söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi "YAŞAYAN SON SİNEMACILAR…"


GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ...

"YAŞAYAN SON SİNEMACILAR…"
Bugün sizlere geçmiş zaman olur ki köşemizde, Söke ilçemizin yaşayan son sinemacılarını fotoğraflarla kaleme alarak sizlere geçmiş tarihimize doğru kısa bir yolculuk yapacağız. İlçemizde geçmiş tarihimizde, benimde çocukluk dönemim ve yetişkinlik dönemlerimde faal, aktif olarak çalışan üç kışlık sinema vardı. Efes Sineması, Dicle Sineması, Neşe Sineması… Bununla beraber yaz aylarında ailece gidilen, Güneş Sineması, Park Sineması, Cumuriyet Sineması yazlık olarak hizmet veriyorlardı.
1968 ile 1980'li yıllarda çok sayıda dönemin yeni vizyona girmiş Türk Filimlerini, Amerikan koboy filmlerini, İtalyan ve Hint filmlerini son olarak Çin ve Japon filmlerini izleyerek büyüyen bir nesil vardı. Ondan önceki nesilde mevcut kışlık - yazlık sinemalarda, Yeşilçam'ın ünlü artistleri, Ayhan Işık, Orhan Gürişay, Belgin Doruk, Çorpan İlhan, Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Hulisi Kentmen, Ediz Hun, Neriman Köksal, Leyla Sayar, Sevda Ferdağ, Vahi Öz, Münir Özkul, Kartal Tibet, Cüneyt Arkın, Yılmaz Köksal, İrfan Atasoy, Bediya Muavit,Kemal Sunal, Şener Şen, Yılmaz Güney ve Adile Naşit gibi bir çok oyuncular, izleyenlerin hayatlarında yer tutarken, daha sonraki yıllarda hem ses sahnatçısı hemde sinemalarda izlediğimiz; Nuri Sesigüzel, Zeki Müren, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Yıldıray Çınar ve daha niceleriyle aşk ve dram filmleri ile kapalı gişişe yapan eski sinemalarımızın yerinde yeller esiyor...
Sinemadan ağlayarak çıkanları dün gibi hatırlıyorum…

***
Geçmiş zaman olur ki; köşemizde bu günkü konuğumuz; Yaşayan son sinemacılardan, emekli Yaşar Şafak…
Yaşar ağabeyimizi geçtiğimiz günlerde Kemalpaşa Mahallesinde Koyuncuoğlu Caddesi üzerinde elektronik eşya servisi yapan bir mekanda bulduk.
Sinemada çalıştığı yıllara ait siyah beyaz fotoğraflarını bizlerle paylaşan Yaşar ağabeyimizle geçmişe uzun bir yolculuk yaptık.
Şu anda 65 yaşında olan emektar sinemacı Yaşar ağabeyimiz, sinemacılık yaşamından anılarını bizlere şöyle aktardı;"1968 yılında önce Efes Sineması daha sonra, Neşe Sineması, yazlık Güneş Sineması, Park Sineması ve son olarak da Dicle Sinemalarında bir fiil tam 17 yıl çalıştım. Sinemalarda önce işe kantincilik yaparak, daha sonra makinist olarak hizmet vermeye başladım. Söke'deki sinemalar 1975-1985 yıllarında altın yılını yaşadı. Bu yıllarda bayramlarda üç seyans yapıp, diğer günlerde iki seyans ile sinemalarımız ful çekiyordu. Söke'de sabit o yullorn nüfusuyla beş - altıyüze yakın sinema sever vardı. Bunlar sinemanın değişmez müşterisiydi. Sinemada ilk kulandığım makina, Yugoslav malı kömürlü, siyah beyaz filimler için kulandık daha sonra Rus ve Alman malı lambalı makinalarla renkli Sinemaskopa geçtik. Sinemada yaşamımda patronlarım Ali Görgülü, Cavit Görgülü idi onları buradan rahmetle anıyorum. Ayrıca 1970'li yıllar ve sonlarına doğru sinemalara o yılların ünlü sanatçıları ve tiyatro toplulukları da gelerek hem gösterim, hem de konser verirlerdi ve Efes Otelinde konaklardı. Sinema bizim hayatımızdı. Çok güzel anılarımız oldu, şimdi bu anılarımız geçmişte kaldı, ama hala o anıları yaşıyorum. Söke'de sinema kültürünün yaşatılmasından yanayım Film sinemada izlenir. başka yerde bu kadar zevkli olmaz…" diye konuştu.

 

Bu makale 2215 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz