söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMEVLİD KANDİLİ


MEVLİD KANDİLİ

25 Şubat 2010 Perşembe gününü 26 Şubat Cuma gününe bağlayan gece, alemlere rahmet olarak gönderilen, sevgi, şefkat, rahmet ve hoşgörü timsali olan Hz.Muhammed (a.s.)’in dünyaya teşriflerinin hicri yıl dönümüdür.
Kur’an-ı  Kerim’in beyanıyla, ‘‘Bir şahit, müjdeci, uyarıcı, Allah’ın izniyle bir davetci ve nur saçan bir kandil olarak’’ (Ahzab 33 /45,46) gönderilen Hz. Muhammed’in (a.s.) doğumunun, biz Müslümanlar nezdinde ayrı bir yeri vardır.
Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun ki Resûlullah’da sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çokca zikredenler için mükemmel bir örnek vardır.” (Ahzâb, 33/21) buyrularak Sevgili Peygamberimiz’in hayatı bizlere ‘en güzel örnek’ olarak takdim edilmekte ve onu örnek almamız istenmektedir. O yüce elçi, hem ferdi, ailevi ve sosyal hayatı hem de söz ve açıklamaları ile insanlığa kıyamete kadar kalıcı bir rehberlik ve örneklik sunmuştur.
Hz. Peygamber’i sevmek ve onu örnek almak demek; onun, insanlığın huzuru ve mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlâkına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Çünkü O’nun örnek hayatı davranışlarının temsil ettiği değerlerin bütünü bizler için örnektir.
Sevgili Peygamberimizi (a.s) örnek almamız, sahip olduğumuz sorumluluğu, misyonu, insanî ve ahlâkî değerleri fark etmek demektir. Dindarlığımızın olgunlaşması da O’nu tanımaya, anlamaya ve sevmeye bağlıdır. Dünya hayatının sonu gelmez koşuşturması, bilgi kirlenmesi, iç dünyamızda yaşanan gelgitler arasında bocalayan bizlerin günümüzdeki önemli sorunlarından biri; Hz. Peygamber’in örnek hayatı ile kendi hayatımız arasında sağlam bağ kuramayışımızdandır. Bu nedenle, giderek çıkar ilişkisine dayanan çağımız insanlarının, onun örnekliğine, manevî önderliğine, sevgisine, onu anlamaya ve sevmeye son derece ihtiyacı vardır.
Sevgili Peygamberimiz bize; Allah’a iman edip O’nu sevmeyi, O’na bağlanarak iç barışı ve doğru yolu bulmayı, ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, komşuluk ve akrabalık bağlarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir.
İnsanlar arasında kin ve nefretin, farklılıklar arasında çatışmanın alevlendirildiği, ötekinin kutsalına ve diğer inanca saygının esasında insana saygı olduğu anlayışının iyice zayıfladığı çağımızda, alemlere rahmet olarak gönderilen Yüce Peygamberimizi anlamaya ve anlatmaya, O’nun sevgisi etrafında birleşmeye daha fazla ihtiyac duyuyoruz ve duymaktayız.
Bu duygu ve düşüncelerle Mevlit Kandilinin, İlçemiz, bölgemiz, Milletimiz ve İslam aleminin birlik ve dirliğine;  insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Bu makale 784 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz