söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAHMET TEVFİK OZAN ve ”KÂİNAT ŞİİRİSTAN” ŞİİRLERİNİ OKURKEN


AHMET TEVFİK OZAN ve ”KÂİNAT ŞİİRİSTAN” ŞİİRLERİNİ OKURKEN

Ümidim ormanlar gibi yeşil
Hasretim sular gibi akmakta
Ve gördüğüm her yaprak
Sensizliğinden solmakta… ( s.28) 

Bu dizelerin sahibi Ahmet Tevfik Ozan’dır. Bu sözleriyle yazıma giriş yaptım. Günlerdir masamın üzerinde çiçek gibi duran bir şiir demetidir. Bu yazımda şair Dr. Ahmet Tevfik Ozan’dan söz etmek istiyorum.
Geçen Nisan ayında (08.09. 04,2016) Salihli’de şair dost Ahmet Otman Bizim ECE dergisinin 13.Şairler Şölenini hazırlamışlardı.  Sağ olsunlar bu kültür şairler şölenine  beni de davet etmişlerdi. Tabi Anadolu’nun değişik kentlerinden gelen başka şairler de vardı. Konu ile ilgili yazımı 13, 14, Nisan 2016 günlerinde Milliyet Blog’ta yazmıştım.
Salihli’den Ahmet Otman, Sedat Günay,  Elazığ’dan Mahir Gürbüz, Ahmet Tevfik Ozan, Talat Ülker, Sündüs Akça, Gülgün Yalvaç, İsmail Özmel, Hasan Akar,  Murat Soyak İsmail Sezgin gibi adlarını anımsadığı şairler de vardı. Aramızda bir kültür alışverişi oldu.  İşte bu etkinlik sırasında Ahmet Tevfik Ozan yanıma gelerek “ Kâinat Şiiristan”ı  usulca çantama koyuverdi. “Kıymetli üstadım Allah’tan hayırlı ve sağlıklı günler dileyerek. 08.04.2016 – Salihli – diyerek imzalamışlardı. Bu ifadeye sevindim, duygulandım doğrusu. Bana  “üstadım” diyerek hitap ediyorlar. ( Ben kendimi  hiçbir zaman “üstad”  kabul etmiyorum ) Kibar, görgülü, kültürlü ve aydın bir adamın hali bambaşkadır.  Öncelikle Sayın Dr. A. Tefik Ozan’a bu inceliğinden dolayı teşekkür ediyorum ve de sağ olsunlar, var olsunlar diyorum.
Dr. Ahmet Tevfik Ozan Elazığ’dan geliyor. Elazığ yıllardan beri coşkuyla hazırladığı Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarıyla adını Anadolu’ya ve Azerbaycan’dan Romanya’ya, Romanya‘dan Tacikistan’a, Özbekistan’a ve Macaristan’a kadar tanıtan bir şairler başkentidir diyebilirim. Elazığ başlı başına bir kültür ocağıdır. Ben de 12. 14 ve 16. Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarına.( 2004- 2006 ve 2008). Katılma fırsatını buldum. Katkıda bulunanlara teşekkürler ediyorum.  İşte bu etkinliklerde Dr. Ahmet Tevfik Ozan’la tanışmamız oldu.  Zaman zaman çeşitli sanat ve kültür dergilerinde bir araya geldiğimizi görmek mümkün oluyor. Az ve öz yazıyor, kalender bir kişiliğe sahiptir. Şiirimizin efendisidir diye bilirim. Soyadı gibi Anadolu sevgisiyle dopdolu  bir OZAN’dır.  
Kâinat Şiiristan / şiirler kitabı 2004 yılında Batı Yayınları arasında İstanbul’da çıkmıştır. Tertemiz bir baskısı ve albenisi olan bir kapak dizayni vardır.  Kitap 176 sayfadan ibarettir. Şiirlerini az ve öz yazdığını görmek olasıdır. Sonra şiirlerde ölçü, vezinli yazmak kaygısı da yoktur. Serbest yazdığı şiirlerinin yanında ölçülü ve düzenli uyaklı yazdığı şiirleri de vardı. Örneğin serbest olan  “İnsan Olmak”  şiirinde şöyle diyor Sayın Ozan:
İçi aynalar gibi berrak olan
Bir pınarın bile
Bir bulanık heyula olan
Denize koşmasından
Anladım berrak kalmak
Yalnızca âdem işi…(.47)

7+7 = 14 heceli olarak yazdığı şu iki dizesi ise okunmaya değer bulduğum ve not almaya çalıştığım şu iki dizesinin altını çizerek sizlerle paylaşmak istiyorum:
Bir yağmur damlasına yazılan tarih için
Anıt mı dikmediler, söz mü söylemediler? (s.51)

“Bir yağmur damlasına yazılan tarih” nedenli manidardır. Anıt mı dikmediler, söz mü söylemediler?  Başlı başına bir makale yazısıdır. Bu kendine özgü duygu ve düşüncelerinden dolayı şairimizi gönülden kutluyorum. “Kâinat Şiiristan” ı severek okuduğumu söylemek isterim. Şiir kitabını dört bölüm halinde hazırlamışlardır. “Çocuk Gönlümden Geçenler” (52 şiir),”Gözleri Koklamak mı?” (19 şiir),  “Kâinat Şiiristan” (70 şiir)  şiiri en fazla olan bu bölümdür. Daha sonra “Yaşadığım Son”la  (14) şiirle bitiyor. Kitapta aşağı, yukarı 155 şiiri vardır. Bu güzelim şiirler kitabında Sayın A.Tevfik Ozan acılarını, özlemlerini, aşklarını, kimi zaman yalnızlıklarını şiire uygun has duygularla bir şiir dünyasından kendine özgü şiirler vermişlerdir. Şiirlerde kullanılan deyimler ve sözcükler insanın yüzünü tırmalamıyor, bir dost sevinci ve sıcaklığıyla okşuyor.Verdiği emek ve özene merhaba diyorum.
Yazının devamı var....
----------------------------------------------------------------
NOT: Bu  yazımı  yazdığım sıralarda; yine Güneydoğu'dan  8 şehit  haberleri daha  geldi. Türkiye nereye gidiyor Allah aşkına? Tüm şehitlerimizi  rahmetle anıyor, başta  Silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere, tüm  ailelerine  başsağlığı diliyorum.

 

Bu makale 4120 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (31/5/2016)
    Kıymetli yazınızı okudum keyif aldım sevgili dostum:) Saygılarımı sunuyorum:)