söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSALİHLİ'DE BİZİM ECE DERGİSİNİN 13. ŞİİR ŞÖLENİ (1)


SALİHLİ’DE BİZİM ECE DERGİSİNİN 13. ŞİİR ŞÖLENİ (1)

Bizim ECE dergisi sanatçı Ahmet Otman tarafından Salihli’de yayımlanıyor. 1990’larda ortaya çıkan Bizim Ece, bugün 26.Yılına merhaba diyor. 1990’larda fotokopi halinde çıkan Bizim ECE dergisinin çeyrek asırdan fazla bir geçmişi vardır. İlk çıktığı günlerde, bana ulaştığı günlerde, bazı arkadaşlarım yarı şaka, yarı ciddi kimi zaman da dudaklarını bükerek “Kadir bey, fotokopi halinde çıkan bu varakpare dergi olur mu?“ diyenler vardı. Şimdi Ahmet Otman’ın çabaları ve sönmeyen azmiyle bu dergi 26 yaşına bastı. (Şu anda elimdeki sayı: 195, Mart- Nisan 2016) O günlerde  “fotokopiden dergi olur mu?”  diyenlerin bir kısmının adı esamisi bile okunmuyor. Hatta o günlerde çıkan dergilerin çoğu kapandı gitti. Öncelikle ifade edeyim ki Salihli Belediyesi ve bazı sosyal ve toplum kuruluşlarının katkıları vardır. Salihli Ticaret Odası, Salihli Ziraat Odası ve Salihli’nin okumaya, yazmaya sahip çıkan kültürümüze değer veren ve sahip çıkan bir kültürümüze sevdalı halkının da katkılarını unutmamak gerekir. Bu açıdan bu katkılarından dolayı ne denli teşekkür etmek ve sanatımıza kültürümüze   sevdalı Ahmet Otman’ı  candan kutlamak yeridir… 
Aslında Salihli’ye bir kültür merkezi veya Türk şiirinin başkenti diyenler bile vardır. Salihli Belediyesi başta olmak üzere genel olarak tüm ilçe halkı sanatımıza ve kültürümüze değer veriyorlar. Yaklaşık 53 yıldır Salihli’de bir de Şiir Akşamları, Şiir ikindileri yapılıyor. Ahmet Otman’ın Salihli Belediyesinin katkılarıyla bu Şiir Şölenlerinin 13 ‘ü 7, 8, 9 Nisan 2016 günleri arasında gerçekleşti. Ben de bu şölene katılanlar arasında Söke’den davetli olarak katılmıştım. Sevgili Ahmat Otman’ın duyarlığına teşekkür ediyorum. Çünkü Anadolu’nun değişik yerlerinden değerli şairlerimizle yüz yüze gelme fırsatını buldum. Ahmet Otman’ın  çok  duyarlı,saygılı ve  candan bir ekimi vardı. Başta Ahmet Otman, Bülent Sönmezer, Gülgün Yalvaç, Sedat Günay, Cihat Yakar ve Osman Sağbaş vardı. İkramlarından ve sıcak ilgilerini burada anlatamam. Cümlesi A. Otman’la birlikte candan görev yerleri başında idiler ve yanında idiler. Özellikle öğretmen veşair meslektaşım Sedat Günay hiç yanımdan ayrılıyordu. Arabasıyla emrinde idi… Konukseverliğine hayran kaldım. Özellikle burada teşekkürlerimi sunuyorum.
Derli toplu bir program hazırlanmıştı. Konak yerimiz Kurşunlu Kaplıcaları idi.  Kurşunlu Kaplıcalarını görmeye değerdi. Şifalı suları ve tertemiz bir orman havası vardı. Dallarda öten kuşların cıvıltıları  kulaklarımıza   bir hoş geliyordu.
Devamı var >>>

 

Bu makale 1969 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz