söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHALK ŞAİRİ ÂŞIK ŞEREF TAŞLIOVA'YI ANARKEN (1)


HALK ŞAİRİ ÂŞIK ŞEREF TAŞLIOVA’YI ANARKEN (1)

Bu toprağın sesi olmak, insanların gönlünde derin izler bırakmak her yiğidin harcı değildir. Ölümden sonra dostların, arkadaşların sevgi dolu gözleri ve can alıcı sözleriyle anılmak bir başka duygudur. İşte bu yüklü duygularla harmanlanmış bir halk ozanından söz etmek istiyorum. İşte bu ozanımız Âşık Şeref Taşlıova’dır. Âşık Şeref Taşlıova’yı kültür ve sanat dergilerindeki şiir ve yazılarıyla tanıyordum. Birkaç kez de Konya Âşıklar Bayramı münasebetiyle Türkiye televizyonlarında izlemiştim. Gür sesli, kendine güveni olan bir halk şairidir. Âşık Şeref Taşlıova halk şairlerinin, ozanlarının harman olduğu Kars’tan geliyor. Bilindiği üzere Anadolu toprağı ve özellikle Doğu Anadolu halk şairlerimizin beşiğidir. Hemen aklıma (usuma) gelenlerden bir kaçı: Aşık Şenlik, Muhlis Alyans oğlu, Zeki Alyar, Aşık Müdami, Aşık Ali Coşkun, Aşık  Pervani (İsmail Çelik), Aşık Gülistan Çobanoğlu, Murat Çobanoğlu, Yaşar Polat (Aşık Yaşar Bayrami), Ahmet Poyrazoğlu, Aşık Ummani Saraç, Davut Sulari, Mevlüt İhsani, Aşık Reyhani, Aşık Efkâri Baba gibi bu saydıklarımın edebiyatımızda aşıklık geleneğine bağlı sazıyla ve sözüyle tanıdıklarımızdan sadece birkaçıdır. İşte Âşık Şeref Taşlıova’da bu saydıklarımdan biridir. Geçmiş yıllarda Kütahya’da, Bursa’da yapılan sanat ve kültür, şiir günlerinde Âşık Şerefle Taşlıova ile tanışma fırsatını bulmuştum. Sazıyla, sözüyle örnek bir halk şairi idi. Bir şiirinde şöylece kendisini tanıtıyor ozanca:

Bindokuzyüz otuz sekiz
Nisan doğum ayım benim
Taşlıova, soyadımız
Salihgiller soyum benim

Doğu’dan Serhat, Kars ili
Meşhurdur Çıldır’ın Gölü
Tabiat nakışlı halı
Gülyüzlü’dür köyüm benim

Anam, Nergiz, babam Hacı
Üç kardeşiz, iki bacı
Şeref der konuşmam acı
Yumuşaktır huyum benim
(Bir doksandır boyum benim)  (1)

Geçenlerde yolum Başkent Ankara’ya düşmüştü. 17 Ekim 2015 günü Türk Konfederasyonu Kültür Salonunda Prof. Dr. İsa Kayacan’ın vefatının birinci yılında anma töreni vardı. Bu törene ben de katılmıştım. Bu arada yapılan bir konuşmada 23 Ekim 2015 günü Halk şairi Şeref Taşlıova’nın onunda vefatının birinci yılında anılacağını söylediler. Bu arada sanatçı dostlarımdan Halk bilimci Nail Tan ve Hayrettin İvgin Beyleri Ankara / Konur Sk’taki Kültür Ajans iş yerinde ziyaret etme fırsatını buldum. Bu arada Dr. Osman Baş’la görüştük. Dr. Osman Bey Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanıdır. Zaten Âşık Şeref Taşlıova’yı anma törenini bu dernek hazırlamıştı.23 Ekim 2015 akşamı saat 07.00 de Kabakçı Konağında yapılacaktı. Birlikte akşam yemeğini yedikten sonra toplantının yapılacağı yere geldik. Kabakçı Konağı adından da anlaşılacağı gibi tarihi bir bina olup şark köşesi, şark odası havasında tertemiz döşenmiş ve hazırlanmıştı. Salon tıklım tıkış tıklımdı.
Devam edecek...

 

Bu makale 4141 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (13/11/2015)
    Ne güzel böyle halden anlar olmak ve de vefayı sabit kılmak sevgili dostum... Ben de 'sağ olasın' diyor saygı sevgi sağlık ve mutluluklar diliyorum size...