söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAFA GÖLÜ NASIL KURTULUR?


BAFA GÖLÜ NASIL KURTULUR?

Bafa Gölü can çekişiyor haberleri ile her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz ortasında gündeme gelmeye başladı.
Bafa Gölü'nü değerlendirirken ilk önce bakış açımızı değiştirmemiz lazım.
Ben yazıma böyle başlamak istiyorum çünkü 365 günlük süreçte Bafa Gölü'nü izlemek lazım.
Her şeyden önce bir karar vermemiz lazım Bafa Gölü'nde tarım mı yapacağız? Yoksa bu haliyle balıkçılık mı?
Bafa Gölü'nün maviden yeşil renge döndüğü şu günler bir çözüm üretmek mümkün değil. Biraz önce bahsettiğim gibi Bafa Gölüne giren 365 günlük su akışlarını iyice değerlendirmek lazım.
Benim kanım Serçin Mahallesi önlerindeki göl kenarında pamuk ekimi yapılan arazi ile gölün ilişkisi kesilmelidir. Göl ile tarım yapılan arazi arasında bir yüksek sette oluşturulmalıdır.
Bu sette ile Bafa gölünü ancak kurtarabiliriz.
Serçin mahallesi ile Bafa Gölü arasına geçmişte yapılan sette gibi bu seferde tarım alanı ile göl arasına sette yapılmalıdır.
Kış aylarında Menderes Nehri'nden gelen yağmur suları prizden Bafa Gölü'ne salınıyor. Ayrıca kışın yağmurlarla beslenen gölde yaşamın yeşile dönmemesi için yazın da Menderes'ten devamlı olarak göle su aktarılmalıdır.
Son yıllarda göl kenarında pamuk ekiminin başlamasına yakın her nedense Bafa Gölü'nün suyu denize salınıyor. Böylece göl kenarındaki tarım alanlarından sular çekilerek denize akıtılıyor. Yani göl için gerekli olan su tarım yapılacak diye Bafa Gölünün içi boşaltılıyor.
Bir yandan prizden Bafa Gölüne can suyu veriyoruz. Sonrada göle saldığımız bu can suyunu tekrar tarım yapacağız diye denize salıyoruz. Bu nasıl can suyu anlayışı Allah aşkına!
Bafa Gölü'nün canını alıyorsunuz!
Sonrada Bafa Gölü can çekişiyor, diyoruz.
Göl kenarında tarımla iştigal eden köylülerin ve Bafa Gölünün mağdur olmaması için göl ile tarım yapılan arazilerin arasına sette yapılmalıdır.
Bu projenin Bafa Gölü'nün kurtuluşunu büyük ölçüde destekleyeceğine inanıyorum.

 

Bu makale 1179 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz