söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE CHP'DE KONGRENİN ARDINDAN


Levent Tuncer / Objektif

SÖKE CHP’DE KONGRENİN ARDINDAN

Kongre deyip geçmeyin. Mesajı bol olur.
Tabi ki anlayana, dersler çıkarabilene.
CHP Söke İlçe Kongresi de öyle oldu. Demokrasi şöleni yaşandı dediğimiz CHP ilçe kongresi çekişmelere elbette sahne oldu. Madalyonun sadece görünen kısmına değil, dostane ortamlarda konuşulup da yüksek sesle söylenmeyenlere bakmak lazım.
Her zaman olduğu gibi “şeytan ayrıntılarda gizli”.
Birinin bunları da söylemesi lazım.
Öncelikle bu kongrenin verdiği ana mesaj şudur: Yerel seçimden önce Söke CHP’de başlayan değişim hareketini delege sevmiş ve değişimle gelen sinerjinin devamına ilçe örgütü yönetiminde de karar kılmıştır.
Kimilerince deneyimsiz, kimilerince siyasetten ne anlar, kimilerince kimse tanımıyor bunları, kimilerince CHP’nin bünyesi bunları kabul etmez denilen kişiler bu partinin yeni yüzleridir. Bu yeni yüzler; yerel seçimlerde de kapı kapı dolaşan, terleyen CHP bayrağını Söke Belediyesi’nden indirmeyen kişilerdir. Hüseyin Gündüz bu memlekette kim ne derse desin ‘sol’ siyasi görüşün önde gelen isimlerinden olmuş, ideolojisi için bedel ödemiş, STK’lar içindeki görevi ile Söke’ye katkı sağlamış bir isimdir.
Bu kongrenin diğer bir mesajı: Kongre Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın kazandığı ikinci seçimdir. Toyran Söke CHP’de bundan sonraki süreçte söz sahibi olacağının ilk perçinini atmıştır.
Bugün Söke CHP’nin yeni ilçe başkanı Hüseyin Gündüz, Başkan Süleyman Toyran’ın Ticaret Odası Başkanlığı döneminde meclisinde birlikte çalıştığı isimlerden biridir. Ayrıca yerel seçimlerde de omuz omuza veren Hüseyin Gündüz, belediye meclis üyesi olarak görev almıştır.
CHP ilçe örgütünün kongre sürecinde tüm adayların ağzından sıkça duyduğumuz parti ile belediye arasındaki bağın güçlendirilmesini bir belediye meclis üyesi olarak Hüseyin Gündüz en iyi şekilde yerine getirecektir.
Kongrenin başka bir mesajına gelince: Söke CHP delegesi ne kadar sağduyulu, aklıselim olduğunu göstermiş, bugüne kadar tüm denenmiş isimlere ‘dur’ demiştir. Hüseyin Gündüz’ün dışında diğer adayların listelerine bakıldığında bugüne kadar Söke CHP kadrolarında bir şekilde yer almış, ilçe başkanlığı yapmış kişilerdir.
Evet bugüne kadar partileri ve Söke’nin yönetiminde aldıkları görevler, başarıları elbette yadsınamaz. Ancak her kongrede, her seçimde, delegelerin belirlenmesinde söz sahibi olan, CHP kadrolarını dizayn etmeye çalışan bu kişiler maalesef ilçe örgütünde gruplaşmaların mimarlarıdır.
Bana göre kongrenin en önemli sonucuna gelince: Söke CHP tabanı çekişmelerden, parti içi grupların olmasından yada varmış gibi gösterilmesinden, bazı kişilerin siyasi oyunlar oynamasından, partiyi oyuncak gibi görmelerinden bıkmıştır.
Söke CHP delegesi göstermelik birlik beraberlik naralarından, arkanı döner dönmez kuyu kazıcılarından, şunun bunun adamıyım tavırlarından, ‘benim şöyle etkim var sopası’ göstericilerinden, ‘ABİ’ edebiyatından, ‘benim solculuğum senin solculuğunu döver’ safsatalarından bıkmıştır.
Söke CHP üyeleri intikam duygusu ile kongrelere diş bileyenlerden, egosunu tatmin etmek için her koltuğa adayım diye ortaya çıkanlardan, seçim döneminde parti için kılını kıpırdatmayıp fırsatı kaçırmak istemeyenlerden bıkmıştır.
Bunu da kongrede en güzel şekilde göstermiş, yepyeni yüzlerin yer aldığı Hüseyin Gündüz ve yönetim kurulu listesine hem de fark atmasını sağlayarak güvenoyunu vermiştir. Dört adayın olduğu bir kongrede oy kullanan delege sayısının yarısı kadar oy alması bunu göstermektedir.
Bundan sonra ne olmalı…
CHP’nin tüm kadroları özellikle kongreden ders çıkarması gerekenler, gerçekten elini başına koyup düşünmelidir. Yaklaşan 2015 genel seçimlerinde tüm başarıların üzerinde bir başarı için çalışmalıdır. Hüseyin Gündüz ve ekibine sahip çıkılmalıdır. Hüseyin Gündüz kongre öncesi ve kongre salonunda söylediği gibi; partinin tüm katmanlarının çalışması için teşvik etmeli, hızla çalışma komisyonları belirlenmelidir. Üyesinden, delegesine kongreden kongreye değil, her dönemde partililer önemsendiğini hissetmelidir. Bugüne kadar başarıyla çalışan, yerel seçimlerin yıldızı olan kadın kolları görevine kaldığı yerden devam etmeli, güçlü bir gençlik kolları dizayn edilmelidir.
Son söz: evet ‘Söke CHP Büyük Bir Ailedir’… Ama aileler büyür, gelişir, değişir… CHP Söke’de üç-beş kişi değil; 326 delegesi, 3 bin üyesi olan bir ailedir…
Saygılarımla…

Levent Tuncer

 

Bu makale 1206 kez okundu.


Yorumlar
    Yorum Yaz
  • halil güven (8/12/2014)
    Söylediklerine katılıyorum canım evladım, bir de yeni katılımları sağlaması gerekir sevgili kardeşim Hüseyin Gündüz... Selamlar...