söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ İÇİN BİRKAÇ SÖZ


DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ İÇİN BİRKAÇ SÖZ

Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti olmasın. Bu satırları yazdığım sıralarda yine İstanbul’da bir kadın cinayeti daha işlendi  Dünya Emekçi Kadınlar Günü  kutlandığı sıralarda iki  koca  dehşeti daha yaşandı.İstanbul’da N. K. Boşanmak üzere olduğu eşi D.K.’ı defalarca bıçakladı. İzmir’de  bir de emekli polis   memuru E. N. adını taşıyan eşini  beylik tabancayla  öldürdü.  Bunlar sadece basında okuduklarımızdan.
Toplum olarak kadınlarımıza saygı duymuyoruz. Onlar bizim annelerimiz, onlar bizim, teyzelerimiz, onlar bizim eşlerimiz ve onlar bizim gelinlerimiz veya kızlarımız.Kadınlarımıza neden değer vermiyoruz? Onlar bizim  evlerin orta direğidir. Derler ki “kadının olmadığı evlerde huzur olur mu? Kadının olmadığı evlerde berekette yoktur. Veya kadınsız bir ev meyvesiz  ağaca benzer. . Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed ( a..s )  bir sözünde şöyle der:  Cennet  annelerin ayakları altındadır “ demiyor mu? Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi M.Kemal Atatürk bir sözünde: “Beni bir Türk anası doğurmadı mı? Bir de tarlada, bahçede toz,toprak içinde   çalışan  kadınlarımız vardır. Kocasını kaybedenler,  yavrusunu  sınır boylarında vatan için  şehit veren  gözü yaşlı  annelerimiz  vardır. Dul kalan  gelinlerimiz vardır. Onların derdi ve çilesi  bir başka  öyküdür... Bunlar birer  roman ve öykü  konusudur...
Kadınlar Günü için bir şeyler yazarken bazı yabancı bilim adamlarının da bu konuda anlamlı sözleri aklıma geldi. Onlardan da birkaç örnek sunmak istiyorum:
• Kadın erkeğin gerdanlığıdır, taktığın zaman gerdanlığa dikkat et. Jane Austen
• Aşk, duygu, tahammül ve özveri kadının hayatını oluşturur. Richard Baker.
•  Hemşirelerin kadın olmasının nedeni, kadınların daha duyarlı  ve sabırlı olmalarından ileri gelir. Honore de Balzac
• Akıllı kadın evini mutlu, akılsız kadın mutsuz eder.  Tristan Bernard
• Kadın severse hiçbir fedakârlıktan kaçmaz.  Alphonse Daudet
• Uygarlık seçkin kadınların eseridir.  Ralph  Emerson     
• Kadın hayat ortağı ve kötü günlerin yardımcısıdır.  Johann Goethe.
Bu vesile ile tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi  Kadınlar Gününü en iyi dileklerimle tebrik ediyor, aramızdan ayrılanlara tüm kadınlarımıza Allah’tan rahmet, hasta olanlara acil şifalar ve yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum.

 

Bu makale 907 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Halil Güven (10/3/2016)
    Çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş tebrikler ve teşekkürler arkadaşım..