söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDENİZLİ / YAZ-AR-BİR'DEN BİR ŞİİR SEÇKİSİ


DENİZLİ / YAZ-AR-BİR’DEN BİR ŞİİR SEÇKİSİ

Denizli’de benim de üyesi olduğum bir sanat ve kültür derneği vardır. YAZ-AR-BİR. Daha önce ki adı EGAY- DER idi. Yanılmıyorsam 2002’lerde kuruldu. İlk kurucusu araştırmacı yazar Şükrü Tekin Kaptan idi. Onun zamanında dört, beş kez sempozmum ve  şiir etkinlikleri yapıldı. O da şimdi yok aramızda. (11 Ekim 2007) Ş.Tekin  Kaptan’ dan  sonra gazeteci yazar Mithat Makal EGAY-DER’İn Genel  Başkan oldu. Ne yazık ki o’da aramızdan göçtü. (  17 Haziran 2014 ) Yeri gelmişken her ikisini de rahmetle ve saygıyla anıyorum. Mekânları cennet olsun. Denizli kültürüne büyük hizmetleri vardı. Anıları ve yapıtlarıyla gönüllerde yaşayacaklardır. Daha sonra YAZ-AR- BİR olarak adı değişti. Ve faaliyetlerine devam ediyor. YAZ-AR-BİR adı ile bir de dergi çıkarıyorlar. Egeli YAZ-AR-BİR  Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği anlamındadır. Derneğin Genel Başkanı yazar ve karikatürist Abdülkadir Uslu’dur. Şimdi bu derginin 7. Sayısı pırıl pırıl şiir, deneme, öykü gibi yazılarla dopdolu duruyor. Severek okuduğumuz bir dergidir. Tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Bir dergiyi yaşatmak oldukça zordur. Bir derneğinin hangi şartlarda çıktığını bilenlerdenim.
Elimdeki  Şiirler seçkisi, Yaz-Ar- Bir’in bu üçüncü Antolojisidir.  Denizli’de Bilal Ofset Matbaasında (Ocak 2016) basılmış olup, tertemiz bir baskısı, kapağı vardır. Kitap 318 sayfadır. Seçkinin önsözünü YAZ-AR-BİR Genel Başkanı Abdülkadir Uslu tarafından yazılmıştır. Sayın Uslu özetle şunları yazıyor: 
“2003 yılında “Egeli şairler Şiir Antolojisi (1)  ve 2005 yılında “ Egeli Şairler(2) isimli şiir Antolojilerini hazırlamıştık. YAZ-AR-BİR şiir (3) bu üçüncü serinin kitabı olmuştur. Yönetim Kurulun 10 Haziran 2015 tarih ve 12 sayılı oturumu ile karar verilmiştir. Aynı toplantıda Abdülkadir Uslu, Hüsamettin Tat, Sadık Dağdeviren, İbrahim Ceylan, Reyhan Pervanlar Karaalp, Ünal Şöhret Dirlik, Safiye Samyeli, Ali Tuluk, Abdülkadir Güler ve Baki Evkaralı görevlendirilmiştir. Türk edebiyatı için bir oluşulan doküman hiç şüphem bu eserin yoğun bir çalışma sonucu sizlerde ulaştırmanın ve mutluluğunu yaşıyoruz” diyor. Bunlardan sonra şiir ve öz geçmişleriyle aşağı yukarı 60 şairin şiirlerine yer verilmiştir. Seçkide sanat, kültür dergilerimizde, yerel basında ve Milliyet Blog’ta şiirleri, yazılarını okuduğumuz bazı isimleri görüyoruz. Hatta bazılarını şahsen tanıyorum. İşte seçkide yer alan bazı isimleri yazıyorum: Abdülkadir Uslu, Abdülkadir Güler, Abdullah Aksoy, Ahmet Çölgeçen, Ahmet Demirhan, Ahmet Sarı, Ali Özdemir, Aysel Menteş, Çağrı Yiğit, Ezgar Ergün, Fatma Uçarlar, Hüsamettin Tat, Hüseyin Zeybek, Gülay Somer, Kadir Yatağan, Melahat Kuzu, Recai Şahin, Safiye Samyeli, Reyhan Pervanlar  Karaalp, Ahmet Ünal,  Ramazan Efe, Hüseyin Zeybek, İlknur Mersin, İbrahim Çamalan, Melahat Kuzu, Rıfat Yiğit, Mehmet Dağal, Neriman Ayduran, Sadık Dağdeviren, Süleyman İncedal. Yusuf Çıldır gibi seçkide yer alan şairlerden bazılarıdır.
Seçkide gerçekten okunmaya değer şiirlere yer vermişlerdir. Öyle adet yerini bulsun diye şiirler alınmamıştır. İşte Fethiyeli şair Recai Şahin’den bir dörtlük:
Sevmek âşık olmaktı bilinen tek yasamız
Sevgili göremezsek artardı tasamız
Ne gözlüğümüz vardı ne de elde asamız
Yâre dokununca yanan ellerimiz hani? ( s.241)
Tüm şairlerimizi kutluyorum. Eserleriyle böylesine derli, toplu bir seçki de yer aldıkları için. Hepsini alamadım, Beni lütfen bağışlasınlar. Hepsin örnekler vermeği çok isterdim. Başta Yaz-AR- BİR Genel başkanı ve yönetim Kurulu üyelerinin Türk edebiyatına  böyle bir eseri  kazandırdıkları için   kutluyorum. YAZ-AR –BİR’e daha nice  kalıcı eserler diliyorum. Ve sözlerimi seçkide yer alan ve bize A.Rahim Karakoç’u hatırlatan Raif Öztürk’ün“ER BELLİ  DEĞİL” BAŞLIKLI şiirinden birkaç dörtlükle sözümü noktalıyorum ve şairimiz Raif Öztürk’ü yürekten kutluyorum.
Bu nasıl bir zaman, bu nasıl dünya
Herkes yanardöner er belli değil
Köyünde, kentinde kalmadı hayâ
Her şey ortalarda sır belli değil
***
Ehl-i saliplerin yürür izinde
Doğruluktan eser yoktur sözünde
Haram çiçek açar her gün yüzünde
Divana durduğu yer belli değil
***
Devran döndü,dünya artık değişti
Kurt kuzuya, çakal kurda karıştı
İmanlı, imansız şerde yarıştı
Kim âşık, kim maşuk yâr belli değil
***
Dört bir yana fitne saçılır oldu
İslâm’ın özünden kaçılır oldu
Besmelesiz şirketler açılır oldu
Herkes cambaz olmuş kâr belli değil.
Raif ÖZTÜRK
YAZ-AR- BİR Şiirler Seçkisi – s.232
-------------------------

