söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiÖLÜMÜNÜN 43.YILINDA ÂŞIK VEYSEL ANILIYOR  (1)


ÖLÜMÜNÜN 43.YILINDA ÂŞIK VEYSEL ANILIYOR  (1)

GİRİŞ:
Kuşkusuz tüm sanatçıların içinde yaşadıkları topluma karşı kendilerine özgü bir taktım sorumlulukları vardı. Bunun özelliklerini yaşamları boyunca yerine getirmeye çalışırlar. İşte bunlardan biri de ünlü halk ozanımız Âşık Veysel’dir. Bu yazımda Âşık Veysel’in vefatının 43. Yılında bir anma bağlamında bir şeyler yazmak istiyorum.
ANAHTAR KELİMELER:
Âşık Veysel, Sivrialan, “Dostlar Beni Hatırlasın” …
Âşık Veysel Anadolu bozkırın ve bu toprağın gerçek bir hal ozanı idi. Sivas, Sarkışla’nın Sivrialan köyünde doğdu.(1894).Küçük yaşlarda gözlerini kaybetti. Dünyası karardı. Çile çekti, zor günler yaşadı. Babası Şatıroğlu Karaca Ahmet Efendi ona oyalanmak için bir küçük cura, saz aldı. Anasının adı Gülizar hanımdı. Küçük Veysel bununla oyalandı. Âşık Veysel Komşu saz ustalarından dersler aldı. Molla Hüseyin ve Kangal’ın Çamışlı köyünden Ali Ağanın kendisine armağan ettiği sazın eşliğinde şöyle dile geliyordu:

Salınıp giderken boyunu gördüm
Selvi miydi, fidan mıydı, boy muydu?
Eğilmiş kaşların yayını gördüm
Kılıç mıydı, gamze miydi, yay mıydı?

***
Taramış zülfünü dökmüş gerdana
Yel estikçe dalgalanır her yana
Dedim dilber çevir yüzün bir bana
Gözler yıldız, al yanaklar ay mıydı?

Aslında Veysel küçük yaşlarda âşıktı. Aşığın aradığı kız bir başka idi. Aslında güzeli güzel kılan aşk idi. Bir sözünde şöyle diyordu:  “ Güzelliğin on para etmez / Şu  bendeki aşk olmazsa…”
Âşık Veysel sazı ile ustaların malını çalıp söylerken 1931 yılında dönemin eski Sivas Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kutsi Tecer’le tanıştı.  Ahmet Kutsi Tecer’de şairdi. Sanatımıza, kültürümüze değer veriyordu. 1931 yılında Sivaslı halk ozanlarıyla bir şairler şöleni düzenlendi. Âşık Veysel Âşık Talibi Coşkun’da onunla beraberdi. İşte bu şölenden sonra Âşık Veysel ünlendi. Sazıyla, sözüyle Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal’dan örnek almaya çalışıyordu. Birlik ve beraberlikten her zaman yana idi. Bir değişinde şöyle diyordu:

Kürt’ü, Türk’ü, ne Çerkez’i
Hep Âdem’in oğlu, kızı
Beraberce  şehit, gazi
Yalan var  mı ve neresi?

***
Kur'an'  a  bak, İncil'e  bak
Dört kitabın dördü değ  hak
Hakir  görüp  ırk ayırmak
Hakikatte  yüz karası.... 

diyor,  birlik ve beraberlikten   söz ediyor... Irk ayırımı yapıyor.
Tüm Anadolu'  ' yu kucaklıyor   Aşık VEYSEL...
Devam  edecek...

 

Bu makale 1937 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (4/4/2016)
    Tanrıdan af ve bağışlar dilerim kültürümüzün örnek kişilerinin başta gelenlerinden sevgili "Aşık Veysel"imize... Size de saygı sevgi sağlık ve mutluluklar diliyorum canım arkadaşım:)