söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiŞAİR AHMET TEVFİK OZAN ve KAİNAT ŞİİRİSTAN'I  OKURKEN (2)


ŞAİR AHMET TEVFİK OZAN ve KAİNAT ŞİİRİSTAN'I  OKURKEN (2)

“Kâinat Şiiristan”ı okurken beğendiğim ve ilgimi çeken dizelerden bazılarını sunuyorum: Ayşe Nine’nin gözlüğü kırılmış /  Damadı gelecekmiş / (s14),Varın siz gönüllerinizi çaladurun / Bizler senelere, sığınmışız / Güzeliliğinizi götüren ellere / Canı gönülden yalvarmışız: Durdun, Şu zamanı durdurun (13), Yarın, yarın, saçlarımda bir çiçek / ya gönlümde bir diken olacak (19),Sen kahve köşelerinde sigara dumanı / Çatlayan dudaklarımdaki kurulu…(27),  En güzel şiiri yazmayı hiç istemedim /  Kilimcilikle uğraşmaya niyetim yok(34), O gece saksıdaki karanfil ağlamıştı / Sabahında bir damla kan dediler…(50), Bir derin uykuya dalmaksa ölüm / Bir yeşil rüyanın bağrında / Bin bir meşakkattin sonu demektir (74). Gibi şiirlerde geçen dizelerin altını severek çizdiğimi belirtmek isterim. Tabi bu dizeler benim kişisel gözlemlerlim ve düşüncelerimdir.
Buraya kadar geldikten sonra biraz da şair Dr. Ahmet T.Ozan’ın öz geçmişi  hakkında biraz bilgi  vermek istiyorum: A.Tevfik Ozan, 1953 yılında  Elazığ’da doğdu.1971 yılında Hacettepe Üniversitesine devam etti. Tahsilini Erzurum ve Kayseri’de tamamladı.1986 yılında tıp doktoru oldu. Mecburi hizmetini 1986-1989 yılları arasında Balıkesir’ de tamamladı. 1971 yılında şiire merhaba dedi. Şiir, sanat, edebiyat  konulu yazıları Türk Edebiyatı, Töre, Doğuş, Boğaziçi, Devlet, Yağmur, Erciyes, Kültür ve Sanat, Yeni Düşünceler, Mina, Hasret, Çağrı, Divan, Bizim Ece, Ana, Gergef  gibi dergilerde ve birçok seçkilerde yer aldı. Yapıtlarından bazıları “Dağlar Ardı”  Şiirler,” Kâinat Şiiristan”  ve “Şeyma Ceylan” , Şiirden Taşan Sözler”,  “Taş ve Tebessüm“ gibi eserleri vardır.  Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM ve GESAM’ın üyesidir. 1994 yılında İLESAM yönetim kurulu tarafından Struga Şiir akşamlarına gitmiş ve orada Türkiye’yi onurla  temsil etmiştir.
Sözün özü Elazığlı şair ve yazar Ahmet Tevfik Ozan, sanat ve kültür  dünyamızda sevilen  sayılan   bir imzadır. Baştan başa   Anadolu’yu   şiirleriyle kucaklayan, adını yurtdışına da onurla taşıyan sevgi, saygı dolu bir  kişiliğe sahiptir.  Gelecekte Elazıg’lı şairler güldestesi (antolojisi) gibi bir eser   hazırlandığında, Drd. Ahmet Tevfik Ozan’ın böylesine seçkin bir  Antolojide yer alacağına, onurla yaşayacağına inanıyorum. Bu duygularla şairimizi gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Şair Ahmet Tevfik Ozan’ın adını lütfen bir köşeye not ediniz, bir gün size de merhaba diyebilir. İyi bir dostla tanışmış olursunuz. Sözümü bir şiiriyle noktalamak istiyorum:
BİR DOSTA MEKTUP
Her şeyi sebebe bağlayan akıl
Şüpheyle boşluğa tutunmak ister
Sebebin, şüphenin duvarlarıyla
Kendi dünyasına kapanmak ister

Bir boşluk, bir zerre bir can pınarı
Yoklukla, varlığın parladığı yer
Bir derin uykuda, bir renkli rüya
Düşünün, düşünün acaba ne der

Bir rüya; bir hayal, bir ses denizi
Ne sebepte varsın, ne “sonuçta” sen!
Akıl, dostluğundan öyle uzak ki:
Benliğinde şüphe, varlığında sen! ( s.154)

Ahmet Tevfik OZAN
Kâinat Şiiristan ( Şiirler ) Batı Yayınları Şubat 2004- İstanbul
----------------------------------------
BAŞSAĞLIĞI: Söke'mizin tanınmış ailelerinden belediye meclisi eski üyesi gazeteci Ali Selçuk'un oğlu Hasan Selçuk'ün acı haberini Söke Ekspres'ten öğrendim. Ailecek çok üzüldük. Selçuk Ailesine başsağlığı ve sevgili evlatları Hasan Selçuk'a Allah'tan rahmet diliyoruz.

 

Bu makale 1777 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (3/6/2016)
    Sevgili dost sizin sayenizde ben de sevgili kardeşim Ali Selçuk'a derin üzüntülerimi belirtir başsağlığı dileklerimi iletirim... İstanbul'da olduğumdan cenazede bulunamadım...Sevgili evlatları ve bizim de sevgili evladımız Hasan'a yaratandan bolca bağışlar dilerim...