UTANSIN

Mehmetçikte kurşun sıkanlar
Dedelerin dilini anlamayanlar
Utansın

Kin ve nefret üretenler
Dini siyasete alet edenler
Utansın

Yalan atanlar, rüşvet yiyenler
Yalan, yanlış iftira atanlar
Utansın

Ona, buna yağdanlık yapanlar
Terazisi eğri duranlar
Utansın

Hak, hukuk bilmeyenler
Adaletten uzak duranlar
Utansın

Hırsızlar, kalpazanlar
Birlik, beraberliğimizi bozanlar
Utansın

Aynı bayrak altında, aynı topraklarda
Kardeşi kardeşe düşman edenler
Utansın

Ey koca yurdum, sen ne garip vatansın
Ekmeğini yiyenler, suyunu içenler
Utansın

Abdülkadir GÜLER
26 Ocak 2016-  SÖKE

NOT;  Son iki günde Güneydoğu' dan  9  şehidimiz daha var.
Türkiye' nin   Doğu'dan,  Batı' ya tüm vatandaşlarımızın  yüreği bir daha yandı. Bir vatandaş  olarak üzülmemek  elde değildir.  Birlik ve beraberliğimiz nerde kaldı?
Allah'ım sen  sabır ve yardım ver.  Bu yangın ne zaman  sönecek?
Tüm şehitlerimizi  saygıyla ve rahmetle anıyor, başta  Silahlı Kuvvetlerimiz olmak  üzere şehit ailelerine baş sağlı ve sabır diliyorum.

 

Bu makale 2460 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz