söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi ÖĞRETMEN ŞAİR BİR COŞKUN ERTEPINAR VARDI (2)


 ÖĞRETMEN ŞAİR BİR COŞKUN ERTEPINAR VARDI (2)

Eğitimci şair, yazar Coşkun Ertepınar hoşgörülü, nazik bir İstanbul efendisi idi. Yanılmıyorsam 2002 yılında yine Onu Ankara’da ziyaret etmiş şair Feyzi Halıcı’nın Türk Dil Kurumu (TDK)  salonunda ( 10 Mayıs 2001)’de yapmış olduğu bir konuşmasında, yine yan yana idik. Bir ara bana şöyle diyordu ERTEPINAR:“Kadirciğim, zamanım daraldı, Sonbaharı yaşıyoruz,yapraklar sararıp bir bir dökülüyor, yakınlarda dönülmez yola çıkabilirim. Beni unutmamanızı dilerim” demişti… Ne yazık ki aradan dört yıl geçtikten sonra bu yalan dünyadan elveda etti. Benim kitaplığımda Coşkun Ertepınar’ın en az 10 eseri vardır. Hepsini bana imzalı olarak armağan etmişlerdi. Ben de o’na şiir kitaplarımı gönderiyordum. Benim hakkımda takdire değer olumlu yazılar yazmışlardır.
Coşkun Ertepınar’ın şiirleri Varlık, Ilgaz, Türk Dili, Ülkü, Kemalist Ülkü, Çaba,Çağrı, Çığır, Yücel, Şadırvan, Hisar, Ankara Sanat, Erciyes, Filiz, Yeni Adam,Türk Edebiyatı, Tarla, Gülpınar Türk Kadını, Milli Eğitim, Milli Kültür gibi  dergilerde ve seçkilerde yayımlandı. Sözü uzadı geliba biraz övz geçmişinden bilgi sunalım: Ertepınar’ı en iyi yazından tanıyan hemşehrisi Abdullah Satoğlu O’nun için şunları yazıyor: “ Coşkun Ertepınar,1914 yılında Erkilet nahiyesinde doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Bölümü’nden mezun oldu. İlk öğretmenliğe,
30 Eylül 1937’de Malatya lisesinde başladı. Aynı yılın sonunda Mardin Ortaokulu Müdürlüğüne atandı, ancak askere alındığından bu göreve başlamadı. 1939 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın patlaması üzerine, İzmir Müstahkem evine aktarıldı. Askerlik görevinden sonra Şebinkarahisar, Muğla, İskenderun, Akseki, Bünyan, Ve Zile Ortaokullarında  müdür yardımcılığı ve Türkçe öğretmeni olarak  çeşitli görevlerde bulunuldu.1956’da ç Milli Eğitim Bakanlığı  Merkez Teşkilatına alındı. M,E.B. Orta öğretim Genel Müdürlüğü Teftiş Şubesi Müdür Yardımcılığı, Yüksek Öğretim Şube Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcılığı, Halk Eğitim Genel Müdürlüğü, Bakanlık Baş Müfettişliği ve Bakan Müşaviri olarak çalıştı. 1974 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.( 1 )  Ertepınar ayrıca 1957- 58 yıllarında Gazi Lisesinde, 1958-1970 yılları arasında Cumhuriyet Lisesinde de ek görevler almıştır”.
Coşkun Ertepınar’ın eserlerinden bazıları:
Deniz Üstü (1935), Dönülmez Zaman İçinde (1949),Tek Adam / Deneme(1954), Kaderden Yana (1956), Mevsimlerin Ötesinde (1962), Güzel Dünya (1969),Şu Dağlar Bizim Dağlar (1973), Zaman Bahçesinde (1978), Destan Atatürk (1981),Dorukta Rüzgâr Var (1986),Sevginin Yedi Rengi (1993), Yunus Bahçesinde Açan Gül (1993), Küçük Dünyamın İçinden (1995),Çocuklar ve Papatya (1996), Bir Politikacının Anıları / Refik Koraltan (1999),Şiir İklimindeki Bir Ömür (  1995) ve “Şiir Dünyasındaki Yerim Üzerine (1997) gibi değerli eserlere imza atmıştır.
Sözün özü şair ve eğitimci Coşkun Ertepınar dolu dolu yaşamışlardır. Sıfırdan başlayarak  büyük bir azimle M.E.B’nın  en üst kademelerine  değin  yükselmişlerdir.
Devam edecek>>>>
------------------------------------
NOT: Söke'mizin tanınmış soğuk demirci esnaflarımızdan Abdullah GEZER'in vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. O 'da gideceğimiz diyarlara gitti. Başta GEZER ailesi olmak üzere, tüm sevenlerine  başsağlığı ve  sevgili Abdullah GEZER kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Acılar paylaşılınca azalıyor...

 

Bu makale 1099 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz