söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiELFİMA DANS OKULUNDAN KAYMAKAM TAHSİN KURTBEYOĞLU'NA ZİYARET...


ELFİMA DANS OKULUNDAN KAYMAKAM TAHSİN KURTBEYOĞLU'NA ZİYARET...

Geçtiğimiz pazartesi günü saat 17:00'de gerçekleşen ziyarette, Elfima Dans Okulu yöneticileri Özlem Yıldız, Mehmet Arıkan, berberinde dans eğitmenleri ve öğrecileri Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu'nun makamında ziyaret ettiler.
Çoçuklarımızın zihinsel ve bedensel faliyetlerini artırmak sosyal hayatlarına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten Elfima Dans Okulu yöneticileri Özlem Yıldız ve Mehmet Arıkan, TDSF, gençler C klasmanı Türkiye beşinciliği kazanan öğrencilerimizle bugün sizlerin huzurunuzdayız. Kulüpleşme aşamasında olan Elfima Dans Okulu; yüzme, tenis, futbol, latin dansları dallarında milli sporcular yetiştirmeyi hedeflemekte… Yaz okuluları bünyesinde Kıryarlar Özel Eğitim Uygulma Okuluna destek için yeterli düzeyde seçilen beş öğrenciyi de Türkiye yüzme şampiyonası için eğiteceklerini belirttiler.
Elfima Dans Okulu yöneticilerinden çalışmaları hakında bilgiler alan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Elfima Dans Okulu yöneticileri de Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu'na desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

SÖKE'DE MESLEKLERİNİ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞAN SON 3 AT ARABACISI İŞSİZLİKTEN YAKINIYOR
Gelişen teknoloji ile birlikte yok olmaya yüz tutan meslekler arasına at arabacılığı da girdi.
Bir süre öncesine kadar gözde mesleklerden olan ve yüzlerce kişinin uğraşı olan at arabacılığı gelişen teknolojiye yenik düştü.
Şu anda ilçemizde bu mesleği icra etmeye çalışan son arabacıları da iş bulamamaktan yakınıyor.
Yaklaşık yarım asırdır mesleklerini aralıksız sürdüren Söke'nin son kalan üç at arabacısı da hemen her gün siftah yapmadan evlerinin yolunu tutuyor.
Geçmişte her türlü nakliyatı yapan, halden sebze ve meyve taşıyan, evlerin odununu, kömürünü getiren at arabacılarını bugün arayan soran yok.
Söke Çayı içindeki Arabacılar Durağı'nda müşterilerini bekleyen Refik ve Tevfik Altınkaya kardeşler ile birlikte Doğan Öfkeş, Cemal Yaldız da, umutla gelecek müşterilerini bekleyen Söke'nin son arabacılarından.
13 yaşında başladığı mesleğini 47 yıldır aralıksız sürdüren 60 yaşındaki Cemal Yaldız; "İşimiz çok zor. Gün geliyor siftah yapmadan eve gidiyoruz. Hayvanların günlük bakımı en az on lira. Haftanın yedi günü müşteri bekliyoruz. Ama gelen giden yok. Herkes kamyon veya kamyonetle yükünü taşıyor. Bizi ne arayan var, ne de soran" diyor.
Refik ve Tevfik Altınkaya kardeşler de; "Geçmiş yıllarda Söke'de 50-60 tane at arabacısı vardı. Kimi bu mesleği bıraktı. Kimi hakkın rahmetine kavuştu. Kala kala bizler kaldık. Bizlerden sonra da bu işi kimse yapmaz, Bizim de yapacak başka işimiz yok. İlçemiz insanından arada sırada da olsa bizleri hatırlayıp, nakliye işlerini bize getirmesini istiyoruz." şeklinde dertlerini anlatıyor.

SİNEMA VE DİZİ OYUNCUSU ÖNDER BAŞOK KUŞADASI'NDA YAŞIYOR...?
1976 yılında Saklanbaç fotoroman yarışmasında birinci olan, Saklanbaç, Kelebek, Güneş Gazetelerinde bugüne kadar 12 fotoromanda başrollerde oynuyan Önder Başok, karyerine 20'ye yakın reklam flimi, 600 bölüme yakın sinema ve dizi flimlerinde önemli karekterlerde rol aldı.
1976 yılından günümüze Türk Sineması'nın Yeşilçam'ın straları Türkan Şoray, Kadir İnanır, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Cihan Ünal, Tamer Yiğit, Aytaç Arman, Tolga Savacı, Sibel Turnagöl, Sibel Can, Perihan Savaş, Fatma Belgen gibi önemli isimlerle aynı seti paylaşan oyuncu; Marziye, Bize Ne Oldu, Kırık Ayna, Kara Melek, Süper Baba, Hatırla Sevgili, Kurtlar Vadisi gibi bir çok sinema ve dizi projelerinde yer alan Önder Başok, iki yıldır Kuşadası'nda yaşadığını, Sökeli merhum oyuncu Mesut Engin ile 20 yılık dostluğu olduğunu belirtti.
Önder Başok, "Mesut Engin'in en kötü günlerinde yanındaydım aynı evi paylaştığım değer verdiğim bir meslektaşımdı. Ayrıca Sökeli yönetmenler Fevzi Tuna ile Feride adlı sinema filminde çalıştım. Sökeli yönetmen Zeynep Tor'un çektiği bir tv fliminde de rol aldım." dedi.
17 Ağustos 1999'da Kocaeli depreminde enkaz altında kalarak sağ çıkan fakat annesini kaybetden oyuncu bir süre sinema ve dizi flimlere ara verdiğini belirtirken; "Şu anda 61 yaşındayım. Kuşadası'nda turizimle uğraşıyorum, ama sinemadan hiç kopmadım. Tüm yeni projelere açığım. Karekter oyuncusu olarak mesleğe kalldığım yerden devam etmek istiyorum." demekte..???????

 

Bu makale 2258 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz