söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAŞKAN TOYRANDAN DEMOKRASİ ÖRNEĞİ


Priene Antik kentinde Halk Meclisi,
Söke Belediyesinde Halk günleri…
İşte Söke Belediye Başkanı Sayın Süleyman Toyran’dan en güzel Demokrasi tarifi…
Priene antik kentinin en önemli salonlarından biri olan Halk meclisini şu günlerde gündem alan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran Halk günleri ile halkını Belediye Meclis salonunda ağırlamaya devam ediyor.
Dile kolay göreve geleli henüz 3,5 ay iken Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ikinci halk günlerini gerçekleştirdi.
Toyran vatandaşın Belediye Başkanıyla olan özlemini sona erdirdi.
Vatandaş artık cesaretini topladı halk meclisinde konuşmaya başladı.
Halk günlerinin fotoğraf kareleri aslında her dakika değişiyor. Kalabalık bir bayan grubu içeri giriyor. Sandalyede yerini aldıktan sonra sıra ile Başkandan söz isteyerek taleplerini iletiyorlar. Taleplerini başkana ileten vatandaşlar daha sonra başkandan izin isteyerek salondan ayrılıyorlar. Sonra aynı sandalyelere başka konuklar gelip oturuyor. Kısacası salonda sirkülasyon devamlı değişiyor.
Halk günleri yerel basın ve anons ile halka duyuruluyor bilgi veriliyor.
Her ayın son Cuma’sı olarak takvim yapraklarında yerine alacak olan halk günlerinde bir başka öne çıkan konuda vatandaşın sorun yerine önerileriyle gelmesi de çok olumlu bir gelişme.
Halk günlerinde en önemli faktör bence Vatandaşın öz güveninin öne çıkmasıdır. Ben bu açıdan baktığımda Halk günlerine katılan Ayşe teyzeye, Zeynep bacıya, Hakkı amcaya bu medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum.
Halk meclisini her ay topladığın, Kapısı açık meclis salonunda ağırladığın ve söz hakkı verdiğin için tebrikler Süleyman Başkan…
Ülkemizde katılımcılık rafa kaldırılmışken Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran tarafından tekrar gündeme alınması tam bir demokrasi örneğidir, alkışlanması gereken bir düşüncedir.
Halk günlerine katılan vatandaşlarımızda bunun farkında.
İş, Aş ve Eş talebi olan Mehmet amcamızın da duyguları ve isteklerini meclis salonunda Başkana iletmesi kadar doğal gerçek başka ne olabilir ki.                 

 

 

Bu makale 1042 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz