söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMETİN AKDENİZ'İN ÇARDAKLI KÖYÜN BELGESELİ


METİN AKDENİZ’İN ÇARDAKLI KÖYÜN BELGESELİ

Metin Akdeniz Söke Şairler ve Yazar Derneği üyesidir. Sanatımıza, kültürümüze değer veriyor. Okuyor, yazıyor ve araştırıyor. Kendi çapında bir şeyler üretiyor ve Türk kültürüne hizmet ediyor. Daha öncede” Metin Akdeniz’in Kaleminden  (2003), Metin Akdeniz’in Hayatından Kesitler(2005).(İki Arkadaş) Öyküler (2015) ve bu kez de “Çardaklı Köyün Belgeseli” (2015) kitabıyla karşımıza çıkıyor. Metin Akdeniz, 1940 Denizli / Çardaklı ilçesinde doğmuştur. Askerlikten sonra PTT ‘de görev almış ve 1988’de emekliye ayrılmıştır. Söke Şairler ve Yazarlar Derneğinin ve Sarızeybek Dergisinin kurucuları arasında yer almıştır.  Bu son kitabında içinde uzun yıllar yaşadığı Çardaklı Köyünü anlatıyor. Adı geçen eser Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıkmıştır.  Kitap 100 sayfadan ibaret olup tertemiz bir baskısı vardır. Kitabın giriş bölümünde Denizli Büyük şehir Belediye Başkanı Sayın Osman Zolan’ın bir yazısı yer alıyor. Denizli belediye kendi ili ve ilçeleriyle ilgili şairlere, yazarlara ve onların kaleme aldıkları eserlerin yayımlamasına gerçekten önem ve değer veriyor. Onların tozlu raflarda kalmasına gönlü razı olmuyor. Bu açıdan Denizli Belediyesini gönülden kutluyorum. Yazarlarına, şairlerine değer verdiği için. Diğer belediyelere örnek oluyor. Sayın Osman Zolan’ın yazdığı Önsöz de özetle şunları yazıyor:
“Denizli Belediyesinde görevi devraldığımız günden itibaren sahip olduğumuz köklü medeniyet mirasını ihya etmeyi en büyük ideallerimizden biri olarak belirledik. Denizlinin geleceğini ya da geleceğin Denizli’sini düşünerek ilimizde yaşayan insanlarda kültür mirasımızı sahip çıkma adına 2015 yılı itibari ile 80 civarında kültür yayını çıkardık. Ve çıkarmaya devam edeceğiz. Geçmişin aydınlığını ve izlerini geleceğe taşıyacak nice eserlerde buluşmak ümidiyle “ diye yazıyorlar. Sayın   Belediye Başkanın  dediklerine  katılmamak  mümkün  değildir.
Metin Akdeniz bu belgesel kitabında 40 yıl önceki içinde yaşadığı Köyünü, Çardaklı  İlçesini (1940-1914) arasında geçen bir zamanı ve onunla birlikte yaşayan insanları anlatıyor. Kitapta konu başlıklarından bazıları: Çardak  Kervansarayı, Çardakta Yapı ve Nüfus, İklim ve Bitki Örtüsü, Ekonomik Durum, Değerli Kişiler ve İlkelere İmza Atanlar, Belediye Başkanlarımız, Hatıramda Kalan Çardaklılar, Çardak’a Emeği Geçenler, Çardakta Mahalli Kıyafetler, Yöresel Yemekler ve Sofra Adabı, Düğünleri ve Yemekleri, Çardak’ın Yöresel Şivesi ve El Araçları, Çardak’ta Yetişen Otsu Bitkiler,  Yöresel Gün adları,  Yöresel Renk Adları, Eski Dilden Kalma Bazı Kelimeler, Deyimler,  Evlerde Oynanan Oyunlar, Asker Mektubu ve Anonim Maniler, Çardak Yöresinde Söylenen Atasözleri gibi folklorik konulara, bilgilere yer verilmişlerdir. Kitapta ayrıca birçok istatistik bilgiler ve fotoğraflarla kitabına ayrı bir renk kazandırmışlardır. Bu bilgiler yabana atılamaz. Çardaklı ilçesiyle ilgili az ve öz bir çalışmadır.  
Bu çalışmadan dolayı Metin Akdeniz’i yürekten tebrik ediyorum. “Çardaklı Köyün Belgeseli” adını taşıyan kitabını hazırladığı sırada mutlaka bazı kişi ve yazılı kaynaklardan da bilgiler almıştır. Bunları kaynak olarak kitabının son sayfasına ekleseydi.  Bence daha iyi derlitoplu bir eser olurdu. Yine de buna rağmen Çardaklı genç kuşaklar için dünden bugüne bu yörenin tarihini, yaşayışını ve folklorik (halk bilimi ) gibi bilgileri unutulmaması için bir hayli emek vermişlerdir. Eline sağlık, ömrüne bereket diyorum.

 

Bu makale 1727 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (15/3/2016)
    Metin Kardeşimi kutluyor yazmalarına devam diyorum ve sizi de kadirşinaslığınız dolaysıla kutluyorum sevgili kardeşim arkadaşım, saygılarımla...