söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMARDİNLİ AZİZ SANCAR'A NOBEL ÖDÜLÜ


MARDİNLİ AZİZ SANCAR’A NOBEL ÖDÜLÜ

Değerli hemşehrim Prof,Dr. Aziz Sancar 2015 yılı Kimya Nobel ödülü aldı. Aslen Mardinli olan ABD vatandaşı olan Türk asıllı Aziz Sancar, ABD’li  Paul Modrich  ve İsveçli Tomas  LindahL  ile birlikte bu Nobel ödülüne Layık görüldü. Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalardan araştırmaları sayesinde bu başarıya ulaştı. Bu ödül yaklaşık 3 milyon lira tutarındadır. Aziz Sancar bu ödülünü 10 Aralık'ta törenle alacaktır. Orhan Pamuk’tan sonra ikinci  olarak Nobel ödülünü  alan Türk bilim adamıdır.

Prof.  Dr. Aziz Sancar 69 yaşındadır. Aslen Mardinlidir. Okuma, yazma bilmeyen ancak eğitime değer veren 8 çocuklu bir anne- babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta  ve liseyi Mardin’in Savur İlçesinde  başarılı bir şekilde   okuyan Sancar, daha sonra  İstanbul Tıp Fakültesi 2.Sınıfında okurken DNA’nın ne olduğunu öğrendiğini bu konuda   araştırmalar ve incelemelerde   bulunduğunu    ifade ediyor. 1969 yılında Mardin’de doktorluk yapıyor. İki yıl kendi ilçesi olan Savur’da doktorluk yaptı. 1971 yılında gittiği ABD’de biyokimya ve biyofizik alanında çalıştı, uğraş ve incelemelerde bulundu. Sancar’ın DNA onarımı araştırması bağlamında kanser tedavisinde büyük bir önem kazandı. Başta kendi ili Mardin’i ve Türkiye’nin adını tüm dünya’ya onurla duyurdu.

Başarılı bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, “ Tıp alanında Nobel alacağımı bekliyordum. Tıp iki gün önce açıklanmıştı. Benim araştırmalarım tıp ile kimya ardasında olduğu için kimyada verilmesi normaldır. Tıpta beklediğim için bu yıl verilmesini beklemiyordum” diyor. Başarı  bilimi adamı Aziz Sancar bir başka konuşmasında: Bu çalışmalar, Süleymaniye Camii  inşa eder gibi taş  üstüne taş koyarak oluşturuldu. Bilimin onu yoktur. Araştırmalarımıza hızla devam edeceğini söylüyordu.

Yapılan çalışmaları hakkında bilgi veren Prof.Dr. Aziz Sancar, Güneydoğu’da özellikle kız çocuklarının okutulmaları konusunda tavsiyede bulunuyor.” Kızlarımızı okutmasak insan gücümüzün yarısını kaybetmiş oluyoruz. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da kardeşlerimizin kız çocuklarını okula göndermelerini rica ediyorum “ diyor.

Mardinli bir hemşehrim olarak Prof.Dr. Aziz Sancar’ın ABD’den 2015 yılında Nobel ödülünü almasına sevindim. Sayın Sancar’ı tebrik ediyor, Kendilerine sağlık ve daha nice sayarılar diliyorum. 

 

Bu makale 1399 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz