söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiADANALI ŞAİR BAKİ YILDIRIM İÇİN BİRKAÇ SÖZ


ADANALI ŞAİR BAKİ YILDIRIM İÇİN BİRKAÇ SÖZ

Billah seni görmezsem mahv’u harap olurum
Gönül mahzenindeki küpte şarap olurum
Ey sevgili, bu canım feda senin uğruna
Kapına köle değil, sana turap olurum.

Bu dizeler Adanalı şair Baki Yıldırım'a aittir. Baki Yıldırım ile birlikte Adana, Balıkesir, Kütahya, Simav, Manisa, Salihli, Isparta, Eğirdir, Muğla, Bodrum, Aydın, Nazilli, Söke ve Didim’de yapılan şiir, sanat, kültür etkinliklerinde hep birlikte olduk. Milletini, vatanını ve bayrağını seven bir halk şairidir. Halk şairi olduğuna dair T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bizzat belge almıştır. Ozanlığı tescil edilmiş bir imzadır.
Geçenlerde Adanalı şair Mansur Ekmekçi’den kötü bir haber aldım. Baki Yıldırım bahçede çalışırken bir yerde duvar çökmüş ve duvarın altında kalmıştır. Ölümden zor kurtulmuştur. Gitmediği doktorlar kalmamıştır. Kısmen felç olmuştur. Şair B.Yıldırım artık eskisi gibi evinden başka hiçbir yere gidemiyor. Yazmak ve konuşmaktan da uzak kalmıştır. Bir ara telefonla aradım bir türlü konuşma olanağını bulamadım. Üzüldüm doğrusu, insanoğlu yarın ne olacağını bilemiyor. Aradığımda yakınlarına ve şair dost Mansur Ekmekçi’ye  geçmiş olsun dileklerimin iletmelerini rica ettim. Onun için dua ediyoruz. Yüce Mevla’dan ümidimizi kesmiyoruz. İnşallah günün birinde ayağa kalkar ve bir daha bir araya gelme olanağını buluruz.
Baki Yıldırım’ın şiirleri Anadolu’da yayımlanan birçok sanat, kültür dergilerinde ve seçkilerde yer aldı. Şiirlerinin bir kısmı bestelendi, şiir yarışmalarında birçok ödüller aldı. Bugüne değin yayınlanmış üç şiir kitabı vardır. “ Sevgi Çiçekleri Solmasın /  Sevginin Yüceliği “ ve Sevginin Gözyaşları” adını taşıyan yapıtları vardır. O bir SEVGİ şairidir. Kitaplarının üçü de SEVGİYLE başlıyor. Bu şiirler kitabında aşklarını, özlemlerini, acılarını, yalnızlıklarını ve içinde yaşadığı topluma karşı sosyal ve toplumsal duygularını akıcı ve yalın bir Türkçe ile şiirlerini sergilemiştir. Çukurova / Adana’ da.
Ceyhan’da sevgi şairi diye anılır. Sevgili Baki Yıldırım’a bir kez daha geçmiş olsun diyoruz.  Ve acil şifalar diliyoruz.  Sözlerimi Bestekâr Sayın Mehmet UYSAL’ın Kürdili Hicaz makamında bestelemiş olduğu “ÖZLEDİM”  şiiriyle noktalamak istiyorum: 
O kadar hasretim ki ağzındaki diline
Aşk masalı anlatan sözlerini özledim
Kapıldım gidiyorum bir sevdanın seline
Büyülü pınar gibi, gözlerini özledim
---
Ne güzel yakışırdı gamzende nokta benin
Karanfil, yasemindi gül kokan beyaz tenin
Yerini dolduramaz bir başka kadın senin
Tenimi yakan aşkın, közlerini özledim
***
Sevdalı yüreğinle doldurmuştun dünyamı
Neşe, sevinç vererek mutlu ettin hülyamı
Her gece süslüyorsun, gerçek gibi rüyamı
Gecemi aydınlatan yüzlerini özledim                         
Baki YILDIRIM
Sevginin Gözyaşları / Şiirler- Ay Yayınları Salihli ,2009

 

Bu makale 2088 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz