söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi“SÖKE ÇAYI VE DÜKKANLAR”


Levent Tuncer / Objektif

 

“SÖKE ÇAYI VE DÜKKANLAR”

 

Neyin arkasında duracağız. Kararsızlıklarımızı ve kentin özlemlerini hala görmezden gelmeye devam mı edeceğiz. Yoksa ‘yeter artık’ deyip, kentin kaderini değiştirmek için harekete mi geçeceğiz.

En önemlisi makus talihi değiştirmek için dik duruş gösteren iradenin karşısında mı olacağız, yoksa yanında mı mücadele edeceğiz.

Yoksa kocaman kocaman ‘AMA’ ile başlayan cümleler kurup, bilgi kirliliği yaratmaya devam edip çözümsüzlüğün mimarı mı olacağız.

Özlemler var.

Bu kentin özlemleri.

Bugüne kadar başka örnekleriyle kıyaslanan modern kentlerin görünümüne kavuşabilme özlemi.

Alınan kararları uygulayabilme özlemi.

Söke bugün geldiği noktada bu iki özlemin bitirilebilmesi için adım atmıştır.

Yıllardır halının atına süpürülen, görmezden gelinen Söke Çayı gerçeği kapımıza dayandı.

Er yada geç olacaktı.

Seçim beyannamelerinde yer alan, üzerine kampanyalar yapılan, her yönüyle her fırsatta eleştiri konusu olan Söke Çayı.

Sorunlar üzerine ahkam kestiğimiz her fırsatta dilimize doladığımız, Söke’ye yakışmıyor dediğimiz, Eskişehir’in Porsuk’uyla kıyasladığımız Söke Çayı.

Söke çayı düzenlemesi, ıslahı, temizliği, etrafından yeşil alan ve oturma yerleri konusunda herkes hemfikir anlaşılan. Ancak anlaşılamayan konu (yada insanların anlaması istenmeyen diyelim) çayın üzerinde yer alan dükkanlar.

Yıkılacaktı arkadaşlar! Kim yaparsa yapsın, nasıl olursa olsun.

Var!

Tapu gibi mahkeme kararı var. Bu kararı uygulamayan iradeye yaptırımı var. Herhangi olumsuz bir durumda vicdani sorumluluğu var. Çay üzerinde yeni mekan açanlar dahil tüm Söke halkının bir gün yıkılacağı konusunda bilgisi var.

Yok!

Bu kentin kafa bulandıranlara, bilgi kirliliği yaratanlara artık tahammülü yok. Söke’nin geleceği olan bir proje üzerinden siyaset yapanlara ihtiyacı yok.

Elbette çay üzerinde mekan sahibi olanların mağdur olmaları değildir arzu edilen. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasıdır. Mekan sahiplerinin Söke’nin ve halkın istediği bir projenin hayata geçmesi için el uzatması, yardımcı olması gerekir. Evinden bir kiracıyı çıkarırken ev sahibi, kiracısına ev bulmak zorunda değildir. ‘Çık’ der, süre verir. Siz evi bulur ve çıkarsınız. Burada yapılan da budur. Çok daha önce belediye tarafından denilmesi gereken bugün denilmiştir. Temmuz ayına kadar süre verilmiştir.

Her arandığında vatandaşın karşısına çıkabilen, iyi niyetle ve çok net ifadeler kullanarak kararlılığını gösteren bir Belediye Başkanı’nın olduğu unutulmamalı; iyi niyetler aynı şekilde karşılık bulmalıdır. Mekan sahipleri kendilerinin muhatabı olan belediyenin açıklamalarına itibar etmeli, çözüm üretmek anlamında belediye ile işbirliği içinde olmalıdır.

Mesele sorunun parçası değil, çözümün odağında olup gelecek yıllarda değişmiş bir kaderin mimarı olabilmektedir.

Saygılarımla…

 

Bu makale 1324 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Oyhan Hasan Bıldırki (21/1/2015)
    DİK DURUP ŞEHRİN KADERİNİ DEĞİŞTİRMEK DÜŞÜNCESİNE SAHİP ÇIKMAK, SÖKE'NİN ÖNÜNÜ AÇMAK DEMEKTİR.