söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSİVAS KATLİAMANIN 22. YILI


SİVAS KATLİAMANIN 22. YILI

Sivas katliamı bir insanlık dramıdır. Bu bir Türkiye ayıbıdır. Sivas’ta Madımak Otelinde insanlarımız cayır cayır yandı. Bir kısım vatansızların hışımına uğradı…22 yıl öce orta Anadolu’muzu güzel kentlerinde Sivas’ta 2 Temmuz 1993 günü Madımak Otelinde bilinmeyen bazı kindar, bölücü ve yıkıcı kişilerce 35 vatandaşımız cayır cayır yakıldı ve katledildi. Üzerlerine gaz, benzin döküldü. Zamanın emniyet mensupları nerede idi Allah aşkına?  Düşünmek bile istemiyorum.  Bu da den devletin bir uzantısı idi galiba? Peki, bu şairlerimizin, yazarlarımızın, sanatçılarımızın günahı ne idi? 
Yobazca meydana gelen bu kanlı olayın içinde şairler, yazarlar, ressamlar ve müzisyenler vardı. Aradan 22 yıl geçti. O günlerde dünyaya gelen çocuklar şimdi vatani görevlerini yapıyorlar.  Ölenlerin kadınları dul, çocukları yetim kaldı. Bunların günahı ne idi Tanrı aşkına?  Bu bir yobazlık değil miydi? 
Bu olayda parmakları ve bilgilerini onları şiddetle kınıyorum
 Katliama uğrayanları ve aramızda ayrılanları yazıyorum:
Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler Edibe Suları Ağbaba (Misafir – İsviçre), Gülender Akça (Sanatçı – Ankara), Muhlis Akarsu (Sanatçı – Ankara), Muhibe Akarsu (Misafir – Ankara), Metin Altıok Şair (Yazar – Ankara), Mehmet Atay (Sanatçı – Ankara), Sehergül Ateş (Sanatçı – Ankara), Erdal Ayrancı (Yönetmen – Ankara), Behçet Sefa Aysan (Şair – Ankara), Asım Bezirci (Yazar – Ankara), Belkıs Çakır (Sanatçı – Ankara), Serpil Çanik (Sanatçı – Ankara),Muammer Çiçek (Sanatçı – Tokat), Nesimi Çimen (Sanatçı – İstanbul),Serkan Doğan (Sanatçı – Ankara), Hasret Gültekin (Sanatçı – Sivas), Murat Gündüz (Sanatçı – Ankara), Gülsün Karababa (Sanatçı – Ankara),Koray Kaya (Çoçuk – Ankara), Menekşe Kaya (Sanatçı – Ankara), Uğur Kaynar (Şair – Ankara), Asaf Koçak (Karikatürist – Ankara), Handan Metin (Sanatçı – Ankara), Sait Metin (Sanatçı – Ankara), Asuman Sivri (Sanatçı – Ankara), Yasemin Sivri (Sanatçı – Ankara), Nurcan Şahin (Sanatçı – Ankara), Özlem Şahin (Sanatçı – Ankara), Yeşim Özkan (Sanatçı – Ankara), Huriye Özkan (Sanatçı – Ankara), Ahmet Öztürk (Otel görevlisi – Sivas), Ahmet Özyurt (Sanatçı – Ankara), Carina Cuanna Thuijs (Misafir – Hollanda), İnci Türk (Sanatçı – Ankara), Kenan Yılmaz (Otel görevlisi – Sivas)
Bu katliamdan sonra Erzincan ilinin Kemali ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 33 vatandaşımız daha öldürüldü. Bu da galiba bir misillime idi.  Bu vatandaşlarınızı da rahmetle anıyorum.
Her iki katliamda da parmağı ve bilgisi olanların ne yazık ki gerekli suçluların maalesef hâlâ cezalarını almadılar.
2 Temmuz 1993 yılında hunharca öldürülen bu demokrasi şehitlerimizi ve Erzincan ilinin Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde haksız yere öldürülenleri bu mübarek ramazan günde  saygıyla ve rahmetle  anıyorum.

------------------------------------------------------------

NOT: Yakın zamanda aramızda ayrılan Resim Öğretmeni Nihat Korkmaz ve Halk Eğitimi Merkezi eski müdürlerimizden Mehmet  Erdinç’in vefat ettiklerini öğrenmiş bulunuyorum. Başta aileleri olmak üzere, tüm Milli Eğitim camiasına başsağlı ve sevgili öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. A.GÜLER

 

Bu makale 762 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz