söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSAMİ NALINCI'DAN BİR KİTAP; "SU HAYATTIR"


SAMİ NALINCI’DAN BİR KİTAP; "SU HAYATTIR"                                                                       

Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol..
Su, ateşe galiptir; ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır yok eder.
Hazreti MEVLANA 

Atalarımız su için şöyle derler: Su gibi aziz ol, su hayattır. Hatta insan su içerken bile. Onu gören yılan bile ısırmazmış” derler. İnsan vücudunun dörtte üçü sudur diyorlar. Ünlü yazar ve şair Muallim Naci ise şu veciz sözleriyle suyun önemini bir çerçevede  belirler: “Su, her şeyi temizler; ama yalnız yüz karasını temizleyemez” diye ifade eder.. Bir yabancı bilim adamı Edward de Bono ise şöyle diyor: Suyun gücü yavaştır; ama zamanla, her seferinde ufak bir parça olmak üzere, toprağı ve kayaları aşındırarak, derin vadiler meydana getirir. İşte suyun kıymetini ve değerini bilen Sami Nalıncı’ da zamanını değerlendirerek su ile ilgili duygu ve düşüncelerini zarif ve bir kitapta ortaya koymuşlardır.
Sami Nalıncı Söke’yi iyi tanıyan ve iyi bilen kültür adamlarımızdandır. Geçenlerde Söke basınında ve televizyon haberlerinden bir kitaba imza attığını duyunca gerçekten sevindim. Böyle aydın, güngörmüş ve deneyimli kültürlü bir adamın kitabının olması insanı elbette sevindiriyor. Ben böyle düşünürken geçenlerde (06 Nisan 2016) günü çalışma ofisinde bir araya geldik. Sohbetimiz sırasında çaylarımızı yudumlarken, yukarıda sözünü ettiğimiz“ SU HAYATTIR “ adını taşıyan ilk göz ağrısı olan yeni kitabını nazik ve zarif cümlelerle imzalayıp “ Kıymetli kardeşim eğitimci yazar Kadir Bey’e “diyerek armağan ettiler.
Su, ayırım yapmaksızın bütün varlıklara hayat verir, su daima, alçak yerlerde bulunur, hiç kimse onu yüksek yerlerde aramaz. Bu sebeple, suyun yolu ruhsal fazileti yerine getirmek üzere, bir örnek teşkil etmektir. Dünyada hiçbir şey su kadar yumuşak ve ince değildir, fakat büyük kayalar gibi sert ve durağan şeyleri, onlardan daha iyi hiçbir şey onlar gibi güzel kıramaz ve parçalayamaz. Kitabın giriş bölümünde Atatürk’ün bir fotoğrafı ve bir sözü ile giriş yapıyorlar. 
Ey iyi bireyler; kendilerinden çok ait oldukları toplumu düşünen onun varlığına ve mutluluğunun devamına yaşamını adayan insanlardır. Mustafa  Kemal ATATÜRK. Bunlardan sonra “ Rotar’ıyı Anlayalım “başlıklı bir yazısında özetle şunları yazıyor:
ROTARY:
• Bir anlayış ve yaşama biçimidir,
• Toplumsaldır ve gizli hiçbir yönü yoktur,
• Uluslararası tanışıklığı geliştirir,
• Dostluk ve arkadaşlık gelişmesine olanak verir,
• İş ve meslek adamlarına birbirlerine destek olma olanağı verir,
• Üyelerin liderlik yeteneklerini geliştirir, yapıcı ve evrensel barışın sağlanmasını sağlar.
• Dünya devletleri arasında ilişkilerin gelişmesine ve evresel barışın sağlanmasına aracı olur.
• Rotary’nın hizmet ideali kendinden önce hizmet olarak tanımlar.
• Yani Rotary’de bencillik yoktur… 
Sami Nalıncı’nın hazırladığı SU HAYATTIR adını taşıyan kitabında yer alan bazı konular:
Su Hayattır, Su, Hava, Besin  Maddeleri  ve Güneş Enerjisi, Su ve Yaşam, Dünya’da Su Kaynakları, Ülkemizde Su Kaynakları, Kişi Başına Su Tüketim Miktarı, Entegre Havza Yönetimi, Su Yönetimi ve Devlet Su İşleri,  Su Yönetimi, Büyük Menderes, Su Hayattır ve Boşa Harcamayınız, Kuraklık ve Su kıtlığı, Sektörlere Göre Su Kullanım Oranları, Rotary Kulüplerinin Su ile ilgili Etkinlikleri, Su ve Çevre Bilinci, Söke Rotary Kulübünün çalışmaları, Basında su ile ilgili haberlere yer veriliyor.,
Sami Bey, Söke Rotary Kulübünde 1997-1998 yılları arasında başkanlık yapmışlardır. Aynı zamanda Didim Ziraat Odası ile Söke Sulama Birliğinin üyesidir. Sami Nalıncı 1938 Söke doğumludur. İlk ve orta öğrenimi Söke’de, lise öğrenimini İzmir’de bitirmişlerdir.  Daha sonra İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Sanayi ve Ticaret Bölümünden mezun olmuşlardır. Askerlik görevini onurla Erzincan’da ifa etmişlerdir. İş hayatına 1967 başlamıştır. Mali Müşavirlik ve dershanecilikte yapmışlardır. 1968-1970 yılları arasında Hür Söke adını taşıyan bir gazete çıkarmışlardır.1969 yılından bu yana Tanmanların Mali Danışmalığını sürdürmektedir. Dürüst ve çalışkan bir insandır. Bin bir emekle hazırladığı  “SU Hayattır “ yapıtı 74 sayfa olup Aydın’da basılmıştır. (2016)
Sami NALINCI’yı bir evladı gibi tanıyan, seven Fahri TANMAN kendisine gönderdiği bir mektubunda aynen şunları yazıyor: “Genel Müdürümüz Sami Nalıncı bey, işine bağlı, dürüst ve kolay rastlanmayacak bir kıymettir.  Zekidir, iyi niyet sahibidir. Kavrama kabiliyeti,  verilecek bir probleme en kısa yoldan çare ve çözüm getiren hususlarında büyük bir yeteneği vardır. 25 senedir bu işletmenin pek çok sefa ve cefasını çekmiştir. İşletmeye yapılan büyük yatırımlara karşılama imkanlarını yaratmış ve başarı ile uygulamıştır” diyerek Sami Nalıncı’nın dürüst ve başarılı olduğuna dair görüşlerini ifade etmişlerdir. “SU Hayattır “ bu değerli kitabımı bizlere ve Türk kültürü kitaplıklarına kazandıran Sayın Sami Nalıncı’ yı kutluyor, yüreğine sağlık ve ömrüne bereket diyor, “Su Hayattır” kitabını bir solukta ve keyifle okuduğumu söylemek isterim…

 

Bu makale 1874 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (20/4/2016)
    Teşekkürler Söke dostu sevgili dostum:)