söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKELİ ŞAİR TÜLAY SARAYKÖYLÜ'DEN İKİ KİTAP


SÖKELİ ŞAİR TÜLAY SARAYKÖYLÜ’DEN İKİ KİTAP

1. Kitap: Sana bir kalp bıraktım (şiirler),
Söke Cumhuriyet matbaası 2015
2. Kitap: Gecenin Bütün Saatleri (şiirler),
Söke Cumhuriyet matbaası 2015
Şair Tülay Sarayköylü Sökeli kadın şairlerimizdendir. Aynı zamanda Sökeli Şairler ve Yazarlar Derneği’nin de başkanı ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti Söke Şubesi başkan yardımcısıdır. Söke doğumlu olan T.Sarayköylü eğitimci, yazar Ali Sarayköylü’nün de eşidir. Eşinin öğretmenlik mesleği dolayısıyla Anadolu’yu gezmiş ve bir sürede yurtdışında Almanya’da yaşamıştır. Söke’de Sarızeybek sanat ve kültür dergisini çıkarıp, Sökeli şair ve yazarlarımızın seslerini, ürünlerini Anadolu’nun en uzak kentlerine ulaştırıyor. T.Sarayköylünün daha önce “Umutların Ötesi” romanı ve  “Önce Aşk Vardı” ( şiirler)   adını taşıyan iki kitabı daha vardır.
Her iki kitap toplam 280 sayfadan ibarettir. Tertemiz bir baskıları vardır, dizgisi Ozan Sarayköylü tarafından hazırlanmıştır. Bu her iki kitapta aşağı, yukarı 300’e yakın şiiri alıyor. Sarayköylü  “Sana bir Kalp Bıraktım” kitabının önsözünde şiirleri için şunları yazıyor:  Yoğun duyguların kalemden dökülüşüdür; damla damla dizeler üzerine. Anıların kalp kapısını aralamasıdır. Hayallerin sözlerle dansıdır. Gecenin bir saati suskun dizelerin özgürlüğüdür uykusuz gözlerde…Unutulan  sevdaların küllerinden doğmasıdır sessizce.”Tülay Saray Köylü belki de şiiri böyle tanımlıyor. Zaten her şairin  kendine özgü bir tanımı vardır şiirin..
“Kavuşuruz Günün Birinde” başlıklı şiirinde:
Bir seni severim, bir de sevmeni
Gecelere taşırım bitmez özlemi
Şiirlerle süslerim aşkın resmini
Kavuşuruz belli olmaz günün birinde( s:13)
Sarayköylü şiirlerini yazarken kimi zaman serbest ve kimi zaman da dörtlükler halinde yazıyor. Şiirlerinde uyak( kafiye)  ve hece ölçüsü kaygısı yoktur. İçinden geldiği gibi şiir kozasını örüyor. Bir başka dizelerinde aşkın tılsımlı oylumunda şunları ifade ediyor: “Apansız Kapında Buldum Kendimi“ şiirinde ne denli manalı şiirler okuyoruz eserinde:
İçimde tutkunu silmedi zaman
Apansız kapında buldum kendimi
Kalbimde hevesle sabahı ettim
Getirdiğim çiçekler soldu elimde. ( s: 20)
Tülay Sarayköylü şiirlerinde günümüzde kullanılan yaşayan Türkçeyi kullanıyor. Şiirlerinde yabancı sözcükler, ağdalı kemleler, uyduruk anlaşılmayan sözleri bulamazsınız. Türkçesi yalın, sade ve akıcıdır. Şiirlerinde kullandığı sözcükler yüzlerini tırmalamaz, sizleri rahatsız etmez ve midenizi bulandırmaz. Dizelerinde yakası henüz kirlenmemiş sözcükler bulursunuz. Sarayköylü şiirlerinde aşkı, sevdayı, sıla ile gurbeti, doğayı ve bu doğada yaşayan insanların acılarını, sevgilerini ve özlemini işliyor… 1.kitap:  Şiir kitabında en çok ilgimi çeken birkaç şiir adını veriyorum: Kavuşuruz Günü Birinde (13),   Baharda Demiştin Bir Hazan Geçti (14), Allah’ımdan Vuslat dilerim(16), Anlamını Yitirdi Sabah Güneşi (19),  Ardından Kalacak Sevinin Sevmeyenin (22), Bir Ömür Yetmez Seni Sevmeye  (31),   Bu vefasızlık Nedir (47),    Çal Kapımı Çekinme (54),Söke Yeni Bir Güne Uyanıyor(137) Söke’mizi anlatan  bir güzel şiir.
 2.kitap: ” Gecenin Bütün Saatleri “ adını taşıyan şiir kitabında yer alan altını çizdiğim bazıları da şunlardır: “ Gecenin Bütün Saatleri (5), Sarış Bayrağı Senin Olsun ( 23),Bayramı Unuttum Gün Senin Olsun (26), Canım Kardeşim Nuray (57), Dost Bildiklerim (51) Eylül Akşamlarının Hüznü Çökmüş Gözlere (64),Geçmişin Hatırına (68), Huzuru Haram Ettin ( 78), Sahipsiz Kaldı Mevsimlerin(106),Sen Adımı Sildin Mİ ?(108) ve Sen Yaz Mevsiminde Yağmur Gibisin (114),  gibi şiirlerini severek okudum, beğendim ve işaretledim.

Sözü fazla uzatmak istemiyorum.Sökeli şair Tülay Sarayköylü, şiirimizi ve kültürümüzü seviyor. İçinde yaşadığı toplumun sosyal,toplumsal görüş ve düşüncelerine, manevi değerlerine de saygılıdır. Bir anne sevgiyle toplumumuzun değerlerine saygılıdır. Kendine özgü duygusal bir şairdir. Gelecek Sökeli kadın şairlerimizin adıyla bir antoloji hazırlandığında, Tülay Sarayköylü’nün de böyle bir seçkide yer alacağını umuyorum. Bu yeni şiir yapıtlarından dolayı içtenlikle tebrik ediyor, daha nice eserlere imza atmasını gönülden diliyorum. Sözlerimi Sarayköylü’ nün bir şiirini sizlerle   paylaşmak istiyorum:
SENİN İÇİN

Sen dünyalar güzeli
Gönlümün sultanı
Nerde şimdi
Beraber içtiğimiz su
Aynı yastığa baş koyduğumuz an
İklimlerimize karlar mı düştü
Mumla arıyorum dünleri
Salkım saçak söğütlü bahçeleri
Hele beş çayının keyfi
Bir de unutmadan köy ekmekli peyniri
Damağımda kaldı nefis lezzeti
Korkma unutmadım geçmişi
Bozulmadı şarkımızın ahengi
Varlığınla olmasan da yanımda
Ben sensiz de bildim sevmeyi
Bir gün gidersem buralardan uzaklara
Göç mevsimindeyse nefesim
Bil ki söylediğim tüm şarkılar senin için
Tülay Sarayköylü /  Sana Bir Kalp Bıraktım / Şiirler (s:122)  Kasım 2015  
Meraklısı İçin: Söke Şairler ve yazarlar Derneği (  0539) 667.08.66

 

Bu makale 1059 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz