. Unutmayalım ki her koyun kendi bacağıyla asılır… Bu deyim / sözler nedenli doğru ise onun yorumunu da sizlere bırakıyorum.
Ramazan ikliminde veya onun gölgesinde birlikte yaşamak insana huzur veriyor. Sosyal ve toplumsal yaşantımızda Ramazanın ayrı bir önemi vardı. Fakirlere, düşkünlere ve ihtiyacı olanlara yardım etmek, onlara kol kanat germek insan olmanın bir gereği değil midir?  Bu mübarek ayda bin aydan daha hayırlı olan bir de Kadir Gecesi vardır. Ayrıca Regaip, Berat ve Miraç geceleri vardır. Bunları idrak edenlere ne mutlu… Miraç yükselmedir, Yüce Allah’a yaklaşmadır. Berat’ta kurtuluştur… Berat edenlere selam olsun… Bunun da hesabını yapmak, düşünmek lâzımdır…
Ramazanla birlikte dünya, evren şenlenir. Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennemden kurtulmaktır. Ancak hepsi bununla bitmiyor.
Dürüst bir Müslüman olacaksın.
Müslümanlıkta yalan yoktur, adaletli olmak gerekir.
Adam öldürmek, cana kıymak hiç yoktur ve büyük bir günahtır. İnanmış, dürüst bir Müslüman bir karıncayı dahi basıp geçemez. Tüm canlılara sevgi dolu bir gözle bakar ve himaye eder… Börtü, böceğin korumasına dahi kol, kanat gerer. Tarihi ve doğal güzelliklere saygı duyar. İyi bir Müslüman kin tutmaz, kin ve nefret ibadetleri zedeler, yok eder. Hele Müslüman inancına hiç yakışmaz…
İslam’da İftira yoktur, onu, bunu yalan ve yanlış yere insanları suçlamak, karalamak yoktur, malına, mülküne. Namusuna yaen gözle bakmak, kendisiyle ilgili iş yerlerine, kurmuş olduğu ekmek teknesine, iş yerlerine  zarar vermek, yobazca zarar vermek, gaspetmek asla alsam İslam dininde yeri yoktur. Ailesine,  çocuklarına zarar vermek de yoktur ve de büyük günahtır. Kendisine ve çocuklarına haram lokma yemez, yedirmez. Bu kötü ve karalama işlerin İSLAM’da yeri yoktur… (Merak edenler T.C. Diyanet’ten bilgili alabilirler)
Hele hırsızlık yapmak, onun bunun malını çalmak,  çalanı korumak veya tolerans etmek hiç yoktur İslam’da ayrıca rüşvet almak veya rüşvet vermek de yoktur.“ Müslümanım” diyenlerin bunu özellikle bilmeleri gerekir. Ayrıca İslam’da israf da yoktur.. Şunu da eklemeden edemiyorum:   Dinimizde öfke ve hiddettin de yeri yoktur. Ne demişler atalarımız: Öfkeyle kalkan, zararla oturur.…
Ramazan’da olsun diğer tüm günlerimizde olsun İslam inancımıza göre bir ibadet olgusu vardır. İbadetin ana direği namazdır. Namaz insanı tüm kötü işlerden korur. Oruç ise bunun için bir kalkandır. Oruçlu adam bu saydıklarımdan kendini muhafaza eder. İzin almadan kenarından geçtiği bir bağdan bir salkım bile alamaz.  Çünkü izinsiz alınan eşya çalınan malın hesabı elbet bir gün sorulur… Unutmayalım ki, insanların en hayırlısı insanlara, içinde yaşadığı topluma faydalı olandır… Ramazan ayında sosyal ve toplumsal bir olgu vardır. Birleşme ve dayanışma vardır. Birlik ve beraberlik vardır. Ayrılık, gayrilik yoktur. Bunu değerli şairimiz Mehmet Akif Ersoy nedenli anlamlı anlatıyor bir şiirinde:

Değil mi cephemizin sinesinde iman bir
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir
Değil mi sinede birdir vuran yürek yılmaz
Cihan yıkılsa emin ol ki, bu cephe yıkılmaz.
 
İşte bu duygu ve düşüncelerle tüm Müslüman kardeşlerimizin Ramazanlarını en iyi dileklerimle kutluyor, barışa, sevgiye ve huzur dolu bereketli günlere vesile olmasını diliyorum.
Selam ve saygılarımla efendim.

 

Bu makale 1446 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (7/6/2016)
    Hoş gelmiş Şehr-i ramazan:) Hayırlara vesile olur inşallah:) Sevgilerimi sunuyorum dostum:)